Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Wyzwanie aranżacyjne, jakim jest pokój dla rodzeństwa, bywa wyjątkowo trudne. Jest tak w szczególności, gdy dysponuje się niewielką przestrzenią lub w jednym pokoju mają mieszkać i chłopiec, i dziewczynka. Jak zaplanować przestrzeń, jakie meble kupić? Które rozwiązania sprawdzą się najlepiej? 
pokój dla rodzeństwa

Jak urządzić mały pokój dla rodzeństwa tej samej płci?

Warto postawić na jeden styl - zarówno w meblach, jak i w dodatkach. Mały pokój dla dwójki dzieci mających podobne zainteresowania, jest nieco prostszy w aranżacji, dlatego warto znaleźć wspólne elementy. Ważne jest optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Jeżeli jest taka możliwość, warto kupić osobne łóżka w neutralnym kolorze, na przykład w stylu skandynawskim, które zostały wyposażone w wysuwane szuflady.

Nad nimi mogą znajdować się wiszące półki i szafki, dające dodatkową przestrzeń do przechowywania. Gdy trzeba urządzić mały pokój dla rodzeństwa w bloku, najczęściej trzeba iść na kompromis i wybrać łóżko piętrowe dla dzieci oraz meble w bardziej kompaktowej formie.

różnica wieku dzieci w jednym pokoju

Duża różnica wieku dzieci w jednym pokoju - jakie rozwiązania wybrać?

Jak urządzić niewielki pokój dla dwójki rodzeństwa, gdy dzieli ich duża różnica wieku? Z pewnością trzeba zadbać o stworzenie wrażenia pewnej intymności. Nawet wąski pokój dla rodzeństwa nie musi być wyzwaniem, gdy postawi się na łóżko na antresoli będące strefą dla starszego dziecka, a na dole łóżko młodszego lub kącik do nauki starszaka. Dzielić pokój mogą również kolory ścian oraz dodatków, dopasowane do preferencji dzieci. 

Chłopiec i dziewczynka - jak urządzić niewielki pokój dla dwójki rodzeństwa?

W sytuacji, gdy mały pokój dla 2 dzieci ma służyć chłopcu i dziewczynce, należy dobrze zaplanować przestrzeń. Strefa relaksu i zabawy na niewielkiej powierzchni będzie prawdopodobnie wspólna, jednak już miejsce snu powinno zostać dość wyraźnie rozgraniczone. Szafy czy komody na odzież warto ustawić tak, aby dzieci miały większą świadomość swojej własności. Jak urządzić mały pokój dla rodzeństwa różnych płci? Stawiając na meble o neutralnym, często minimalistycznym charakterze. Tu główną rolę powinny odgrywać dodatki i dekoracje.

Rozwiązania aranżacyjne w pokoju dla rodzeństwa w wieku szkolnym

Długi i wąski pokój dla rodzeństwa uczącego się, nie musi ograniczać ilości miejsca do nauki. Dzięki podwójnemu łóżku lub antresoli lepiej wykorzystuje się wysokość pokoju, który staje się pojemniejszy. Ciekawy pomysł to kompaktowe i proste biurka w stylu skandynawskim lub loftowym, które mogą uzupełnić nawet wyjątkowo mały pokój dla rodzeństwa w bloku. Ustawione przy sobie można rozdzielić przegrodą, aby nic nie zakłócało procesu edukacyjnego.

pokój dla dwójki rodzeństwa

Pokój dla rodzeństwa - funkcjonalne strefy

Ważne jest zwrócenie uwagi, aby urządzając pokój dla rodzeństwa, przewidzieć w nim strefy i przestrzenie do określonych czynności. Najlepiej, aby każde z dzieci mogło mieć własną przestrzeń do nauki oraz snu i wypoczynku. Tu kluczowe jest zapewnienie komfortu, ergonomii i odpowiedniego oświetlenia. Strefa relaksu oraz zabawy może być współdzielona, na przykład wyznaczona przez miękki dywan. Również meble do przechowywania mogą być wspólne. Mimo to aranżując mały pokój dla 2 dzieci - nawet tych najmłodszych, warto od początku ustalać, które półki, szafki czy szuflady są konkretnego dziecka, aby wraz z wiekiem rosła świadomość i odpowiedzialności za własną przestrzeń.

Pokój dla rodzeństwa

Niewielka przestrzeń a ergonomia

Nawet mały pokój dla dwójki dzieci da się podzielić na przestrzenie mające określone zadania. Gdy powierzchnia pokoju nie pozwala na ustawienie mebli dzielących przestrzeń, warto postawić na rozwiązania wykorzystujące wysokość. Będzie to na przykład łóżko na antresoli lub piętrowe, które wyznaczą część sypialnianą.

Biurka i sekretarzyki wyposażone w szuflady, pozwolą na stworzenie miejsca do nauki, a jednocześnie uporządkowanego przechowywania. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby mały pokój dla rodzeństwa w bloku czy domu pozwalał na swobodne poruszanie się i dostęp do wszystkich elementów. Czasem warto zrezygnować z szafy ubraniowej na rzecz wspólnej garderoby w innym miejscu, niż przytłaczać i tak niewielką już przestrzeń.