Jaki zając wielkanocny – figurka drewniana, ceramiczna czy szklana?

Zając wielkanocny to figurka, która w okresie świątecznym musi znaleźć się na stole czy parapecie w jakiejkolwiek formie. Wybór tej ozdoby rozgrywa się nie tylko w kwestii koloru zwierzaka czy pozycji, jaką przyjął, ale dotyczy też surowca. Drewno, ceramika, a może szkło?
zając wielkanocny figurka

Duży zając wielkanocny – figurka z drewna

Drewniana figurka zająca – duża czy mała to rozwiązanie najbezpieczniejsze we wnętrzu, w których dominują dzieciaki. Przypadkowy upadek figurki czy przejęcie jej przez dzieci, nie stanowi niebezpieczeństwa w użytku, gdyż drewno to surowiec bardzo wytrzymały. Jednak miłośnicy drewna cenią je nie tylko za funkcjonalność, ale także za... naturalność!

Drewno bukowe, jesion czy choćby zwykła sklejka, wykorzystywane są w szeroko pojętym meblarstwie od wieków. Pozwalają zbliżyć się do natury, a trzeba wiedzieć, że ta potrzeba stała się trendem, który utrzymuje się w dekoratorstwie już trzeci sezon. Zwierzak wykonany z naturalnego surowca (już nieważne czy przy zachowaniu naturalnej barwy, czy też taki, który zyskały kolory) daje także możliwość szaleństwa z innymi dodatkami. Oczywiście najlepiej skomponuje się z baziami, bukszpanem czy innymi wykonanymi z drewna ozdobami. Nie jest to jednak regułą.

Z perspektywy osób praktycznych, drewniana figurka zająca zasługuje na uwagę, ze względu na fakt, że może posłużyć latami. Katalogi wnętrzarskie uwzględniają drewno w niemal każdym sezonie, a ponadto przechowanie twardej solidnej ozdoby nie wymaga szczególnych ''akrobacji'' w kwestii zabezpieczenia.

figurka ceramiczna zając

Szklana figurka - zając wielkanocny, który kica po ścianach

Szkło bez wątpienia należy do najbardziej gustownych rozwiązań. Nie chodzi tu o to, że różowej figurce zająca z ceramiki czy z drewna, brakuje uroku i elegancji. Chodzi raczej o skojarzenie z dostojnością. Szkło jest trudniejsze w pozyskaniu, figurki bardziej wymagające w wykonaniu i nieco droższe. Wykazują też wysoką kruchość, a zatem nietrudno o przypadkowe rozbicie. Sam efekt niechybnego potraktowania, jakiemu ulegnie zając figurka szklana, bywa kłopotliwy – łatwo wówczas o skaleczenie, a ilość odłamków potrafi negatywnie zaskoczyć.

Nie mniej jednak plastyczność szkła pozwala na stworzenie naprawdę precyzyjnej figurki. Tutaj uwypuklony może być każdy detal, który... powoduje magię! O jakiej magii mowa? Otóż promienie słoneczne, które napotkają na swojej drodze szklaną figurkę lub na przykład świecznik rozpraszają się w fantazyjny sposób, nadając wnętrzu klimat niemal magiczny. I tak ''zabawa w zajączka'' nabiera nowego, dosłownego znaczenia. Dedykowany jest więc przede wszystkim do niewielkich wnętrz, w których brak jest światła oraz tych, w których oświetlenie jest naprawdę spore. Ach, i jeszcze jedno! Można postawić na transparentne szkło ''przezroczyste'' lub barwione.

Figurka ceramiczna – zając w wielu odsłonach

Figurka ceramiczna zając, nie ma co prawda aż takiego potencjału, jeżeli chodzi o rozświetlenie wnętrza przy pomocy promieni słonecznych, jednakże absolutnie nie brak jej uroku. Może za to przyjąć absolutnie każdy kolor – może być jednobarwna lub też w ciapki czy paski. Wybór uniwersalnej bieli, szarości czy brązu, jak ma to miejsce w przypadku figurki TENOS pozwala na wykorzystywanie jej co roku jako bazy, wokół której dominują mniej standardowe barwy. Królik w kolorze zieleni, żółci czy błękitu również robi wrażenie, należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w podążaniu za aktualnymi trendami, trudność może sprawić stworzenie aranżacji przy wykorzystaniu charakterystycznych barw.

Mała czy duża figurka zając wykonana z ceramiki jest zdecydowanie bardziej wytrzymała, aniżeli wersja ze szkła, aczkolwiek z oczywistych powodów, nie zalecamy prób sprawdzania ich twardości. Surowiec ten jest niezwykle łatwy w czyszczeniu, gdyż powłoką, jaką pokrywa się ceramikę, sprawia, że figurka staje się nieco śliska i odporna na wchłanianie zanieczyszczeń. Jednocześnie wykazuje odporność na wilgoć (oraz zmiany temperatury otoczenia).

figurka zając wielkanocny