Tradycyjna czy nowoczesna zastawa stołowa?

Zarówno na co dzień, jak i podczas szczególnych uroczystości, zastawa stołowa stanowi główny element dekoracji blatu. Jaki serwis warto wybrać? Co sprawdzi się lepiej: tradycyjna czy nowoczesna zastawa stołowa?
zastawa stołowa nowoczesna

Zastawa stołowa nowoczesna a tradycyjna - czym się różnią?

Niekiedy niełatwo jest odróżnić nowoczesną zastawę stołową od bardziej tradycyjnej. Z reguły klasyczny serwis stołowy charakteryzuje się jednak jasną kolorystyką - biel i ecru - oraz owalnymi lub okrągłymi kształtami. Jeśli zastawa tradycyjna jest zastawą zdobioną, to dekoracje stanowią proste złocenia lub żłobienia. Takie komplety są bardzo uniwersalne i neutralne, jednak zwykle nie wybieramy ich do domów bardzo nowoczesnych. Modne serwisy wyróżnia większa rozmaitość barw i kształtów. Charakterystyczne są kwadratowe talerze, niebanalne kolory i finezyjne wzory, które sprawiają, że nakryty stół nie wymaga już żadnych dekoracji. 

zastawa stołowa nowoczesna kolorowa

Zastawa stołowa nowoczesna - jakie modele mamy do wyboru?

Jeśli urządzamy kuchnię i jadalnię w stylu modernistycznym, wybieramy do niej nowoczesną zastawę. Gama modnych kompletów jest bardzo bogata i różnorodna, dlatego możemy postawić na niebanalny kształt, kolor czy wzór.

Najpopularniejsza jest zdecydowanie zastawa nowoczesna kwadratowa, która dzięki kanciastym kształtom nadaje nakryciu stołu zupełnie inny charakter, niż zastawa tradycyjna. Takie komplety zazwyczaj nie mają już dodatkowych zdobień i są utrzymane w podstawowej kolorystyce (biel lub czerń). Inna opcja to zastawa kolorowa, na przykład różowa, miętowa czy błękitna. Takie miski i talerze bardzo ciekawie wyglądają na białym obrusie i wymagają minimum dodatków.

Na końcu pozostaje wybór najtrudniejszy, ponieważ decydując się na nowoczesną zastawę stołową we wzory, bardzo trudno będzie nam wybrać ten jedyny, najmodniejszy motyw dekoracyjny. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim wzory kwiatowe, zwłaszcza lawenda typowa dla stylu prowansalskiego. 

Zastawa gładka czy zdobiona?

Wybór pomiędzy gładką i jednokolorową zastawą, a kompletem dekorowanym nie jest łatwy. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy jakiś motyw lub wzór naprawdę wpadnie nam w oko. Gdy nie możemy się zdecydować, który wariant kupić, weźmy pod uwagę czy szukamy serwisu na wiele lat, czy planujemy za jakiś czas wymienić go na inny. W pierwszym przypadku lepszym rozwiązaniem będą naczynia gładkie, w drugim można pokusić się o te zdobione. 

nowoczesna zastawa stołowa na 12 osób

Nowoczesna zastawa stołowa na 12 osób - jaką wybrać?

Duży serwis obiadowy to większy wydatek, dlatego swój wybór warto dokładnie przemyśleć. Komplety naczyń kupujemy z reguły ze względu na chęć przyjmowania w swoim domu gości, dlatego należy zadbać, aby zastawa była nie tylko efektowna wizualnie, lecz także solidna i praktyczna. Dobrze sprawdzi się zatem porcelana bez złoceń i innych delikatnych zdobień, czyli taka, którą producent pozwala myć w zmywarce - to bardzo ułatwi sprzątanie po wystawnej rodzinnej kolacji czy obiedzie.

A co z designem? Zdecydowanie najbardziej uniwersalna i ponadczasowa będzie zastawa stołowa nowoczesna biała. Biel dobrze łączy się z wszystkimi innymi kolorami, dzięki czemu w żaden sposób nie ogranicza nam możliwości doboru dodatkowych dekoracji, na przykład serwetek, bieżników czy świeczników. Poza tym, stół nakryty białym serwisem na święta czy inne uroczystości zaprezentuje się elegancko również z tematycznymi ozdobami. Zaletą uniwersalnego i ponadczasowego białego kompletu naczyń jest też to, że w przypadku rozbicia niektórych elementów, łatwiej będzie je dokupić. Biały serwis porcelanowy jest inwestycją na lata. Sprawdzi się i na co dzień, i na szczególne okazje.