Dodatki i dekoracje do salonu – poznaj wyjątkowe produkty!

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie, w którym spędzamy zwykle również najwięcej czasu. Warto więc ozdobić pokój dzienny tak, aby nadać mu odpowiedniego charakteru. Jakie dekoracje do salonu mamy do wyboru i co warto wprowadzić do swojego wnętrza? 
dodatki i dekoracje do salonu

Elegancka dekoracja na ścianę do salonu - lustro czy zegar?

Puste ściany mogą powodować efekt, że wnętrze będzie prezentowało się surowo i nieprzytulnie. Jednocześnie nadmiar przypadkowych ozdób na ścianach może wywołać efekt przesadzony lub nawet tandetny. Decydując się na uniwersalną, elegancką dekorację do pokoju dziennego, wybieramy zwykle pomiędzy lustrem a klasycznym zegarem

czarne dekoracje do salonu

Pierwsza opcja stanowi wybór wręcz niezbędny w niewielkim salonie, który wymaga optycznego powiększenia. W zależności od stylu, w którym urządzone jest nasze wnętrze, możemy ozdobić je lustrem w wielu różnych wariantach. Model w prostej czarnej ramie idealnie sprawdzi się w przypadku loftowej aranżacji, natomiast lustra w klasycznej drewnianej oprawie będą wyglądać fenomenalnie we wnętrzach w stylu klasycznym i tradycyjnym.

Z kolei zegar wiszący na ścianie salonu należy dobrać zarówno pod kątem stylu aranżacji, jak i wielkości pomieszczenia. Zbyt mała tarcza zaburzy proporcje wnętrza i będzie wyglądać w nim niekorzystnie. Ten sam efekt osiągniemy, gdy w małym pomieszczeniu umieścimy zbyt duży i toporny model. Warto zwrócić na to uwagę. 

Osobiste dekoracje ścienne do salonu - efektowne ramki do zdjęć i plakatów

Nic nie nadaje wnętrzu tak osobistego charakteru, jak zdjęcia czy samodzielnie dobrane plakaty. Warto jednak zadbać, aby zyskały one odpowiednią oprawę. Rolę dekoracji ściany w salonie może pełnić więc ramka pasująca do wystroju wnętrza. Wybór produktów tego typu jest naprawdę bardzo urozmaicony, dlatego bez trudu znajdziemy zarówno ramkę prostą, minimalistyczną, jak i mocno zdobioną, na przykład w stylu glamour. 

Należy pamiętać jednak, że podobnie jak w przypadku zegarów ściennych, bardzo istotne jest zachowanie aranżacyjnej równowagi i proporcji. Ramki do większego pokoju powinny mieć więc stosunkowo duży rozmiar. Konieczne jest także ich odpowiednie rozmieszczenie na ścianach - zdjęcia, obrazy czy plakaty zawsze wieszamy tak, aby ich centralna część znajdowała się na linii oczu. Wokół tej linii komponujemy także bardziej skomplikowane kompozycje zbudowane z wielu ramek. 

dekoracje na stół do salonu

Jaki kolor ramek wybrać?

Najbardziej uniwersalne są białe i czarne dekoracje do salonu, dlatego niezależnie od koloru ścian, ozdób czy mebli, w pokoju dziennym dobrze zaprezentują się ramki w tych właśnie kolorach. Jeśli jednak chcemy, aby dekoracje wyróżniały się i nadawały aranżacji oryginalny charakter, warto postawić na odcień bardziej wyrazisty. Podobny efekt zapewni także ramka o designerskim kształcie czy błyszczącym wykończeniu. 

dekoracje do salonu figurki

Jakie dekoracje na stół do salonu?

Blaty w pokoju dziennym można wykorzystać jako miejsce na dekoracje. Zarówno stół, jak i komoda stanowią idealną płaszczyznę na wyeksponowanie drobiazgów dopasowanych do stylu aranżacji. Jakie dekoracje na komody do salonu można wybrać? Jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza świeże kwiaty lub rośliny w doniczkach, niezbędne będą wazony, bądź ozdobne osłonki na doniczki. Fanom klasyki poleca się natomiast dekoracje do salonu figurki oraz świeczniki dekoracyjne. Bibeloty tego typu należy dobierać do charakteru aranżacji, dlatego w nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzi się szkło i ceramika, zaś we wnętrzach stylizowanych na przykład bielone drewno. Istotne mogą okazać się także kolory i style wykończenia ozdób. Dekoracje glamour do salonu będą błyszczące, efektownie odbijając światło, natomiast dekoracje nowoczesne do minimalistycznych wnętrz wyróżnia prosty design i skromniejsze wykończenie.