Jak urządzić garderobę?

Wyposażona, funkcjonalna i zorganizowana garderoba jest niezwykle przydatnym pomieszczeniem, które znacząco usprawni proces porannego przygotowywania się do wyjścia. Jak urządzić garderobę aby życie stało się łatwiejsze? Na jakie meble postawić? Co powinno znaleźć się w garderobie? Podpowiadamy! 
jak urządzić garderobę

Jaka zabudowa do garderoby?

Poranny pośpiech w szukaniu ubrań do pracy, czas na ich wyprasowanie, szukanie butów, malowanie się w biegu oraz powrót do mieszkania, przez które przeszedł huragan ubraniowy, to tylko kilka denerwujących rzeczy, kiedy nie posiadasz garderoby. Funkcjonalna i dobrze zaprojektowana garderoba to sukces jeśli chodzi o przechowywanie uporządkowanej kolorystycznie i wyprasowanej odzieży oraz dobrze wyczyszczonego obuwia. W takiej sytuacji cały proces przygotowywania się do pracy to tylko czysta przyjemność, a w sytuacji, gdy rzeczywiście wstaniemy parę minut po budziku, to właśnie w tym miejscu pozostawimy nieład ubraniowy, a w chwili wolnej należycie go sprzątniemy - nie pokazując tym samym własnego niezorganizowania.

jaka zabudowa do garderoby

Garderoba to takie miejsce w domu czy mieszkaniu, które można w dowolny sposób zaaranżować. Minimalne wymiary takiego pomieszczenia to 1,5 m x 1,5 m, ale im więcej przestrzeni w domu, tym większe pole do popisu i tym samym będzie nam wygodniej, a pomieszczenie stanie się bardziej funkcjonalnie. Stąd też skojarzenia, że tylko właściciele domów i apartamentów mogą sobie pozwolić na stworzenie garderoby. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ coraz częściej w mieszkaniach w bloku, które nie mają zbyt dużych metraży, projektowane są pomieszczenia czy nieduże wnęki, które służą jako garderoba.

W tego typu pomieszczeniach nie trzeba stosować klasycznych komód. Można skorzystać z rozwiązania modułowego i postawić na skonfigurowaną zabudowę, często odmienną od tej standardowej, bo cała przestrzeń w takim przypadku może zostać zapełniona w postaci półek, szafek, drążków na wieszaki, szuflad czy materiałowych koszy.

Jeżeli nie masz w swoim domu miejsca na garderobę, to najlepszą alternatywą jest oczywiście inwestycja w dużą, wygodną szafę. W asortymencie Konsimo znajdziesz wiele wyjątkowych modeli, które pomogą Ci odmienić Twoje wnętrze. 

-13%
LEMAS, https://konsimo.pl/kolekcja/lemas/ Szafa styl prowansalski biała biały/ciemny dąb - zdjęcie

KONSIMO

LEMAS

Szafa styl prowansalski biała

2299
PLN
2649
PLN
-15%
JULIETTA, https://konsimo.pl/kolekcja/julietta/ Duża szafa do sypialni ciemny szary/biały - zdjęcie

FORTE

JULIETTA

Duża szafa do sypialni

2299
PLN
2699
PLN
-10%
TARDA, https://konsimo.pl/kolekcja/tarda/ Drewniana szafa ubraniowa z lustrem sosna naturalna - zdjęcie

KONSIMO

TARDA

Drewniana szafa ubraniowa z lustrem

3199
PLN
3559
PLN
-12%
ENTO, https://konsimo.pl/kolekcja/ento/ Prosta szafa z lustrem dąb sonoma dąb sonoma/biały - zdjęcie

KONSIMO

ENTO

Prosta szafa z lustrem dąb sonoma

2199
PLN
2499
PLN

Co wchodzi w skład garderoby? Rodzaje mebli do garderoby!

Aby garderoba spełniała swoje podstawowe funkcje, należy dokładnie się zastanowić, jak ma ona wyglądać i z czego się składać. Przede wszystkim w każdej garderobie powinny znaleźć się:

Półki na różnych wysokościach. Będą się one idealnie nadawały do poskładanych ubrań czy też do pudełek wypełnionych drobnymi elementami. Lepiej, aby w naszej garderobie była większa ilość półek, bo sprzątanie nie będzie tak bardzo uciążliwe.

Specjalne półki na buty. Najczęściej mają one ukośny wygląd, ponieważ w taki sposób zabezpiecza się buty przed przewracaniem się. Niektóre systemy proponują wysuwane półki na buty z prawidłami. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi lubiących utrzymać obuwie w nienaruszalnym stanie.

Specjalne wieszaki na spodnie. To rozwiązanie dla tych, którzy uwielbiają chodzić w spodniach, które nie są pogniecione. Dodatkowo taki system służy przechowywaniu wielu par, tym samym zachowując wiele cennego miejsca.

rodzaje mebli do garderoby
dodatkowe elementy w garderobie

Drążki na ubrania. Istnieją dwie metody jeżeli chodzi o drążki na ubrania - system klasyczny oraz system wysuwny. Na tym ostatnim, czyli drążku wysuwanym, ubrania wiesza się przodem, co daje możliwość na dostęp do ubrań wiszących z tyłu, a w momencie, gdy drążek jest wsunięty, to widzimy tylko pierwsze z ubrań. Montuje się go w poprzek zamiast wzdłuż ściany w celu możliwości wysuwania do przodu.

Wysuwane szuflady. To bardzo funkcjonalna rzecz, jeżeli chodzi o przechowywanie bielizny czy innych drobiazgów. Dostępne są również kosze na prowadnicach w przeróżnych głębokościach czy szerokościach.

Półki pod sufitem. Jest to miejsce na elementy garderoby, który rzadziej się nosi. Przykładem jest choćby odzież sezonowa czy odzież używana bardzo rzadko, jak kombinezon narciarski. Idealnym rozwiązaniem na przechowywanie pościeli czy dodatkowych ręczników dla gości są również półki pod sufitem.

Jeżeli chodzi o garderobę to ważne jest, aby przemyśleć tak naprawdę każdy, choćby najdrobniejszy szczegół. Jeżeli chcemy dodatko przechować biżuterię, czy paski do spodni albo krawaty i muchy do garnituru, to warto zdecydować się też na szuflady płytkie np. z przegródkami, które będzie można wysunąć. Jeżeli nie mamy zbyt dużo miejsca w garderobie to dobrym pomysłem mogą okazać się drzwi przesuwne zamiast otwieranych. Jeszcze inna opcją jest wybranie szafy z drzwiami, bo dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie chronić odzież i inne elementy przez osiadającym kurzem i innym zabrudzeniami. 

urządzanie garderoby

Dodatkowe elementy w garderobie!

Nowoczesna i dobrze zorganizowana garderoba to oprócz ergonomicznego pomieszczenia na ubrania - dodatkowe akcesoria, które ułatwią funkcjonowanie i komfort użytkowania tego pomieszczenia. Należą do nich przede wszystkim: wentylacja, oświetlenie, toaletka, miejsce siedzące, lustro, dodatkowe miejsca.

1. Jeżeli chodzi o aspekt wentylacji, to jest on istotny, ponieważ często garderoby nie posiadają okien i tym samym brak cyrkulacji powietrza może doprowadzić do pojawienia się wilgoci, co za tym idzie pojawienie się pleśni i grzybów. Sposób na wentylację w garderobie? Montaż kratek wentylacyjnych w drzwiach lub wyciąg mechaniczny.

2. Dobre oświetlenie to podstawa każdej garderoby. Nie tylko jako światło ogólne w pomieszczeniu, ale także w środku szafy. Jest to szczególnie pomocne, kiedy chcemy coś znaleźć, niekoniecznie używając światła głównego. 

3. Miejsce siedzące czy lustro to kolejne elementy wystroju tego pomieszczenia, bez których nie można się obejść. Kiedy już założymy wybraną przez nas stylizację, warto sprawdzić jak się ona na nas układa. Chcąc dobrać odpowiednie buty, dobrze byłoby zainwestować chociażby w tapicerowaną pufę bez nóżek, na której w sposób komfortowy założymy ulubione obuwie.

4. Kobiety mają to do siebie, że posiadają niezliczoną ilość butów i torebek. Gdzie w takim razie je trzymać? Otóż warto w garderobie wygospodarować osobne miejsce na taką ilość dodatków, aby móc trzymać wszystko w jednym miejscu i wyjść z niej w pełni wystylizowanym.

5. Skoro mowa o pełnej stylizacji nie można zapomnieć o makijażu. W tym celu, jeżeli posiadamy jeszcze trochę miejsce w garderobie, warto postawić na toaletkę. To na pewno odpowiednie miejsce, aby dokonać ostatnich poprawek w naszym wyglądzie.

Garderoba to ten rodzaj pomieszczenia, który z pewnością będzie przydatny nie tylko dla kobiety, ale i dla mężczyzny. Pozwala ona na przechowywanie wszystkich ubrań i dodatków w jednym miejscu, a to z kolei pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni w innych pomieszczeniach. W niektórych garderobach można postawić deskę do prasowania i żelazko, aby w momencie, gdy zrobiliśmy już pranie, od razu zabrać się za porządki w tym miejscu. A to zdecydowanie będzie na plus dla wszystkich.