Weranda w stylu skandynawskim – aranżujemy teren wokół domu!

Weranda w stylu skandynawskim stanowi swego rodzaju przedłużenie domu. Przestrzeń aranżuje się w sposób elegancki i komfortowy tak, aby przebywanie na świeżym powietrzu poprawiało nastrój i dodawało dobrej energii. Jak powinna być urządzony taras w stylu skandynawskim
Weranda w stylu skandynawskim

Czym charakteryzuje się taras w stylu skandynawskim?

Skandynawskie wnętrza są proste, schludne i przytulne. Taka sama jest też weranda w stylu skandynawskim, która niczym nie odbiega od aranżacji nordyckiego salonu czy sypialni. Skandynawski klimat wprowadzają jasne kolory, naturalne materiały i miękkie tekstylia. Całość okraszona jest światłem i skrupulatnie dobranymi dodatkami. Na tarasie w stylu skandynawskim nie ma miejsca na przepych i zbędne elementy. Wszystko pełni rolę funkcjonalną, będąc jednocześnie elegancką częścią większej całości. Przestrzeń werandy bardzo często zostaje subtelnie odcięta od wolnej przestrzeni (na przykład parawanem) po to, aby taras tworzył kameralne miejsce do spotkań ze znajomymi lub romantycznych wieczorów tylko we dwoje.

ławki skandynawskie na taras

Jakie meble wybrać na taras w stylu skandynawskim?

Umeblowanie werandy w stylu skandynawskim należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Każdy element powinien pełnić jakąś funkcję, dlatego wszystkie meble należy dobrać w taki sposób, aby z łatwością wykorzystać je w całej przestrzeni tarasu.

Strefę wypoczynkową może stworzyć drewniana ławka w stylu skandynawskim, a jeśli dysponujemy odpowiednio dużym metrażem, to warto zestawić ją również z pasującymi krzesłami. Osoby, które lubią spożywać posiłki na świeżym powietrzu, powinny wyposażyć swoją werandę również w praktyczny stół ogrodowy, przy którym można także przyjmować gości.

Wielbiciele huśtania i kołysania mogą pokusić się także o wiszący fotel ogrodowy, który stanie się idealnym miejscem do czytania lub drzemania. 

Jakie ławki skandynawskie na taras wybrać?

Styl skandynawski upodobał sobie w szczególności drewno - najczęściej naturalne, bielone lub malowane na ciemno, jednak z zachowaniem struktury słojów. Zdarza się jednak, że przełamanie subtelności skandynawskiego stylu następuje poprzez wprowadzenie do aranżacji surowego, malowanego na czarno metalu.

Pierwszym wyborem na werandę lub taras będzie ławka drewniana skandynawska, która wyróżnia się trwałą, solidną konstrukcją oraz zastosowaniem miękkich poduszek, dzięki którym meble wypoczynkowe stają się wygodne i uwodzą użytkownika oferowanym komfortem. 

Ławka w stylu skandynawskim do ogrodu

Poszukującym nietuzinkowych rozwiązań poleca się z kolei takie modele, jak drewniana ławka w stylu skandynawskim z elementami rattanu, który imituje wiklinę, jednak jest przy tym znacznie bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Jeśli natomiast taras ma zyskać bardziej charakterny wygląd, dobrym wyborem będą komplety ogrodowe z ławką w mieszanym stylu - łączące skandynawskie ciepło i industrialną surowość, czyli meble z drewna i malowanej proszkowo stali. 

dekoracje na werandę w stylu skandynawskim

Ławka w stylu skandynawskim do ogrodu - z czym ją połączyć?

Jeśli mamy do czynienia z bardzo małym tarasem, może okazać się, że ławka drewniana skandynawska będzie jedynym meblem, który uda nam się wprowadzić do tej przestrzeni, aby zachować przy tym nordycki minimalizm. Możemy wtedy zestawić ją z niedużym, przesuniętym pod ścianę lub barierkę stolikiem, dzięki czemu stworzymy idealne miejsce na poranną kawę lub popołudniową herbatę. Jeśli dysponujemy nieco większą przestrzenią, warto pokusić się o pełen zestaw, czyli ławkę, krzesła i stół, bądź stolik z kompletem krzeseł. Tak wyposażony taras czy weranda staną się miejscem idealnym na rodzinne obiady czy przyjęcia w gronie bliskich i znajomych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ławki i stołu na taras w stylu skandynawskim?

Meble na werandę lub taras w stylu skandynawskim muszą mieć prostą formę i wygodną konstrukcję. Bardzo ważna jest jednak również ich wytrzymałość i odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy promieniowanie słoneczne. Stal i rattan są naturalnie odporne na różne czynniki atmosferyczne, natomiast drewno powinno zostać zabezpieczone odpowiednimi preparatami. Drewniana ławka w stylu skandynawskim wymaga regularnych zabiegów konserwacyjnych, jednak wysiłek odwzajemni pięknym i eleganckim wyglądem na długie lata. 

drewniana ławka w stylu skandynawskim

Jakie dekoracje na werandę w stylu skandynawskim?

Kropką nad "i" aranżacji w stylu skandynawskim są dodatki i elementy oświetleniowe. Na tarasie nie może zabraknąć więc przede wszystkim miękkich i ciepłych tekstyliów - poduszek, koców i pledów. Rolę oświetlenia mogą tworzyć klimatyczne lampki oraz lampiony na świece. Element świeżości zapewnią natomiast zielone rośliny doniczkowe, które pięknie komponują się z naturalnymi materiałami i drewnem.