Wymiary materacy – standardowe i niestandardowe

Każdy powinien wybrać materac zgodnie z własnym poczuciem komfortu. Istotne parametry, które musimy wziąć pod uwagę, to twardość oraz rodzaj użytych materiałów. Idealny materac nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Aby dokonać właściwego wyboru, warto poznać wymiary materacy - standardowe i niestandardowe. 
Wymiary materacy

Wymiary materacy do łóżek

Komfort nie sprowadza się tylko do twardości materaca. Podczas snu poruszamy się od 40 do 60 razy w ciągu nocy. Dlatego, aby spać komfortowo, należy wybrać takie wymiary materacy do sypialni, które pozwolą Ci i Twojej rodzinie na swobodny sen. Czy Twoje stopy wystają z materaca? Czy czujesz się ograniczony przestrzenią, na której śpisz? Masz wrażenie, że Twój sen jest gorszej jakości, gdy śpisz z partnerem? Aby uniknąć wydawania ogromnych sum pieniędzy na materac tylko po to, aby później zdać sobie sprawę, że nie dokonało się właściwego wyboru, należy być świadomym dostępnych opcji. Dla dzieci, samotnych dorosłych lub osób mieszkających w małym mieszkaniu, zazwyczaj wystarczy materac jednoosobowy. Dla par natomiast odpowiedni będzie materac podwójny.

Jakie są wymiary materacy

Aby zapewnić przyjemny sen, całe Twoje ciało powinno mieścić się w granicach materaca. Zbyt krótki materac sprawi, że Twoje stopy będą zwisać nad jego końcem, co nie jest wygodne. Wymiary materacy do spania powinny być o 30 cm większe niż długość Twojego ciała. Na przykład, jeżeli Twój wzrost wynosi 1,7 metra, idealna długość materaca to 2 metry. Aby zapewnić wygodną przestrzeń dla ruchów ciała, zaleca się, aby szerokość materaca wynosiła co najmniej 90 cm. Węższy materac powoduje, że podczas snu będziesz czuł się ograniczony i nie będziesz mógł się zrelaksować. 

Jakie są wymiary materacy?

Do najpopularniejszych szerokości materacy oferowanych przez dystrybutorów w Europie, należą:

-90, 100 i 120 cm dla łóżek jednoosobowych

-160, 180 i 200 cm dla łóżek dwuosobowych.

-w niektórych krajach europejskich dostępne są również inne rozmiary (np. 80 lub 140 cm), ale szerokości wymienione powyżej są zdecydowanie najbardziej powszechne.

-11%
SPUMO, https://konsimo.pl/kolekcja/spumo/ Materac - sprężyny kieszeniowe, Visco biały - zdjęcie

KONSIMO

SPUMO

Materac - sprężyny kieszeniowe, Visco

799
PLN
899
PLN
-11%
ELATER, https://konsimo.pl/kolekcja/elater/ Materac bonellowy, pianka PU biały - zdjęcie

KONSIMO

ELATER

Materac bonellowy, pianka PU

889
PLN
999
PLN
-11%
SPUMO, https://konsimo.pl/kolekcja/spumo/ Materac - sprężyny kieszeniowe, Visco biały - zdjęcie

KONSIMO

SPUMO

Materac - sprężyny kieszeniowe, Visco

1339
PLN
1499
PLN

Najczęściej spotykaną długością materacy sprzedawanych przez europejskich sprzedawców, jest długość 200 cm. Długości 210 lub 220 cm są często dostępne na specjalne zamówienie. Dłuższe łóżka są zaprojektowane dla wyższych ludzi. 210-centymetrowe łóżka są przeznaczone dla ludzi o wzroście 190 cm lub wyższych, natomiast 220-centymetrowe łóżka są rekomendowane dla ludzi o wzroście ponad 200 cm.

Standardowe wymiary materacy do łóżeczek dziecięcych wynoszą zazwyczaj 60cmx120cm, do łóżek pojedynczych 90cmx200cm, do łóżek podwójnych 140cmx200cm, 160cmx200cm lub 180cmx200cm.

Wymiary materacy dla dzieci

Wymiary materacy dla dzieci

Wysokiej jakości materac dla dziecka jest podstawą zapewnienia mu spokojnego snu. Jeżeli Twoje dziecko nie czuje się komfortowo w swoim łóżku, będzie miało trudności z zasypianiem i często będzie z niego wstawało. Spokojny sen w nocy jest niezbędny dla każdego organizmu. Jest to czas, w którym się rozwija i odzyskuje siły po pracowitym dniu zajęć.

wymiary materacy do sypialni

Według specjalistów z dziedziny zdrowia, wymiary materacy do łóżek dziecięcych powinny być o co najmniej 10 cm dłuższe niż ich ciało. Jeśli Twoje dziecko ma skłonność do częstej zmiany pozycji i wędrówek po łóżku podczas snu, te dodatkowe kilka centymetrów przestrzeni może zrobić różnicę. Chodzi przecież o cenne osiem do dziesięciu godzin snu.

Przed zakupem materaca zawsze sprawdź wymiary łóżka Twojego dziecka. Można wybrać spośród wielu wygodnych i jakościowych materacy dla dzieci. Zdecydować warto się na standardowe wymiary materacy 90x200cm bądź krótkie materace 60x120cm, idealne do łóżeczek dla najmłodszych.