Salon z jadalnią w stylu skandynawskim – jak urządzić?
Prosty i szykowny styl skandynawski powstał z miłości do natury oraz światła. Urządzony w tym stylu salon z jadalnią urzeka swoją przytulną atmosfera. Wszystko za sprawą kilku elementów, których nie może zabraknąć również i w Twojej jadalni!
Kolorystyka
Skandynawowie stworzyli niepowtarzalny styl, który bazuje na połączeniu jasnych odcieni beżu, brązów, szarości oraz bieli. Dzięki nim pomieszczenia stają się znacznie większe. Białe meble dodadzą jadalni ekskluzywnego i nowoczesnego wyglądu. Ich jednolitą biel warto jednak delikatnie przełamać innymi odcieniami. Ciepłe barwy nie tylko sprawią, że w jadalni zapanuje miły klimat, ale i ożywią wnętrze.
Drewno
To jeden z najważniejszych materiałów, jaki króluje w wystroju wnętrz w stylu skandynawskim. Drewno w jadalni może pojawić się zarówno na podłogach, ścianach, jak i w postaci wykończenia. Drewniane podłogi sprawią, że w pomieszczeniu zapanuje przyjazna, rodzinna atmosfera. Drewno może pojawić się również na ścianach – duży zegar w drewnianej oprawie to znakomity dodatek, którym zagospodarujesz puste ściany.
Światło
To jeden z najważniejszych elementów tego stylu. Urządzając jadalnię, zrezygnuj więc z ciężkich zasłon i firan. Pozwól światłu wpaść do pomieszczenia. Dzięki temu optycznie się ono powiększy. Warto również pomyśleć o oświetleniu jadalni dodatkowym oświetleniem punktowym. Aranżację wzbogacą elementy szklane, które rozświetlą pomieszczenie i dodadzą mu blasku.
Jadalnia w stylu skandynawskim – inspiracje
Jadalnia skandynawska może być urządzona na wiele sposobów. Poniżej prezentujemy najciekawsze pomysły.
Kawa z mlekiem
Styl skandynawski uwielbia biel i drewno. Wykorzystaj je więc do stworzenia jadalni w kolorze kawy z mlekiem. Ciemna, drewniana podłoga będzie stanowić znakomite tło dla białego stołu i krzeseł. Wystrój dopełnią dekoracje w odcieniu cappuccino. Dzięki nim wnętrze nie będzie przytłaczać zbyt dużą ilością bieli.
Stół w roli głównej
W małych jadalniach zrezygnuj ze zbędnych ozdób na rzecz stołu, który można ustawić krótszym z boków pod ścianą. Postaw na białe meble i jasne kolory. Nad stołem koniecznie zawieś lampę z minimalistycznym, lecz dużym i przezroczystym kloszem. Na ścianie nad stołem umieść natomiast lustro. Dzięki temu kuchnia stanie się wizualnie większa.
Kolorowy akcent
Nie każdy dobrze czuje się w jadalni zdominowane przez biel. Jeżeli więc obawiasz się, że pomieszczenie stanie się zbyt monotonne – postaw na kolorowy akcent. Na początku zacznij od drobnych zmian, np. w dekoracji. W dużej jadalni możesz wykorzystać rośliny, zwłaszcza te o dużych, egzotycznie wyglądających liściach. Jeżeli jednak ogranicza Cię przestrzeń – wprowadź drobne zmiany, np. w postaci lampy o pastelowym kolorze.
Meble do jadalni w stylu skandynawskim
Najważniejszym elementem każdej jadalni jest stół oraz krzesła. Biorąc pod uwagę to, że styl skandynawski uwielbia drewno – wybór drewnianego kompletu do jadalni jest niemalże oczywisty. Jeżeli nie jesteś fanem szlachetnego drewna, z powodzeniem możesz wypróbować bardziej nowoczesne modele. Dobrą alternatywą jest wybór stołu o drewnianym blacie i lakierowanych nogach. Dużą popularnością cieszą się także bardziej minimalistyczne modele o metalowej podstawie.
Zestaw do jadalni – styl skandynawski
Równie efektownie będzie prezentować się zestaw do jadalni - stół z dużym, drewnianym blatem oraz komplet krzeseł. Uwydatnione na jego powierzchni słoje dodadzą pomieszczeniu szyku. Warto to zestawić z drewnianymi krzesłami tapicerowanymi białą tkaniną. Wybierając meble do jadalni, warto skorzystać również z gotowych zestawów mebli. Dzięki temu zyskasz pewność, że krzesła będą idealnie pasować do wcześniej wybranego stołu.
Urządzając jadalnię w stylu skandynawskim, trzeba również pamiętać o tym, aby zachować w niej równowagę. Meble powinny być proste w swojej budowie, lecz praktyczne i funkcjonalne. To właśnie te 2 ważne cechy stanowią klucz do zrozumienia stylu skandynawskiego. Jego fenomen tkwi w prostocie i pragmatyzmie. Dlatego też w tak zaaranżowanej jadalni warto wystrzegać się nadmiaru mebli. Im mniejsze jest pomieszczenie – tym mniej mebli powinno się w nim znajdować. To samo dotyczy dekoracji w jadalni. Zbyt duża ich ilość może przytłaczać, dlatego czasem warto z nich zrezygnować.