Plama po czerwonym winie – jak jej się pozbyć?

Plamy po czerwonym winie mogą przerażać - zwłaszcza te na białym obrusie czy jasnej, delikatnej tapicerce. Wystarczy poznać jednak kilka domowych sposobów na radzenie sobie z takimi zabrudzeniami, aby nie martwić się o los mebla. Co sprawi, że plama po czerwonym winie zniknie? 
Plama po czerwonym winie

Sposoby na świeże plamy po czerwonym winie

Plama po czerwonym winie na kanapie nie musi psuć estetyki tapicerki już na zawsze - wystarczy tylko wiedzieć, jak reagować na świeże zabrudzenie. Najlepsze i najbezpieczniejsze są domowe metody radzenia sobie z tego typu plamami. Warto jednak dostosowywać je do rodzaju tkaniny, jaką obity jest mebel. Najdelikatniejszego traktowania wymaga welur oraz ekoskóra. Zwykłe materiały obiciowe nie powinny ulec uszkodzeniu podczas czyszczenia. 

Jak usunąć plamę po czerwonym winie
Stara plama po czerwonym winie

Jak usunąć plamy po winie, które nie zdążyły wyschnąć?

Jak usunąć plamy po winie? Jeśli plama po winie to skutek naszego delektowania się napojem podczas wypoczywania na ulubionej sofie, warto w pierwszej kolejności błyskawicznie pobiec po zwykłą sól kuchenną i posypać nią cały zabrudzony obszar. Sól wchłania zarówno płyn, jak i zawarty w nim barwnik nadający winu kolor. Później dane miejsce wystarczy przepłukać, a na koniec najlepiej przeprać całe obicie.

Popularną metodą radzenia sobie z plamami po czerwonym winie jest także przelewanie zabrudzenia podobnym napojem - szampanem lub białym winem. Płyny tego typu rozpuszczą plamę, co ułatwi jej późniejsze wypranie. W przypadku niewrażliwych materiałów pomocna okaże się także woda utleniona 2%, którą wystarczy skroplić plamę po winie - metodę można stosować wyłącznie na tkaninach białych! W przypadku obić kolorowych wodę utlenioną należy rozcieńczyć zwykła wodą. Podobną skuteczność wykazuje także czyszczenie octem. 

Ciekawym roziwązaniem jest zmywanie plamy z czerwonego wina wodą gazowaną. Napój ten wnika w tkaninę i skutecznie rozpuszcza zabrudzenie. Wystarczy namoczyć nim plamę i delikatnie ją pocierać. Podobnie "magicznym" wręcz płynem na trudne plamy często okazuje się także zwykłe mleko. Dobrze rozpuszcza ono nie tylko wino, ale również atrament. Aby usunąć plamę z wina mlekiem należy namoczyć w nim ściereczkę i delikatnie pocierać nią zabrudzenie, najlepiej od zewnątrz ku środkowi, aby plama nie powiększała się i nie zajęła większej powierzchni.

Jak usunąć plamy po winie

Jak usunąć plamę po czerwonym winie, jeśli domowe metody zawodzą?

Do wchłonięcia plamy po czerwonym winie możemy użyć soli, mąki lub talku, a z kolei do wywabienia plamy wody z cytryną, białego wina, rozcieńczonej wody utlenionej, a nawet mleka czy wody gazowanej. Co jednak jeśli żadna z tych domowych metod nie skutkuje, a nadal zastanawiasz się, jak usunąć plamę po czerwonym winie? W takim przypadku musimy sięgnąć po preparaty, które kupimy w sklepie. Może to być na przykład odplamiacz do tkanin lub środek do prania dywanów. Niezależnie od tego, który z nich posiadamy w domu, musimy w pierwszej kolejności sprawdzić na ulotce, na jakich materiałach może być stosowany. Jeśli nie znajdziemy takich informacji, przeprowadźmy test w niewidocznym miejscu na tapicerce, na przykład z tyłu lub pod meblem. 

Stara plama po czerwonym winie - jak sobie z nią poradzić?

Czym sprać plamy po winie, które wyschły lub znajdują się na tapicerce już od dawna? Jeśli mamy do czynienia z białą tkaniną, pomocne okażą się roztwory z takich produktów, jak spirytus czy woda utleniona 10%, która powinna rozpuścić przyschnięte zabrudzenia. Na kolorowe materiały bezpieczniej będzie zastosować wodę z mydłem i dodatkiem amoniaku. Amoniak stosowany jest także w czyszczeniu delikatnego weluru, dlatego nie powinien uszkodzić nawet tak wrażliwej tapicerki. Niektórzy polecają na przyschnięte plamy z wina również... krem do golenia. Wystarczy spryskać nim plamy i pozostawić kosmetyk na materiale na około 10 minut. Po tym czasie obicie trzeba wyprać jak zwykle. Możemy także pozostawić krem na tkaninie do pełnego wyschnięcia, a później delikatnie go zeskrobać. Inną metodą jest zastosowanie roztworu z sody oczyszczonej - domowy preparat przygotujemy z jednego litra wody i 4 łyżek sody.

Sofy rozkładane, fotel uszak, sofy 3-osobowe, narożniki z funkcją spania, a także inne meble tapicerowane mogą ulec zabrudzeniom z wina. Mamy nadzieję, że w naszym artykule znaleźliście odpowiedź, jak z nimi walczyć!