Krzesło z podłokietnikiem: estetyka i wygoda w jednym!

Krzesło z podłokietnikiem to niezwykle modny element wyposażenia wnętrza. Nic w tym dziwnego, bo w końcu żaden inny model nie zaoferuje nam takiej wygody użytkowania, ani estetyki wykonania. Gdzie sprawdzi się takie krzesło? Jak je dobrać? Dowiesz się tego z naszego artykułu! 
krzesło z podłokietnikami

Krzesło z podłokietnikami - jakie ma wady i zalety?

Krzesła z podłokietnikami od innych modeli różnią się obecnością poręczy, na których możemy oprzeć przedramiona, aby wygodniej rozsiąść się na siedzisku. Takie podparcie jest bardzo korzystne dla naszego kręgosłupa czy barków. Uniesione ramiona pozwalają nam łatwiej utrzymać prawidłową postawę ciała podczas siedzenia, dzięki czemu unikamy bólu pleców. Właśnie ze względu na to krzesła z podłokietnikami najczęściej trafiają do miejsc, w których siedzimy naprawdę długo, na przykład w gabinecie przy biurku.

Komfort użytkowania nie jest jednak jedyną zaletą krzeseł z podłokietnikami. Takie meble wyróżnia bowiem również bardzo ciekawy, często elegancki design, który przyciąga uwagę. Zwłaszcza modele tapicerowane, pikowane, pokryte luksusową tkaniną prezentują się we wnętrzu oryginalnie i prestiżowo. 

krzesła z podłokietnikiem

Czy krzesła z podłokietnikami mają wady?

Jeśli bardzo się uprzemy, nawet krzesła stylowe z podłokietnikami nie będą dla nas idealnym wyposażeniem wnętrza. Tak naprawdę, jedyną "wadą" takich mebli jest fakt, że zajmują nieco więcej miejsca niż modele pozbawione poręczy. Nie możemy ustawić ich ciasno, jedno przy drugim, ponieważ stracą swoją funkcjonalność przy blacie stołu. Druga kwestia to wysokość podłokietników, którą trzeba wziąć pod uwagę, jeśli chcemy wsuwać meble pod stół. Jeśli nie dostosujemy do siebie ich wysokości, nie będziemy mogli ukrywać krzeseł pod blatem. 

W jakich wnętrzach sprawdzą się krzesła z podłokietnikami?

Krzesła z podłokietnikami do salonu, jadalni, sypialni czy domowego gabinetu. W każdym z tych wnętrz doskonale sprawdzi się właśnie ten elegancki i stylowy model, który oferuje bardzo wysoki poziom komfortu siedzenia. W biurze krzesło z poręczą z powodzeniem zastąpi fotel obrotowy. Dzięki podparciu dla ramion umożliwia wygodne czytanie, pracę przy komputerze czy przeglądanie dokumentów. Idealnie dopełni także profesjonalny wystrój tego pomieszczenia.

Z kolei w salonie będzie eleganckim dodatkiem do aranżacji i najlepszym miejscem do komfortowego czytania czy oglądania telewizji. Trudno wyobrazić sobie także lepsze krzesła do jadalni, w której również zdarza nam się spędzać sporo czasu. Jeśli chcemy oferować swoim gościom naprawdę wysoki komfort, powinniśmy postawić właśnie na modele z podłokietnikami. A w sypialni? Chociaż nie spędzamy tam zbyt wiele czasu "na siedząco", to jednak krzesło z podłokietnikami świetnie sprawdzi się na przykład przy toaletce lub jako element dekoracyjny.

Krzesła z podłokietnikiem - jakie wybrać?

Krzesła z podłokietnikami to najczęściej meble na drewnianym lub metalowym stelażu z plastikowym lub tapicerowanym siedziskiem. Chociaż to miękkie modele z obiciem będą najwygodniejsze i najlepiej sprawdzą się w salonie czy w gabinecie, to jednak również te z tworzywa sztucznego mogą okazać się bardzo dobrym wyborem, na przykład do kuchni lub jadalni. Ich główną zaletą jest łatwość utrzymania w czystości - siedzisko z plastiku wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką, aby znowu prezentowało się nieskazitelnie. Tymczasem krzesło welurowe z podłokietnikami lepiej zarezerwować do pomieszczeń mniej narażonych na zabrudzenia. Welur pięknie zaprezentuje się w pokoju dziennym, a także w jadalni, do której warto jednak odpowiednio go zaimpregnować. 

krzesła z podłokietnikami

Jaki kolor krzesła z podłokietnikami wybrać?

Krzesło z podłokietnikiem to ozdoba wnętrza, która przyciąga wzrok. Ważny jest zatem jego kolor. Możemy dobrać go do barwy stołu, jednak pod uwagę należy wziąć także paletę całej aranżacji. Najbardziej neutralne będą krzesła szare. Modele białe dopasujemy do każdego innego koloru i rozjaśnimy nimi wnętrze, a czarne stworzą kontrast i nadadzą eleganckie wykończenie.