Czym wyczyścić krzesła tapicerowane?

Krzesła tapicerowane to jedne z najczęściej wybieranych mebli jako elegancki dodatek do stołu w jadalni. Z uwagi na różnorodność materiału znajdującego się na nim, można dowolnie eksperymentować z wystrojem każdego wnętrza. Problem może pojawić się szybko - czym wyczyścić krzesła tapicerowane?  
czym wyczyścić krzesła tapicerowane

Rodzaje tkaniny na krzesłach tapicerowanych - który wybrać?

Butelkowa zieleń, oceaniczny, ciemny granat czy delikatny pudrowy róż, to najczęściej wybierane kolory materiału na krzesła tapicerowane. Miłośnicy jaśniejszych kolorów powinni jednak uważać, bo niechciane plamy w postaci rozlanej kawy, tłuszczu po majonezowej sałatce czy brudnych spodni od zielonej trawy, mogą często przyprawić o ból głowy. Jednak i na to znajdzie się sposób - podpowiadamy w jaki sposób czyścić i odświeżyć krzesła tapicerowane oraz inne meble tego typu.

rodzaje tkaniny na krzesła tapicerowane

Wybór odpowiedniej tkaniny na krzesłach tapicerowanych powinien być przede wszystkim uzależniony od indywidualnej preferencji właściciela lub od chęci dobrania takiego materiału do reszty mebli, który już posiadamy w danym pomieszczeniu. Przy tego typu decyzjach warto również wziąć pod uwagę samo czyszczenia krzeseł. Wybierając materiał plamoodporny, będziemy mieć pewność, że tkanina nie będzie wchłaniać płynów. Rozlana ciecz zbierze się w kropelki, które następnie spłyną po tkaninie. W takim przypadku do wyczyszczenia potrzebny będzie tylko papierowy ręcznik.

Materiały, które używa się zazwyczaj do obicia danego mebla, różnią się na przykład gramaturą, wytrzymałością, strukturą oraz grubością. Najczęstszymi materiałami tapicerskimi są altary, mikrofazy, plusze, sztuczna skóra, szenile czy żakardy. Każdy wyżej wymieniony rodzaj materiału ma swoje plusy i minusy. Żakardy pasują do stylowych zasłon czy firan, natomiast sztuczna skóra idealnie nadaje się jako tkanina obiciowa do mebli. Plusze są najczęściej wykorzystywane do szycia kocyków dla małych dzieci. Jednak ostateczna decyzja należy do przyszłego użytkownika.

Jak wyczyścić krzesła tapicerowane aksamitem i welurem?

Istnieją dwa sposoby czyszczenia tego wyjątkowo eleganckiego materiału, jakim jest aksamit. Pierwszy z nich to zakup preparatu z konkretnym przeznaczeniem, który jest dostępny w specjalnych sklepach, natomiast drugi dotyczy czyszczenia domowym sposobem. Rozwiązaniem jest przyrządzenie roztworu z amoniaku w proporcji - 2 łyżki roztworu, które połączymy z litrem wody. Czyszczenie odbywa się bardzo ostrożnie i delikatnie, w kierunku ułożenia włosa danego materiału. Wyczyszczony przedmiot powinien być pozostawiony na około godzinę, a potem wyczesany miękką szczotką. Dodatkowo, aby przyspieszyć proces schnięcia, można sięgnąć po suszarkę do włosów. Welur powinien zostać potraktowany specjalnym preparatem, który zaraz po odkurzeniu materiału, należy nałożyć i poczekać aż do jego wchłonięcia. Kolejne czynności powinniśmy wykonywać zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu preparatu.

jak wyczyścić krzesła tapicerowane welur
krzesła tapicerowane czyszczenie

Obicia skórzane - domowe sposoby na ich wyczyszczenie!

Skóra to jeden z tych materiałów, który jest łatwy do wyczyszczenia w momencie zabrudzenia. Właśnie dlatego ciągle przybywa miłośników tego typu tapicerki, ponieważ obok łatwości wyczyszczenia, pozostaje aspekt nowoczesnego i modnego wyglądu. Chyba nie ma prostszego i szybszego sposobu na wyczyszczenie tego rodzaju krzesła tapicerowanego. Jest nim roztwór z wody i płynu do naczyń. Za pomocą szmatki, wykonując okrężne ruchy, jesteśmy w stanie pozbyć się zabrudzeń na skórze. Na koniec warto jeszcze przetrzeć tego rodzaju obicie suchą szmatką a po wszystkim je zakonserwować. Ostatni etap jest bardzo istotny i wykonuje się go przynajmniej trzy razy w roku. 

Sposoby na plamy po tłuszczu, kawie i czerwonym winie!

Obok skutecznych, ale droższych sposób na wyczyszczenie krzeseł tapicerowanych, istnieją o wiele szybsze, tańsze i czasami skuteczniejsze metody na pozbycie się niechcianych plam - domowe sposoby. Warto też przed jakąkolwiek czynnością związaną z czyszczeniem domowymi sposobami upewnić się, że zastosowany specyfik nie wejdzie w reakcję z danym materiałem i tym samym nie narobi szkód. Taki test można wykonać w mało widocznym, wybranym miejscu na materiale.

-Plama po tłuszczu - w tym przypadku należy nie zwlekać z reakcją na problem, tylko spróbować zadziałać mąką ziemniaczaną lub kredą w proszku. Następnie przetrzeć wilgotną ściereczką dane miejsce i czekać na rezultat. Jeśli plama nie została potraktowana odpowiednio szybko, należy pomyśleć o specjalnym rozpuszczalniku.

-Plama po kawie - na tego typu plamę na krześle tapicerowanym warto zastosować roztwór kwasku cytrynowego (10%). Ten sposób powinien pomóc. W sytuacji, gdy plama po kawie nie będzie chciała ustąpić pomimo wyżej wdrożonych działań, trzeba sięgnąć po alkohol.

-Plama po czerwonym winie - to rodzaj plamy na materiale, z którym trzeba uporać się natychmiast. Obfite posypanie jej solą to najlepsze wyjście z tej trudnej sytuacji. Po tej czynności powinno nastąpić zebranie soli i szybkie przepranie tapicerki. Jeśli plama nadal będzie widoczna, można spróbować z kwaskiem cytrynowym.

krzesła tapicerowane czyszczenie

Zarówno użycie specjalnych środków czyszczących, jak i skorzystanie z domowych sposobów w kwestii czyszczenia krzeseł tapicerowanych, jest skuteczne i efektywne. Jednak dla tych, którzy nie lubią przejmować się plamami na materiale krzesła, sofy czy jeszcze innym rodzaju mebla, zaleca się kupno tkaniny hydrofobowej. Bywa też i tak, że zabrudzenia mogą być już tak zaawansowane, że żadne środki czyszczące nie uporają się na ty,e. by dać nam satysfakcjonujący rezultat. W takim przypadku warto zastanowić się nad kupnem nowych krzeseł tapicerowanych lub innych mebli, które wspólnie stworzą wymarzoną aranżację naszego wnętrza. W Konsimo.pl można znaleźć szeroki wybór różnych mebli, uwzględniając rodzaj materiału, kolor czy wymiary. Zamiast krzeseł tapicerowanych można wybrać krzesła z podłokietnikami czy krzesła do salonu albo postawić na krzesła drewniane. Możliwości łączenia jest wiele!