Jak powinien wyglądać stół wigilijny? Dekoracje i dodatki

Okres Świąt Bożego Narodzenia to wspaniały czas, w którym siadamy z całą rodziną do stołu. Co jednak zrobić, aby stół wigilijny wyglądał pięknie i odświętnie? W artykule poniżej podpowiadamy jak udekorować go na święta oraz w jaki sposób wykonać własnoręczne dekoracje! 

Stół wigilijny - dekoracja

Aby podkreślić ten uroczysty czas w roku, warto zadbać o odpowiednią dekorację na stół wigilijny! Przy pomocy ładnego, świątecznego obrusu, pięknej zastawy stołowej, palących się świec i innych dodatków można uzyskać piękny wygląd, a także wprowadzić niezwykłą, świąteczną atmosferę w naszym domu!

stroiki na stół wigilijny

Dekoracja stołu wigilijnego

Niezbędnym elementem dekoracji stołu wigilijnego będzie oczywiście obrus. Święta kojarzą się nam głównie z bielą i czerwienią, więc warto postawić na te kolory również na stole! Jeśli użyjemy prostego obrusu bez wzorów, świetnym dopełnieniem będzie kolorowy lub wzorzysty bieżnik. Doskonałe połączenie uzyskamy, np. łącząc biały obrus z czerwonym, złotym lub srebrnym bieżnikiem. Bieżnik możemy świetnie połączyć także z innymi ozdobami. Ustawiając wzdłuż niego gałązki świerku, świece, świeczniki i bombki uzyskamy przepiękny efekt! Do dekoracji warto dodać także delikatnie świecące lampki Led na druciku, które dodatkowo pięknie oświetlą stół. Kluczową rolę odgrywa również świąteczna zastawa stołowa. Sprawdź nasze inspiracje!

Stroiki na stół wigilijny

Aby nadać mieszkaniu niezwykłej dekoracji, warto samemu wykonać ozdoby na stół wigilijny. Doskonałym pomysłem będzie własnoręczne stworzenie stroików. Nie są one trudne w wykonaniu, a efekt, który osiągniemy, będzie niepowtarzalny! Taki stroik wykonamy bez większych nakładów finansowych, ponieważ do jego wykonania możemy użyć ozdób, które mamy w domu. Tworząc zatem samodzielnie stroiki na stół wigilijny, zaoszczędzimy trochę gotówki.

Dekoracja na stół wigilijny w formie stroiku jest bardzo prosta do wykonania. Potrzebujemy zielone gałązki drzew iglastych (sosna, świerk, jodła), gąbkę florystyczną i dowolne dekoracje choinkowe. Świetnie sprawdzą się bombki, ozdoby drewniane tj. gwiazdki, śnieżynki, ale także suszone pomarańcze, szyszki, żołędzie, cynamon itd. Stroik będzie wyglądał równie pięknie, jeśli umieścimy na nim także świece.

Jak wykonać stroik na stół wigilijny?

Ozdoby na stół wigilijny to świetny sposób na wprowadzenie świątecznego klimatu w naszym domu! Ich wykonanie jest niezwykle proste, ale także bardzo efektowne.

Aby stworzyć piękne dekoracje na stole wigilijnym, wystarczy zacząć od wbicia gałązek w gąbkę florystyczną. Żeby osiągnąć ładny efekt, warto wbijać je pod kątem, zaczynając najpierw od większych gałązek, nadając ogólny kształt kompozycji, a kończąc na tych mniejszych. Jeśli chcemy umieścić świece, warto zrobić to na początku, a potem przykryć je gałązkami. Polecamy użyć np. dwie długie sztuki w białym kolorze. 

ozdoby na stół wigilijny
dekoracje na stole wigilijnym

Gdy już ułożymy gałązki, możemy przejść do ozdób. Przed przyklejeniem, warto na próbę je porozmieszczać i wypróbować różne warianty. Następnie przyklejamy je klejem na gorąco albo superglue. Tworząc kompozycję, warto trzymać się kilku kolorów i nie dodawać zbyt wielu wzorów. Dzięki temu dekoracje na stole wigilijnym nie będą chaotyczne, tylko piękne i eleganckie.

Stół wigilijny to najważniejsze miejsce, wokół którego gromadzi się cała rodzina i przyjaciele. To przy nim spędzamy najwięcej czasu, dzieląc się opłatkiem, składając sobie życzenia, spożywając wigilijne potrawy i śpiewamy kolędy! Dlatego warto zadbać o jego odpowiednią oprawę, dzięki czemu spędzimy miło czas w świątecznej atmosferze. Stosując nasze rady z pewnością uda Ci się uzyskać wspaniały efekt, który docenią Twoi najbliżsi! Jak ozdobić dom na święta? Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!