Meble ze sklejki – czym jest sklejka – zastosowanie

Sklejka to bardzo powszechny materiał, używany m.in. w branży stolarskiej. Najczęściej wykonana jest z sosny, brzozy, czy olchy. Istnieją dwa typy sklejki: wodoodporna oraz suchotrwała, co dokładnie opisuje właściwości kleju jaki zastosowano. 
zastosowanie sklejki w meblach

Co to jest sklejka?

Sklejka jest jednym z najszlachetniejszych kompozytów wytwarzanych z drewna. To materiał powstający ze sklejania z krzyżujących się cienkich warstw drewna (obłogów), wytwarzanych najczęściej z obwodowego skrawania drewna okrągłego. Zwykle sklejka składa się z nieparzystej ich liczby obłogów. Sklejki wytwarza się z różnych gatunków drewna, najczęściej z brzozy, olchy, sosny, rzadziej z buku lub z drewna drzew egzotycznych. Wewnętrzne warstwy sklejki często są wykonane z innego, tańszego gatunku niż warstwy zewnętrzne. Ze względu na rodzaj zastosowanego w produkcji kleju wyróżnia się sklejki suchotrwałe i wodoodporne, przy czym wodoodporność odnosi się do kleju, a nie całego tworzywa, które jako produkt z drewna nie jest odporne na wodę. 

Do produkcji sklejek wykorzystywane są specjalistyczne kleje na bazie żywicy, odporne na wilgoć. Natomiast, aby cała płyta mogła się znajdować w miejscach wilgotnych, to należy zabezpieczyć ją odpowiednim impregnatem. Po takim zabiegu może być używana w warunkach zewnętrznych. Jest również możliwość wykorzystania sklejki laminowanej, która nie tylko cieszy się wysoką jakością, ale również wygląda bardzo estetycznie. 

sklejka - zastosowanie

Sklejka zastosowanie

Sklejka to materiał, który ma bardzo szerokie zastosowanie w branży meblarskiej. Jest bardzo uniwersalnym surowcem oraz niezwykle funkcjonalnym. Daje się ją łatwo modelować, co pozwala na wytwarzanie kształtów przydatnych w konstrukcji mebli tapicerowanych oraz mebli skrzyniowych, zwłaszcza krzywoliniowych wieńców, szuflad, drzwi i ścian tylnych. Technologie wytwarzania sklejek zapewniają, że płyty te charakteryzują się wysoką klasą higieniczności i uważane są za przyjazne dla środowiska i ludzi. Mogą być używane w budynkach służby zdrowia, placówkach oświatowych oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do przechowywania żywności. Warto pamiętać, że sklejka jest przyjazna środowisku. Czyste materiały, bez oklein i innych dodatków mają możliwość ponownego wykorzystania poprzez recykling.

Jeśli zależy nam na łatwym czyszczeniu mebli, warto aby meble ze sklejki, były pokryte filmem melaminowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu, produkty będą nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne i bez problemu wpasują się w niejedno pomieszczenie.

Certyfikaty FSC - co to jest

Jest to jeden z najbardziej powszechnych certyfikatów potwierdzających jakość i wykonanie mebla. Czym dokładnie jest? Drewno do produkcji mebli powinno posiadać certyfikat FSC. Certyfikacja łańcucha pochodzenia produktu FSC służy zapewnieniu, że drewno z certyfikatem FSC zostało prawidłowo zidentyfikowane i oddzielone od materiałów niecertyfikowanych i niekontrolowanych - w ramach całego łańcucha dostaw, od pozyskania drewna, aż po produkt końcowy.

Materiał opracowany przez prof. dr hab. inż. Jerzego Smardzewskiego.