Zastawa stołowa skandynawska – jak prawidłowo ją ułożyć?

Wielbiciele dobrego stylu z pewnością docenią piękno i prostotę, jaką ma zastawa stołowa skandynawska. Połączenie dobrego i przemyślanego projektu i oszczędności w formie daje niezwykłe efekty i to między innymi dlatego skandynawski design ma stałą rzeszę wiernych fanów. 
Zastawa stołowa skandynawska

Talerze skandynawskie – jak pięknie nakryć do stołu

Projekty skandynawskiej zastawy stołowej to małe dzieła sztuki. Należy jednak dodać, że reprezentują nurt bardziej minimalistyczny. Są proste w formie, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że skromne. Nie zmienia to jednak faktu, że stanowią piękną ozdobę stołu. Dzięki minimalistycznemu designowi łatwo łączy się je z innymi elementami zastawy i dekoracji stołu, co pozwala na piękne i harmonijne aranżacje.

Talerze skandynawskie są najczęściej jednokolorowe. Najbardziej popularne w tym stylu są kolory neutralne – biele, beże i szarości, jednak nie jest to żelazną regułą. Często występują w charakterystycznym skandynawskim błękicie, a także w odważnych kolorach, jak zieleń czy pomarańcz. Niezależnie od kolorystyki projekty są przemyślane i nie tylko piękne, ale też funkcjonalne.

zastawa stołowa w stylu skandynawskim

Zarówno talerze skandynawskie, jak i inne elementy zastawy stołowej w stylu skandynawskim, mogą posiadać ciekawy deseń. Popularne wzory dla tego stylu to formy geometryczne, nawiązujące często do motywów roślinnych, jak liście czy formy kwiatowe, a także innych zaczerpniętych najczęściej ze świata natury.

Niezbędne jest podkreślenie faktu, że zastawę obiadową w stylu skandynawskim cechuje najwyższa jakość. Ceramika i porcelana wysokiej klasy wpływa na użytkowość naczyń. Są jednocześnie piękne i odporne na uszkodzenia. Ze względu na wysoką trwałość są doskonałe do codziennego użytkowania, a dzięki swojej elegancji sprawdzą się także przy okazji różnych uroczystości. Styl skandynawski nie przestaje zachwycać! 

Uroczystości rodzinne a zastawa stołowa w stylu skandynawskim

Dzięki swojej klasie i prostocie zastawa stołowa w stylu skandynawskim idealnie sprawdzi się podczas ważnych uroczystości. Są to naczynia, które stanowią przepiękną i ponadczasową dekorację stołu. Doskonale i w łatwy sposób łączą się także z innymi dodatkami. Aby jednak nakryty stół wyglądał nienagannie, warto wiedzieć w jaki sposób prawidłowo nakryć do stołu i jak ułożyć zarówno talerze skandynawskie, jak i inne naczynia i sztućce.

Ułożenie zastawy stołowej w stylu skandynawskim jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także praktycznych, gdyż umożliwia wygodne korzystanie ze wszystkich elementów. Przy dużych uroczystościach na samym spodzie może znajdować się elegancki, zwykle metalowy, podtalerz. Na nim najpierw kładziemy duży talerz płaski, na którym układamy talerz do przekąsek lub też głęboki talerz do zupy. Mniejsze talerzyki deserowe układamy na stole już po głównym posiłku.

skandynawska zastawa stołowa

W przypadku sztućców zasada jest prosta - kolejność ułożenia uzależniona jest od kolejności serwowania potraw. Najbliżej układa się te sztućce, które będą używane jako ostatnie. Sztućce, które trzyma się w prawej ręce, jak noże i łyżki, powinny znaleźć się po prawej stronie talerza i analogicznie odwrotnie, po lewej stronie powinny znaleźć się sztućce trzymane w lewej dłoni jak widelce. W przypadku sztućców do deserów – łyżeczki i widelczyki układane są nad talerzem.

zastawy stołowe w stylu skandynawskim

Zastawa obiadowa w stylu skandynawskim – stół pięknie nakryty

Aby stół wyglądał pięknie i elegancko warto poznać podstawowe zasady savoir-vivre. Chociaż stół możemy pięknie nakryć także łamiąc zasady, taka wersja może się sprawdzić tylko przy mniej formalnych uroczystościach. Zastawa obiadowa w stylu skandynawskim będzie prawdziwą ozdobą stołu, jeśli wszystkie jej elementy będą do siebie pasowały. Należy także pamiętać o odpowiednim dostosowaniu zastawy do obrusu, a także innych elementów i przedmiotów, które znajdują się na stole. Aby eleganckie nakrycie spełniało swoją rolę, należy je też dostosować do przygotowanego wcześniej menu.

Poza zastawą obiadową w stylu skandynawskim pamiętać także należy o odpowiednim dobraniu sztućców, a także naczyń do picia. Na stole mogą pojawić się kieliszki do wody, czyli tak zwane goblety, a także kieliszki do wina, wódki i szklanki do innych napojów. Zwyczajowo ustawia je się z prawej strony nakrycia - powyżej sztućców. 

Talerze skandynawskie i inne elementy, na które składa się zastawa stołowa w stylu skandynawskim będą z pewnością same w sobie piękną ozdobą stołu. Warto jednak pomyśleć także o innych dekoracjach – świeżych kwiatach lub stroikach oraz świecach, które dodadzą odpowiedniego nastroju. Pięknie nakryty stół umili posiłek i sprawi, że goście z pewnością poczują się w odpowiedni sposób ugoszczeni w naszym domu.