Jak ułożyć sztućce na wigilijnym stole?

Gdy na co dzień spożywamy posiłki, to standardowo używamy jednego widelca i jednego noża. Natomiast, gdy przychodzi do świątecznych dni czy rodzinnych uroczystości, zastanawiamy się, jak powinno wyglądać to poprawnie. Stąd z pewnością pojawia się pytanie: jak ułożyć sztućce na wigilijnym stole
jak ułożyć sztućce na wigilie

Jak ułożyć sztućce na wigilię - pamiętaj o najważniejszych zasadach

Większość osób zgodzi się z tym, że wigilia to jeden z najbardziej rodzinnych dni w ciągu roku. Wyjątkowa świąteczna okazja do spotkania przy wspólnym stole. W związku z tym nie jest zaskakujące, że tego dnia chcemy, aby wszystko się udało. Pytanie, jak ułożyć sztućce na wigilię, jest cały czas aktualne i z pewnością spędza Ci sen z powiek.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że właściwe ułożenie sztućców na wigilijnym stole, ma bardzo duży wpływ na jego finalny wygląd. Ten pozornie nieistotny element sprawia, że mebel prezentuje się elegancko i zarówno my, jako gospodarze, jak również nasi gości, z pewnością będziemy czuć się komfortowo.

Mimo, że wigilia kojarzy się nam z kolacją w gronie rodzinnym, to jednak jest to na tyle podniosła chwila, że odpowiedni układ sztućców na stole wigilijnym będzie podnosił jego elegancję.

stół wigilijny sztućce

Stół wigilijny sztućce - jak je ułożyć?

Jeśli chodzi o stół wigilijny, sztućce powinno się układać zgodnie z normalnymi zasadami, a więc po obu stronach talerza. Warto zrobić to tak, aby kolejność była zgodna z podawanymi daniami. Podstawowa zasada jest bowiem taka, że sztućce zawsze bierzemy z brzegu. Jeśli brać pod uwagę sztućce na stole wigilijnym, to powinny się na nim pojawić również dodatkowe modele, jak między innymi te przeznaczone do spożywania ryby.

Układając sztućce na stole wigilijnym, należy podawać je do wszystkich dań. Warto wziąć jednak pod uwagę, aby ich liczba nie przekroczyła więcej niż 11-12 sztuk. Jeżeli w Boże Narodzenie lubisz poszaleć w kuchni i chcesz przygotować dla swoich gości nietypowe dania, to zadbaj o to, aby potrzebne sztućce były regularnie dokładane.

Jeżeli planujesz w tym roku kolację wigilijną, podczas której każdy samodzielnie będzie nakładał na talerz określone potrawy, to pamiętaj, aby sztućce były ułożone w określonej kolejności. Po prawej stronie, zaczynając od brzegu, powinno ułożyć się nóż do ryby, łyżkę i nóż do przystawek. Po lewej stronie musi znaleźć się widelec do ryby oraz widelec do przystawek. 

Ułożenie sztućców na stole wigilijnym - o czym pamiętać?

Wybierając odpowiednie sztućce, które mają być wykorzystane na kolacji wigilijnej, należy pamiętać, aby poszczególne elementy były dopasowane do serwowanych dań. Idealnym przykładem są np. zupy, gdyż do ich jedzenia można stosować dwa rodzaje łyżek - w zależności od ich rodzaju. Jeśli będzie to zupa krem albo czysty barszcz (pozbawiony dodatków, np. uszek), wtedy można stosować łyżkę z okrągłym czerpakiem. Jeżeli w tego typu potrawie znajdują się dodatki, np. kawałki grzybów, to powinna być spożywana łyżką z podłużnym czerpakiem. Nie zapomnij również o takich drobiazgach jak m.in. serwetki świąteczne, które są bardzo praktycznym elementem wystroju stołu

-14%
AUSTIN GOLD, https://konsimo.pl/kolekcja/austin-gold/ Komplet sztućców, 6 os. (24 el.) złoty - zdjęcie

AMEFA

AUSTIN GOLD

Komplet sztućców, 6 os. (24 el.)

299
PLN
349
PLN
-11%
BRYON, https://konsimo.pl/kolekcja/bryon/ Komplet sztućców, 6 os. (24 el.) srebrny - zdjęcie

KONSIMO

BRYON

Komplet sztućców, 6 os. (24 el.)

159
PLN
179
PLN
W magazynie
CUBA, https://konsimo.pl/kolekcja/cuba/ Komplet sztućców, 6 os. (24 el.) srebrny - zdjęcie

AMEFA

CUBA

Komplet sztućców, 6 os. (24 el.)

449
PLN
W magazynie
LIVIA RONDA, https://konsimo.pl/kolekcja/livia-ronda/ Komplet sztućców, 6 os. (24 el.) srebrny - zdjęcie

AMEFA

LIVIA RONDA

Komplet sztućców, 6 os. (24 el.)

349
PLN

Problemów niekiedy nastręczają sztućce do ryby, które różnią się nieco od tych klasycznych, którymi jemy na co dzień. Widelec jest szerszy i bardziej łopatkowy, a nóż do ryby ma tępą krawędź i jest bardziej płaski od stołowego. Służy on jedynie do filetowania ryby, oddzielania mięsa od skóry i ości a także podziału na mniejsze kawałki. Ułożenie sztućców na stole wigilijnym jest zatem kluczowe i nie warto go lekceważyć.

ułożenie sztućców na stole wigilijnym

Jakie sztućce do deserów?

Jeśli podawany będzie deser, należy również zadać o odpowiednie ułożenie elementów na stole. Sztućce do deserów układa się nad talerzem, łyżeczka ma skierowany czerpak na lewo, zaś widelczyk kierowany jest na prawo. Jeśli podawane będą cytrusy, powinno się umieścić również specjalną łyżeczkę do cytrusów, która ma ostre zakończenie i ząbki po bokach.

Warto stosować się do powyższych zasad i wdrożyć je w życie, gdyż jest to dla nas gwarancja, że goście z pewnością będą usatysfakcjonowani, a stół będzie wyglądał elegancko. Jak ozdobić dom na święta? Wpadnij na naszego bloga po więcej inspiracji!