Serwetki świąteczne – zadbaj o detale!

Boże Narodzenie to najbardziej wyczekiwane święto w całym roku, dlatego na świątecznym stole istotny jest każdy detal. Ukoronowaniem wigilijnego nakrycia są natomiast odpowiednio dobrane i ładnie poskładane serwetki świąteczne. Wybierzmy najefektowniejsze serwetki papierowe na święta! 
serwetka świąteczna

Serwetka świąteczna niekoniecznie w świąteczne wzory

Na początek warto zaznaczyć, że serwetki na świąteczny stół wcale nie muszą mieć świątecznego charakteru. Wystarczy, że dopasujemy je do stylu i kolorystyki aranżacji całego stołu, a później zadbamy o odpowiednie ułożenie materiału. Jeśli więc motywem przewodnim naszej dekoracji jest kolor zielony, niebieski czy nawet różowy, wybierzmy serwetki świąteczne w tym samym odcieniu. Najlepiej, jeśli ta sama barwa będzie przeplatała się w różnych elementach dekoracji. Wybrany kolor możemy wprowadzić wraz z innymi elementami, jak m.in. świece czy ozdoby na krzesłach. 

jak ładnie udekorować pierniczki

Serwetki świąteczne papierowe w bożonarodzeniowym klimacie

Jeśli zależy Ci na na tym, aby serwetki idealnie wpisywały się w świąteczny lub zimowy klimat, wybierajmy papier z odpowiednim wzorem lub w odpowiednim kolorze. Ze świętami kojarzy się przede wszystkim czerwień i złoto, a także amerykańskie zestawienie czerwieni i zieleni. Wzorzysta serwetka na świąteczny stół może przedstawiać wiele różnych symboli związanych z zimą i samymi świętami. Wybierajmy więc wizerunek reniferów, choinki, Świętego Mikołaja, ostrokrzewu czy Gwiazdy Betlejemskiej. Sprawdź również, jak ułożyć sztućce na wigilijnym stole!

Składamy serwetki świąteczne na stół!

Świąteczne składanie serwetek może stać się rozrywką dla całej rodziny. Jeśli chcecie się nieco odstresować od nerwowych przygotowań i krzątania po kuchni, warto zawołać dzieci i razem z nimi przygotować ozdobne kształty z wybranych serwetek papierowych.

Najprostsze do złożenia będą kieszonki na sztućce. To praktyczne rozwiązanie, ponieważ chroni łyżki i widelce przed kurzem, dzięki czemu zastawa może czekać na gości już od samego rana. Poza tym sztućce zawinięte w serwetkę zwyczajnie lepiej się prezentują. Jakie inne metody na składanie serwetek świątecznych warto przetestować?

W magazynie
FLOVI, https://konsimo.pl/kolekcja/flovi/ Serwetka plamoodporna biały/srebrny - zdjęcie

KONSIMO

FLOVI

Serwetka plamoodporna

17,99
PLN
W magazynie
-11%
LAVANDI, https://konsimo.pl/kolekcja/lavandi/ Serwetka plamoodporna biały/zielony/czerwony/fioletowy - zdjęcie

KONSIMO

LAVANDI

Serwetka plamoodporna

15,99
PLN
17,99
PLN

Choinka lub gwiazdka z serwetki

Najbardziej tematyczny kształt, jaki można nadać świątecznym serwetkom, to Gwiazda Betlejemska i choinka. Jeśli chcesz zaskoczyć gości tak kunsztownie złożonymi serwetkami, potrenuj technikę składania na kilka dni przed Wigilią. Unikniesz w ten sposób niepowodzenia, nerwów i zbędnego stresu. Niezależnie od tego, który kształt wybierzesz, upewnij się, że posiadasz odpowiednie serwetki. Najlepsze będą te z obustronnym nadrukiem. Odpowiednia baza to klucz do sukcesu, dlatego do ozdobnych form wybierz skromniejsze, ale wysokiej jakości serwetki. 

duża choinka z kartonu

Prosta forma z dekoracją

Jeśli nie umiesz lub nie lubisz składać serwetek, możesz zdecydować się na prostsze rozwiązanie: zamiast dekorować serwetką, udekoruj serwetkę. Wystarczy, że zwiniesz materiał w rulon i obwiążesz go wstążeczką, do której możesz opcjonalnie przywiązać dobrze dopasowaną ozdobę, na przykład gałązkę ostrokrzewu.

Jeszcze prostszym rozwiązaniem będzie położenie serwetki na talerzu i udekorowanie jej pierniczkiem, plastikową gwiazdką lub sztuczną, zieloną gałązką. Ładny efekt zapewni również ustawienie serwetki przed talerzem w pionie, na kształt przypominający choinkę. Aby dopełnić taką formę papierowej dekoracji, wystarczy przykleić na czubek serwetko-choinki perełkę lub małą gwiazdeczkę. Ostatecznie serwetkę można spiąć również dedykowaną, ozdobną klamerką, nazywaną obrączką lub pierścieniem. W Święta Bożego Narodzenia liczy się każdy element, który wprowadza do wnętrza magię i ciepło. Jak ozdobić dom na święta, aby był przytulny?