Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią? Wiele osób nie może pochwalić się dużym mieszkaniem. W związku z tym w wielu mieszkaniach salon połączony jest z sypialnią. Na szczęście istnieją rozwiązania, które sprawią, że nasz salon będzie prezentował się stylowo, a w sypialni będziemy mogli odpocząć. 
jak połączyć pokój dzienny z sypialnią

Rozkładana sofa do małego salonu

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanym w polskich domach, jest wstawienie do salonu sofy rozkładanej lub narożnika. W ciągu dnia pełni ona funkcję kanapy, na której możemy rodzinnie spędzić czas po pracy i szkole, a wieczorem zamienia się w miejsce do spania. 

Wybierając takie rozwiązanie nie musimy mieć ogromnego salonu. Ważna jest jednak wielkość sofy lub narożnika po ich rozłożeniu. Musimy pamiętać, że powierzchnia spania musi być odpowiednio duża. Przyjmuje się, że dla dwóch osób szerokość łóżka powinna wynosić minimum 140 cm, a długość ma być co najmniej 15 cm dłuższa niż wzrost najwyższego użytkownika. Musimy również pamiętać, żeby zostawić wolne miejsce, pozwalające swobodnie wstać z łóżka oraz miejsce na stoliki nocne lub kawowe, na których będziemy mogli odłożyć najpotrzebniejsze rzeczy.

pokój dzienny z sypialnią

Ponadto warto postawić na sofę rozkładaną wyposażoną w profesjonalne materace do spania. Zapewnią nam one odpowiednią twardość i tym samym komfort podczas nocnego odpoczynku. Jest to bardzo ważne, gdyż w sytuacji, gdy nasz materac będzie zbyt twardy, codziennie możemy budzić się obolali. Jeśli zdecydujemy się na materac miękki, to bardzo ważne jest, żeby sprawdzić czy nie zapadamy się leżąc na łóżku. Dobór właściwej twardości materaca jest bardzo ważną decyzją i należy poświęcić temu zagadnieniu więcej czasu. Jeśli zaopatrzymy się w wygodny materac, to będziemy wstawali z łóżka wypoczęci i uśmiechnięci. 

Sofa i łóżko sypialniane w salonie

Innym rozwiązaniem jest wstawienie do pokoju dziennego zarówno sofy jednoosobowej, jak i łóżka sypialnianego. Na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić właściciele dużych salonów. W takim przypadku istotne jest podzielenie pomieszczenia na strefy – dzienną oraz nocną. W głównym punkcie pokoju stawiamy wygodną kanapę oraz stolik kawowy – będzie to część pokoju dziennego. W kącie pomieszczenia ustawiamy łóżko sypialniane. Właśnie tam w salonie powstanie sypialnia. Ważne jest, aby obie te strefy były spójne i tworzyły razem jedną całość.

Pokój dzienny z sypialnią – ścianka działowa oddzielająca strefy

Jednym z rozwiązań jest postawienie ścianki działowej, która oddziela salon od sypialni. Na takie rozwiązanie decydują się przeważnie właściciele kawalerek. Wystarczy kilka płyt kartonowo-gipsowych oraz stelaż. W ten sposób możemy uzyskać osobne pomieszczenie sypialniane - kosztem wielkości salonu. Ścianka ta nie musi sięgać sufitu, ani nawet mieć drzwi. Przy okazji tego rozwiązania możemy również zdecydować się na obniżenie sufitu, żeby w mieszkaniu było przytulniej. 

sypialnia z pokojem dziennym

Przesuwne drzwi w pokoju dziennym połączonym z sypialnią

Kolejnym ciekawym pomysłem jest wstawienie przesuwnych drzwi, które zasłonią łóżko stojące w pokoju dziennym. Jest to rozwiązanie bardzo popularne w krajach azjatyckich, jak Chiny czy Japonia. Tam wszystkie pomieszczenia oddzielone są od siebie przesuwnymi drzwiami. Nie muszą to być wcale duże, masywne drewniane drzwi. Możesz w tym projekcie zastosować drzwi materiałowe lub przeszklone. Takie drzwi w Polsce były popularne w latach 90-tych, jednak moda zatoczyła koło i znów możemy w magazynach wnętrzarskich znaleźć takie rozwiązania na połączenie pokoi. Drzwi przesuwne są bardzo wygodnym rozwiązaniem, kiedy nasza sypialnia pełni również funkcję garderoby - wtedy, jeśli mamy suszące się pranie lub pranie czekające do wyprasowania, możemy je zasłonić i uniknąć spojrzenia gości.

ścianka działowa w pokoju dziennym

Ścianka działowa z materiału

Jeśli nie chcemy lub nie możemy skorzystać z powyższych pomysłów na oddzielenie strefy dziennej i nocnej w salonie, możemy skorzystać z niekonwencjonalnego rozwiązania. Jednym z nich jest przymocowanie do sufitu specjalnych haczyków lub przysufitowych szyn. Możemy na nich zawiesić zasłonki pasujące kolorystycznie do aranżacji pokoju dziennego, które doskonale zasłonią sypialniane łóżko. W ten sposób nasi goście, których przyjmujemy w salonie, nie będą mieli wstępu do sypialni. Dzięki temu zasłonimy również całe wyposażenie sypialni i postawimy jasną granicę prywatności. Kiedy mamy mieszkanie z łączonymi pokojami, musimy pamiętać, żeby starać się dzielić mieszkania na strefy np. regenerować się w sypialni, a miłe chwilę z przyjaciółmi spędzać w salonie. Dzięki temu osiągniemy większy balans i będziemy bardziej spokojnymi ludźmi. 

W przypadku, gdy nie chcemy inwestować w zasłony, ale pragniemy, aby nasze miejsce do nocnego odpoczynku było zasłonięte, może wstawić do salonu łóżko z baldachimem. Taki mebel nigdy nie wychodzi z mody i może doskonale współgrać z designem pokoju dziennego. Ponadto łóżko z baldachimem zapewni nam prywatność podczas snu.

czym jest wezgłowie

Mobilna ścianka działowa w pokoju dziennym

Nasze sypialniane łóżko stojące w pokoju dziennym możemy także oddzielić od reszty pomieszczenia za pomocą szafki, komody lub dwustronnego regału. Możemy ustawić na nim ulubione kwiaty, które dodają uroku zarówno jednej, jak i drugiej strefie pokoju dziennego lub zapełnić regał ulubionymi książkami. Taka biblioteczka w salonie zawsze prezentuje się elegancko, a ponadto my będziemy mieli szybki i łatwy dostęp do ulubionych pozycji książkowych, w które możemy zagłębić się przed snem. Kolejną propozycją jest postawienie na mobilnej ściance roślin pnących, które będą elegancko wyglądały na tym meblu, pamiątek z wakacji, które kolekcjonujemy lub umieszczenie albumów ze zdjęciami.