Zasady nakrywania do stołu – jak ułożyć poszczególne elementy?

Uroczysta kolacja Wigilijna wymaga należytej oprawy. To nie tylko zastawa stołowa, ale również odpowiednie ułożenie poszczególnych elementów. Aby prawidłowo nakryć stół i rozłożyć wszystkie elementy, warto znać podstawowe zasady. Z artykułu dowiesz się, jak odpowiednio zastawić stół na przyjęcie.  
porcelana mycie w zmywarce

Jak wygląda podstawowe nakrycie stołu?

Podstawowe nakrycie stołu, które jest najpopularniejsze i najczęściej spotykane w polskich domach, obejmuje mniejszą liczbę elementów. Nakrywając do obiadu wykorzystuje się zestaw, który złożony jest z trzech dań. Sztućce, które powinny znaleźć się na stole, to łyżka do zupy, nóż oraz widelec do głównego dania, a także łyżeczka deserowa, kielich do wody, kieliszek do wina i serwetka.

Widelec musi być ułożony po lewej stronie. Bardzo ważne jest, aby był prawidłowo ustawiony - brzuszkiem do dołu. Nóż kładziemy po stronie prawej, kierując ostrze w stronę talerza. Łyżka do zupy powinna leżeć po prawej stronie noża, stroną wypukłą do dołu. Kolejnym elementem wchodzącym w skład podstawowego nakrycia stołu jest łyżeczka deserowa. Należy ułożyć ją nad talerzem, kierując jej główkę w stronę lewą. Najlepszym miejscem na ustawienie serwetki jest talerz. Miejsce na kieliszek do wody powinno znaleźć się po prawej stronie, a za nim warto postawić kieliszek do wina. 

czyszczenie porcelany

Jak zastawić stół na przyjęcie?

Istnieją dwa sposoby nakrycia stołu: podstawowa i rozszerzona. Kiedy szykujemy przyjęcie, przygotowanie stołu należy uzależnić od ilości serwowanych dań. Na stole warto położyć śnieżnobiały obrus, choć jeśli szykujemy nieformalne przyjęcie dla przyjaciół, można postawić na kolorowy model. Czerwień przeznaczona jest najczęściej na kolację wigilijną, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby położyć biały obrus, który jest niezwykle uniwersalny.

Wiele osób bardzo często zastanawia się, jak zastawić stół na przyjęcie? W końcu chcielibyśmy nie tylko dobrze wypaść, ale również zadowolić swoich gości. Kiedy mamy przygotowany obrus, należy ustawić zastawę stołową i sztućce. Aby nasz stół wyglądał niezwykle efektownie, możemy postawić na podkładki pod talerze, które nie tylko ochronią obrus przed plamami, ale również stworzą niezwykle estetyczną dekorację. Bardzo ważne są również serwetki i wazon z kwiatami oraz świece. To wszystko tworzy niesamowity nastrój, dzięki któremu przyjęcie upłynie w miłej atmosferze.  

Podstawowe zasady nakrywania do stołu

Rozkładając zastawę stołową, bardzo ważne jest, aby zachować odległość około 50-70 cm od drugiego nakrycia, aby każdy gość mógł swobodnie położyć ręce obok talerza. Obrus powinien zwisać po każdej ze stron równo na wysokość około 20cm. Dodatkowo ustawienie zastawy stołowej powinno uwzględniać wielkość i kolejność spożywanych posiłków. 

czy porcelanę można myć w zmywarce

Na stole najpierw należy postawić duży płaski talerz, na nim mniejszy, a na końcu talerz głęboki na zupę. Obok nakrycia powinno się również ustawić mały talerzyk na pieczywo, najlepiej wraz z małym nożem do masła. Pamiętajmy, że podczas nakrywania do stołu konieczne jest uwzględnienie wszystkich naczyń, w których będą podawane posiłki. Nie warto ustawiać zbędnych elementów, które tylko zajmują miejsce na stole. Ważne jest, aby nasza zastawa stołowa i komplety sztućców pochodziły z jednej kolekcji. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie spójnego nakrycia stołu. Warto znać podstawowe zasady nakrywania i podawania do stołu, dzięki temu każde przyjęcie będzie niezwykle udane i niezapomniane.