Jak urządzić mieszkanie w stylu shabby chic?

Dom w stylu shabby chic łączy wiele kontrastów. Pozornie może wyglądać na zaniedbany, jednak w rzeczywistości to tylko detale, podkreślające romantyczny klimat aranżacji. Shabby Chic inspiruje się taki stylami, jak: vintage, retro i klasyka. Zatem - jak urządzić mieszkanie w stylu shabby chic? 
mieszkanie w stylu shabby chic

Kawałek historii o stylu shabby chic

Kolebką shabby chic jest Wielka Brytania i to właśnie z tych stron dekoratorzy czerpią najwięcej, bowiem wspomniany styl nawiązuje bezpośrednio do dworków i letnich rezydencji angielskich lordów. Świat obiegła nazwa shabby chic za pośrednictwem artykułu w magazynie wnętrzarskim „The World of Interiors Magazine”. Oficjalny termin pochodzi od słów: "shabby", czyli brudny, wytarty, zdezelowany i"chic" - elegancja i szykowność. Natomiast dosłowne tłumaczenie brzmi „sfatygowany szyk”.

Nazwa w pełni oddaje charakter opisywanego stylu. Za rozpowszechnieniem i rozwojem Shabby Chic stoi dekoratorka wnętrz - Rachel Aswell. To głównie dzięki niej wieść o nim rozeszła się po świecie w tak szybkim tempie. Przetarte meble i romantyczne dodatki zyskały fanów na całym świecie. Sypialnia w stylu shabby chic to prawdziwy hit dla amatorów powrotów do przeszłości i nostalgii.

Meble w stylu shabby chic

Co charakteryzuje styl shabby chic?

Wnętrza w stylu shabby chic charakteryzują się ogromnym przywiązaniem do mijającego czasu. Chwilami ciężko utrzymać kontrolę w tej aranżacyjnej grze i łatwo zepsuć efekt końcowy. Projektanci zwracają uwagę na detale, dlatego meble w stylu shabby chic wyróżniają się prostym, opływowym kształtem.Sofy, fotele i kanapy nierzadko są obijane wysokiej jakości tkaninami. Drewniane szafki i komody są zdobione żłobieniami na drzwiczkach, a także przecierane, co ma imitować ich starość.

Układ mebli nie jest ograniczony sztywnymi zasadami, jednak w praktyce w salonach najczęściej można spotkać ulokowany na środku niski stolik kawowy, który jest otoczony meblami wypoczynkowymi. Na nich koniecznie powinny znaleźć się dekoracje w stylu shabby chic, jak koronkowe czy haftowane poduszki. Natomiast na podłodze nie może zabraknąć eleganckiego dywanu, a w oknach firanek

Meble w stylu shabby chic

Salon w stylu shabby chic wyróżnia się na tle innych m.in. meblami, które stanowią centralny element wystroju. Powinny być utrzymane w jasnych odcieniach, ale również sam fason mebli nie pozostaje obojętny. Idealnie korespondują z minioną epoką kredensy, toaletki z dużymi owalnymi lustrami czy stoliki na długich i wąskich nogach. Równie dobrze w roli elementu dekoracyjnego odnajdą się bujane fotele. W kuchni warto postawić na drewniane blaty, białą ceramikę lub klasyczną porcelanę. Wyeksponowane naczynia za przeszkloną witryną starodawnego kredensu będą wyglądały sielsko i wiejsko.

Sukces tkwi w szczegółach, czyli o dodatkach w stylu shabby chic

Nic tak skutecznie nie podkreśla wiodącego stylu, jak starannie dobrane dodatki. Ma to znaczenie szczególnie w stylu shabby chic, który słynie z mnogości dekoracji i bibelotów. Wśród detali na uwagę zasługują, między innymi: koronki, hafty i falbany. Ozdobne tkaniny idealnie współgrają ze starym drewnem i klasycznymi meblami. 

Dom w stylu shabby

Nie inaczej jest w przypadku kuchni! W tym pomieszczeniu klimat mogą podkreślić romantycznie wiszące półki z poustawianymi słojami na jedzenie. Przyprawy warto wyeksponować i przesypać do mniejszych, ozdobnych słoiczków. Kolekcja porcelanowych filiżanek wyróżniona przy pomocy gry światła, pomoże nadać kuchni bardziej przytulnego charakteru. Do tego bukiet świeżych, polnych kwiatów na stole i kuchnia w stylu shabby chic prezentuje się wspaniale! 

Sypialnia w stylu shabby chic

W salonie czy sypialni ściany można ozdobić głównie zdjęciami retro, które są oprawione w przetarte ramy. Popularne są również inspirowane starym designem zegary, lustra i lampy w stylu shabby chic. To jednak nie wszystko, co możemy wykorzystać! Nie moglibyśmy y nie wspomnieć o wysokich, ozdobnych świecznikach na dużym stole w jadalni i ciągle obecnych motywach roślinnych. Ich bowiem w tym stylu nie brakuje. Kwiaty zdobią tapety, narzuty czy zasłony, które dodają powiew świeżości i sentymentalizmu.