Jak urządzić pokój dziecięcy? – KONSIMO

Konsimo urządzi pokój Twojego dziecka! Zobacz nasze rady!

POKÓJ DZIECKA, JAK URZĄDZIĆ?

Urządzenie pokoju dziecka to nie lada wyzwanie. Trzeba przemyśleć dobrze każdy szczegół, rozmieszczenie mebli, dobór kolorów i dodatków oraz przede wszystkim należy stworzyć pomieszczenie ergonomiczne, tak aby wnętrze podczas pracy, zabawy bądź odpoczynku zawsze było dostosowane do potrzeb dziecka. Trzeba również pamiętać, o najtrudniejszej rzeczy - wnętrze musi trafić w gust użytkownika, bo to właśnie on będzie spędzał tam najwięcej czasu

SHIBU - POKÓJ UCZNIA

Kolekcja SHIBU to praktyczna i funkcjonalna kolekcja mebli młodzieżowych. Nowoczesna stylizacja mebli sprawi, że idealnie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Drewnopodobny laminat dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: niebieskim oraz różowym, prosta konstrukcja i modne geometryczne uchwyty nadadzą wnętrzu młodzieńczego stylu.

FRISK - POKÓJ NASTOLATKA

Kolekcja Frisk to skandynawska prostota i minimalizm. Ciepłe barwy drewna w połączeniu z bielą tworzą niepowtarzalny design. Proste uchwyty oraz nóżki z litego drewna dodają całości uroku. Nowe bryły w kolekcji sprawdzą się w pokoju nastolatka jednoosobowe łóżko, stylowy stolik nocny bądź praktyczne biurko idealnie sprawdzi się w każdym wnętrzu.

PABIS - POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

Urządzanie pokoju dziecka zawsze przynosi wiele radości. Chcemy stworzyć przytulne wnętrze, tak aby dziecko podczas odpoczynku czy nauki zawsze czuło się swobodnie. Kolekcja PABIS to nasza propozycja dla młodszych uczniów. Jej design domków nie tylko pięknie wygląda, ale również może służyć podczas zabaw. Wygodne łóżko, przestronne regały, pojemne komody dostępne są w 2 kolorach: szarym i różowym.

URZĄDZAMY POKÓJ DZIECKA – KILKA PORAD

Wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny, wiele się zmienia w życiu domowników, jak i w ich otoczeniu. Nowa rzeczywistość wkracza także do układu posiadanego mieszkania lub domu. Dziecko potrzebuje własnej przestrzeni, już od w pierwszych tygodni życia, gdy czas spędza głównie w pobliżu rodziców. Wraz z wiekiem potrzeba osobnego pokoju wzrasta, a ten z kolei powinien być dostosowany do zmieniających się wymagań najmłodszych. Jak zatem urządzić wnętrze dla dziecka, aby spełniało jego potrzeby, a jednocześnie zapewniało mu optymalne warunki do odpoczynku i rozwoju? Przygotowaliśmy kilka porad, którymi warto kierować się przy wyborze wyposażenia i organizowaniu przestrzeni dla dziecka.

URZĄDZAJĄC POKÓJ MALUCHA, MYŚL O JEGO POTRZEBACH

Jedną z podstawowych i najważniejszych kwestii, jakie pojawiają się na początku urządzania dziecięcego pokoju, jest projekt wnętrza. Jeszcze przed wybraniem się do sklepu z wyposażeniem czy wyborem chociażby farby do ścian, warto zastanowić się nad koncepcją całego pomieszczenia oraz rozlokowaniu poszczególnych jego elementów. Chociaż wydawałoby się to proste, wielu rodziców wpada w pułapkę, zastawioną przez swoje dziecięce wyobrażenia. Urządzając pokój dziecka często wybierają elementy wyposażenia kierują się tylko własnym gustem, a nie upodobaniami najmłodszego członka rodziny. Niestety takie wyobrażenia nie zawsze pokrywają się z tym, czego aktualnie potrzebuje dziecko lub nie trafia w jego gust. O ile potomek w ciągu pierwszych tygodni życia nie przywiązuje dużej uwagi do koloru ścian czy stylu szaf, o tyle w kolejnych latach pokój staje się dla niego miejscem bardzo bliskim i możliwością do wyrażenia samego siebie. Warto to uwzględnić przy projektowaniu wnętrza dla najmłodszych.

DOSTOSOWANIE DO ROSNĄCYCH POTRZEB NAJMŁODSZYCH

Zatem w jaki sposób urządzić pokój, aby dziecko czuło się w nim swobodnie i komfortowo? Rozwiązaniem jest dostosowanie wnętrza w taki sposób, aby potocznie mówiąc „rosło” wraz z najmłodszym członkiem rodziny. Meble takie jak szafy, komody czy półki powinny być ustawione w trzech etapach. Dla dzieci raczkujących lub próbujących stawiać pierwsze kroki przydatne będą niskie komody lub szafki, przy których mogą ćwiczyć nowe umiejętności. Kilkuletnie dzieci mogą już sięgać po ulubione zabawki, które schowane będą w szafach nieco wyższych, takich jak komody czy niskie regały. Na najwyższych półkach może znajdować się strefa dla rodziców, gdzie przechowywane będą rzeczy, które niekoniecznie powinny dostać się w małe, dziecięce ręce. Nastolatki natomiast powinny mieć zachowaną większą swobodę. Z racji wieku i rosnących potrzeb będą chcieć ustawiać meble według własnego gustu, dlatego warto zadbać o to, aby w pokoju znajdowała się odpowiednia ilość miejsca, umożliwiająca przemeblowanie.

ODPOWIEDNIA ARANŻACJA WNĘTRZA

Wielu rodziców wyznaję zasadę, że wystrój pokoju dziecięcego dla chłopca powinien być utrzymany w całości zgodnie z motywem ulubionej bajki najmłodszego członka rodziny. Mowa tu o kolorze ścian, dywanach czy całej aranżacji wnętrza. O ile takie przekonanie może być dobre w przypadku pojedynczych dodatków czy elementów mebli, o tyle dostosowanie całej przestrzeni w ten sposób może się nie sprawdzić. Dzieci szybko rosną, a wraz z wiekiem zmieniają się ich upodobania i zainteresowania. Ulubiona bajka może w krótkim czasie się znudzić, a wystrój pokoju nie jest tak łatwy do zmiany. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie bardziej neutralny wystrój, najlepiej w jasnych kolorach, np. bieli, w połączeniu z fragmentami różowymi lub niebieskimi. Dobrym pomysłem jest wybranie mebli, które będą odpowiednie nie tylko dla kilkuletnich dzieci, ale i dla młodzieży.

POBUDŹ DZIECIĘCĄ KREATYWNOŚĆ

Rozwój dziecka to istotna kwestia, która wymaga odpowiedniego podejścia rodziców, jak i dostosowanie ich najbliższego otoczenia. Jednym z miejsc, gdzie najmłodszy członek rodziny przebywa najczęściej, jest jego pokój. Zadaniem tego wnętrza jest nie tylko umożliwienie przechowywania osobistych rzeczy dziecka, ale także stworzenie warunków do odpowiedniego odpoczynku i robienia postępów. Warto zadbać o elementy, które mogą rozbudzić dziecięcą kreatywność. Dobrym pomysłem będzie chociażby kawałek ściany pomalowany farbą kredową, której dziecko będzie mogło używać jak tablicy do pisania kredą. Rozwiązaniem będzie też powieszenie lustra (najlepiej w zabezpieczającej krawędzie ramie), w której najmłodszy może się przeglądać i poznawać swój wygląd.
 
Atrakcją będą chociażby szafki i liczne skrytki. Dziecko może w nich układać swoje zabawki, a po skończonej zabawie będą one idealnym miejscem do ich uporządkowania. Warto też pamiętać o przestrzeni do nauki. Dziecko, które zaczęło już swoją przygodę z edukacją powinno posiadać odpowiednie biurko i dostosowane do jego wysokości krzesło. Taki mebel warto postawić w pobliżu okna, aby na blat padało jak najwięcej dziennego światła. Po zmroku przyda się też lampka biurkowa. Pamiętajmy jednak, że źródło światła powinno być odpowiednio ustawione. Jeśli dziecko jest leworęczne lepiej niech znajduje się po prawej stronie, natomiast przy dziecku praworęcznym – po lewej. W ten sposób nie będzie zasłaniać sobie światła podczas nauki.

BEZPIECZEŃSTWO – WAŻNA KWESTIA

Niezależnie od tego na jaki styl wystroju zdecydują się rodzice, pokój dziecięcy dla jego lokatora powinien być przede wszystkim bezpieczny. Wybierając meble dla najmłodszych warto zastanowić się nad produktami z zaokrąglonymi rogami lub zakupić specjalne nakładki chroniące przed uderzeniem o ostrą krawędź. Wszelkie regały, szafki, komody czy półki powinny być przykręcone do ściany. Dzieci uwielbiają się wspinać, a meble mogą okazać się idealnym miejscem do tego typu aktywności. Ściany warto pomalować farbami ograniczającymi emisję formaldehydu w powietrzu, co pozwoli zmniejszyć ilość toksyn w otoczeniu dziecka.

NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA DLA NAJMŁODSZYCH

Urządzanie pokoju dziecka to wyzwanie, jednak z odpowiednią pomocą może stać się przyjemnością. W sklepie Konsimo.pl dostępna jest szeroka oferta mebli i wyposażenia dziecięcego pokoju, które spełni najbardziej złożone gusta. Zachęcamy do zapoznania się z naszą szczegółową ofertą. W razie pytań, chętnie pomożemy i odpowiemy na wszelkie wątpliwości.