Jak czyścić meble ze skóry. Domowe sposoby!

Jeśli wybrałeś do swojego salonu kanapę wykonaną ze skóry naturalnej, to udało Ci się podjąć naprawdę praktyczną decyzję! Odpowiednio czyszczone i impregnowane meble ze skóry przetrwają wiele lat! Sprawdź, jak czyścić meble ze skóry, aby zachowały piękny wygląd na lata! Poznaj domowe sposoby. 
jak czyścić meble ze skóry

Meble ze skóry - porowatość skór używanych do tapicerowania mebli

Skóra naturalna to materiał, który jest najbardziej trwałym surowcem dostępnym na rynku, a przy okazji łatwo o nią dbać, żeby zachować piękny i błyszczący wygląd, który pokrywa naszą kanapę. Koniecznie musimy jednak pamiętać, żeby zapoznać się z zasadami i poradami producenta w kontekście czyszczenia mebla obitego skórą naturalną oraz w temacie doboru środków do jej pielęgnacji. Dzięki temu nie popełnimy żadnego błędu i zachowamy ich piękny wygląd na dłużej. 

meble ze skóry

Na rynku są dostępne różne rodzaje skór, którymi tapicerowane są meble. Oferowane przez producentów skóry mogą znacznie różnić się od siebie, a co za tym idzie różni się również sposób ich pielęgnacji i czyszczenia. Podstawowymi rodzajami skór, jakie możemy spotkać w sklepach, są te o porach zamkniętych i o porach otwartych, które zazwyczaj poddaje się lekkiemu przetworzeniu w celu wykończenia mebla.

Drugim podziałem są skóry mocniej przetworzone podczas procesu produkcji, czyli np. pokryte substancją impregnującą, która posiada w składzie wosk lub lakier, który pełni funkcję silnego impregnatu. Substancje te mają na celu zniwelowanie defektów, aby skóra wyglądała bardziej estetycznie. Dzięki nim mniej widoczne są blizny czy skazy. Przy zakupie mebli ze skóry naturalnej musimy pamiętać o tym, że powierzchnia nigdy nie będzie idealna, jak np. sztuczne tworzywo. 

Czyszczenie mebli ze skóry, a materiał z jakiego została wykonana

Zawsze po zakupie nowego mebla ze skóry powinniśmy sprawdzić, jak dbać i pielęgnować dany materiał. Pielęgnacja skóry naturalnej oraz jej rodzajów znacząco różni się od siebie i często wymaga od nas bardziej delikatnego traktowania plam pozostałych na materiale. Sprawdźmy więc, jakie rodzaje skór możecie znaleźć w ofercie mebli tapicerowanych:

Anilinowa - to skóra, która jest przyjemna w dotyku, gładka i posiada otwarte pory. Przez tę cechę dużo łatwiej o jej trwałe zabrudzeniem, gdyż substancje, które znajdą się wewnątrz porów skórnych, jest bardzo ciężko usunąć. Skóra anilinowa jest również bardzo delikatnym materiałem, którego zabrania się mocno szorować i trzeć szorstkimi gąbkami lub twardymi szczotkami. Wskazane jest czyszczenie tego rodzaju skóry miękkimi ściereczkami, które zbudowane są z bardzo delikatnego włosia. Najlepiej używać dedykowanych przedmiotów do jej czyszczenia lub usuwać zanieczyszczenia miękką i delikatną ścierką.

czyszczenie mebli ze skóry
domowy sposób czyszczenie skóry

Semianilinowa - to rodzaj skóry, która posiada półotwarte pory. Meble skórzane wykonane z tego materiału będą nieco łatwiejsze w czyszczeniu niż skóra anilinowa, jednak w tym przypadku również powinniśmy stosować do czyszczenia szmatki wykonane z delikatnych materiałów oraz szczotek.

Nubuk i welur - są to miękkie i przyjemne w dotyku materiały, jednak należą do grupy skór szorstkich - powinniśmy pamiętać, żeby oczyścić je w kierunku naturalnie ułożonego włosa - czyli z włosem, nigdy pod włos, wtedy zabrudzenia łatwiej będzie usunąć miękką szczotką. Musimy uważać, żeby nie stosować dużej ilości wody, gdyż te rodzaje skóry mocno chłoną wilgoć, która na nich pozostanie.

Pigmentowana - ten rodzaj skóry ma zamknięte pory, więc jest najłatwiejsza do czyszczenia i usuwania z niej zabrudzeń. Możemy czyścić ja mokrą szmatką, gąbką lub szczotką. Musimy jednak uważać, żeby nie zetrzeć z niej warstwy ochronnej. Jeśli to zrobimy, skóra blednie w czyszczonym miejscu i konieczna będzie jej renowacja. 

Jak dobrać odpowiedni domowy sposób czyszczenia mebli ze skóry?

Jeśli Twoje meble wykonane ze skóry zostaną zabrudzone, musisz pamiętać, żeby wyczyścić je od razu po zauważeniu plamy. Dzięki temu usuniemy zabrudzenia z łatwością i nie wyrządzimy szkody naszym meblom tapicerowanym. Musimy również pamiętać, żeby unikać mocnych i żrących substancji, które możemy przygotować samodzielnie w domu. Często możemy napotkać w internecie domowe sposoby, które zawierają w swoich przepisach silne detergenty do czyszczenia lub chemię domową. Takie rozwiązania nie sprawdzi się, jeśli planujesz czyszczenie sofy lub chcesz odświeżyć fotele. Jeżeli nie posiadasz w domu dedykowanych płynów do czyszczenia mebli ze skóry, to Twoim ratunkiem zawsze będzie miękka szmatka, woda i szare mydło. Jednak główną rolę powinna grać tutaj szmatka, a woda oraz mydło to tylko dodatki, których używam wtedy, gdy nie możemy pozbyć się uporczywej plamy. 

meble ze skóry czyszczenie

Jak osiągnąć sukces w czyszczeniu mebli tapicerowanych ze skóry?

Przepisem na to, żeby meble skórzane były zawsze piękne i służyły nam przez lata, jest cykliczne dbanie o ich wygląd. Właściciele skórzanych mebli tapicerowanych powinni codziennie sprawdzać stan mebli i usuwać od razu pozostawiona na nich zabrudzenia. Wskazane jest również odkurzanie skórzanych mebli tapicerowanych co najmniej raz w tygodniu i usuwanie pozostawionej na nich sierści lub włosów naszych pupili. Meble tapicerowane wykonane ze skóry wymagają większego zaangażowania w ich czystość niż np. meble wykonane ze sztucznych tkanin. Dzięki temu materiał pozostanie na dłużej lśniący i ulubione miejsca do siedzenia nie wytrą się od ich użytkowania w dłuższej perspektywie czasu.

Jakie błędy najczęściej popełniamy w użytkowaniu mebli skórzanych?

Najczęściej popełnianym błędem nowych właścicieli mebli ze skóry, jest pozostawianie na meblu przedmiotów, które mogą farbować materiał. Często zapominamy o tym, że gazetę powinniśmy odłożyć na stół, pozostawiając ją na kanapie i po pewnym czasie okazuje się, że jasne kolory przyjęły kolorowe odcienie. Gdy zdarzy się taka sytuacja, musimy działać natychmiast i postarać się usunąć plamę. Często jednak domowe sposoby nie są do tego wystarczające i trzeba sięgnąć po specjalne preparaty.

Kolejnym błędem jest ustawienie mebli skórzanych w centralnym punkcie danego pomieszczenia, gdzie skóra jest narażona na duże działanie promieni słonecznych. Słońce może powodować przesuszanie się mebli skórzanych oraz pojawiające się przebarwienia. Podobną zasadę należy stosować w przypadku grzejników i kominków - skórzane meble nie powinny mieć z nimi żadnej styczności, gdyż grozi to zniszczeniem mebli.

sposób czyszczenia mebli ze skóry

Jakie błędy popełniamy w pielęgnacji mebli ze skóry?

Gdy jesteśmy już właścicielami mebli ze skóry, najczęściej zapominamy o ich odkurzaniu. Musimy pamiętać, że dla skóry naturalnej najgorszym wrogiem jest kurz, gdyż gromadzi się on w szczelinach oraz wchodzi głęboko w jej pory i staje się niemożliwy do usunięcia. Kolejnym błędem jest używanie do czyszczenia preparatów, które nie są przeznaczone do czyszczenia skory i często zawierają w składzie alkohol lub rozpuszczalniki. W domowych warunkach lepiej próbować delikatnych sposobów na pozbycie się plam niż ryzykować trwałą plamą czy miejscowym odbarwieniem koloru skóry.