Inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim
Aby urządzić salon w stylu skandynawskim, należy poznać podstawowe założenia tego stylu aranżacyjnego. Wywodzący się ze Skandynawii styl wnętrzarski ukierunkowany został wyjątkowymi warunkami klimatycznymi tego kraju. Mała ilość dziennego światła sprawiła, że skandynawskie wnętrza projektowane są tak, aby niezależnie od pogody wydawały się jasne i przytulne. Pokój dzienny w stylu skandynawskim najczęściej jest więc pomieszczeniem typu open space - z dużymi oknami. Nie brakuje w nim licznych punktów oświetleniowych i jasnych kolorów, które odbijają światło. Jakie meble tworzą salon w stylu skandynawskim?
Jakie meble wybrać do salonu w stylu skandynawskim?
Meble w stylu skandynawskim są funkcjonalne i komfortowe. Komody i szafki muszą oferować dużą ilość miejsca do przechowywania, a kanapy i sofy przede wszystkim wygodę. Skandynawskie meble to z reguły produkty w kolorze naturalnego drewna, jednak nie brakuje również połączeń z bielą, czernią czy nawet ciemną zielenią. Tymczasem kanapy czy narożniki bardzo często stanowią barwny element całej aranżacji, choć mogą być również neutralne - szare czy kremowe. Jeśli jednak wystrój naszego wnętrza nie ma konkretnego charakteru, warto postawić na sofę z tapicerką w kolorze musztardowym, granatowym lub ciemnozielonym.
Aranżacja salonu w stylu skandynawskim na małym metrażu
Jeśli chodzi o styl skandynawski, salon w bloku trudno jest urządzić w taki sposób, aby był przestronny. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na wyburzenie ściany, aby stworzyć duże pomieszczenie typu open space, dlatego musimy działać na takim metrażu, jaki jest dostępny. Mały salon w stylu skandynawskim nadal można jednak podzielić na funkcjonalne strefy, na przykład strefę jadalnianą i strefę dziennego wypoczynku. Wystarczy jedynie zadbać o częściowe, optyczne wydzielenie każdej z tych części. Granicę może wyznaczać na przykład narożnik lub sofa.
Jak urządzić mały salon w stylu skandynawskim?
Salon w stylu skandynawskim w bloku powinien być pomieszczeniem jak najjaśniejszym. Warto postawić tutaj na biel - białe ściany, białe meble, tekstylia w odcieniach bieli. Jasny kolor skutecznie odbija światło, co daje wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni. Dzięki kontrastującym dodatkom aranżacja nie będzie sterylna, lecz elegancka. Możemy również zdecydować się na salon w szarościach lub beżach, a nawet wymieszać te dwa kolory na równym poziomie. Drewniane meble zaskakująco dobrze prezentują się bowiem na tle szarych ścian, zaś beżowe dekoracje ocieplają charakter chłodnej szarości.
Salon w stylu skandynawskim - inspiracje
Jak zaprojektować pokój dzienny w stylu skandynawskim? Wnętrza tego typu bazują na kolorach ziemi. W skandynawskim stylu aranżacyjnym spotykamy więc przede wszystkim biel śniegu, błękit nieba, brązy i beże drewna, szarość chmur i przełamującą tę paletę barw czerń, która kontrastuje i łączy jednocześnie. Salon w stylu skandynawskim musi bazować więc na jednym, maksymalnie dwóch kolorach, aby całość wyglądała elegancko, harmonijnie i minimalistycznie. W takim wnętrzu dobrze wyglądają meble imitujące naturalne drewno, ewentualnie połączone z barwnymi frontami czy nóżkami. Z kolei tekstylia są w głównej mierze naturalne - mamy bawełnę, len oraz zamsz, który wprowadza do wystroju element luksusu.
Jak łatwo zmienić aranżację na styl skandynawski?
Wybierając styl skandynawski możemy znacząco obniżyć koszty związane z zakupem wyposażenia, ponieważ w przypadku nordyckich aranżacji mniej znaczy więcej. Stawiamy na minimalizm, dlatego do salonu w stylu skandynawskim wystarczy wstawić sofę, stolik kawowy i jedną komodę lub regał. Okrojona liczba mebli sprawia, że wnętrze jest bardziej przestronne i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Oczywiście w salonie skandynawskim nie może zabraknąć również tekstyliów, dzięki którym staje się on pokojem przytulnym i ciepłym. Na kanapie warto ułożyć więc ozdobne poduszki w geometryczne wzory lub roślinne motywy, a w oknach zawiesić zasłonki, które staną się ich elegancka oprawą. Dobrze sprawdzi się także długowłosy dywan na podłodze oraz kilka niezbędnych dodatków, takich jak obrazki w drewnianych ramach czy zielone rośliny w ceramicznych doniczkach.