Eklektyzm w salonie, czyli jak to się zaczęło
W architekturze z eklektyzmem możemy się spotkać od dawna, jednak najbardziej rozwijał się na przełomie XIX i XX wieku. W przypadku budowli łączono ze sobą przypadkowe, najczęściej odmienne elementy, które pochodziły od różnych stylów. Ciekawym przykładem ratusza, który został wykonany w tym stylu i znajduje się w Polsce, jest budowla z Nowego Sączu — powstała pod koniec XIX wieku. Zaskakuje nie tylko niestandardowym połączeniem brył, ale także fantazyjnymi zdobieniami i kontrastowo zestawionymi komponentami.
Eklektyczny salon — jak powinien wyglądać?
Najważniejszym aspektem, który musisz wiedzieć o wnętrzach, które zostały urządzone w stylu eklektycznym, jest całkowity brak zasad i granic. Nic nie jest narzucone, nie musisz przestrzegać określonych reguł, ani skupiać się na tym, aby każdy element idealnie pasował do pozostałych. Możesz z powodzeniem bawić się kolorami, wzorami, teksturą i formą. Każde pomieszczenie w swoim domu możesz urządzić inaczej i to jest właśnie w tym wszystkim najpiękniejsze! Styl eklektyczny z pewnością spodoba się osobom, które cenią niebanalne rozwiązania, nie lubią nudy i klasycznych aranżacji.
O czym jednak należy pamiętać, urządzając wnętrze w stylu eklektycznym? O samej kompozycji! Wspominaliśmy wcześniej, że możesz dowolnie szaleć z kolorami i wzorami, jednak warto pamiętać, aby cała zaaranżowana przestrzeń prezentowała się po prostu ładnie. Eklektyzm to niekoniecznie przepych i masa elementów, które zagracają pomieszczenie. To łączenie ze sobą nie zawsze pasujących przedmiotów, które finalnie będą wyglądać oryginalnie i wyjątkowo — z zachowaniem dobrego smaku.
Jak zaaranżować salon eklektyczny? Inspiracje i porady
W asortymencie Konsimo znajdziesz wiele różnych produktów, które umożliwią Ci zaaranżowanie wnętrza w wyjątkowym stylu. Przygotowaliśmy dla naszych czytelników małe zestawienie z topowymi artykułami oraz gotowe propozycje, które pozwolą Ci wprowadzić nutkę eklektyzmu do Twojego mieszkania.
1. Kolorowe krzesła
Krzesła, które ustawisz przy stole w kuchni lub jadalni, wcale nie muszą być nudne i dokładnie takie same! Eklektyzm kocha niestandardowe połączenia kolorystyczne, dlatego możesz zaszaleć i zdecydować się na każde w innym odcieniu. Absolutnie sprawdzą się kolory intensywne i nasycone, np. ognista czerwień, jaskrawy żółty czy głęboki granat. Często stosowanym rozwiązaniem jest także wybór jednego, bazowego koloru (np. neutralnej szarości lub odcienia brązu/beżu), a następnie dobranie dodatkowych elementów i komponowanie ich ze sobą. Wnętrza eklektyczne nie lubią być nudne, dlatego cztery krzesła i każde w innym kolorze, z pewnością spełnią Twoje oczekiwania! Krzesła mogą różnić się od siebie nie tylko pod kątem koloru, ale także budowy, elementów dekoracyjnych i formy. Koniecznie sprawdź nasze kolekcje krzeseł TRIGO, NETAL czy MATRIS!
2. Niestandardowe bryły
Jeżeli chcesz urządzić salon w stylu eklektycznym, to nie możesz bać się kolorów, ale również ciekawych brył i mebli o niecodziennej budowie. Wybieraj szalone, nieco niestandardowe rozwiązania i łącz ze sobą elementy niekonwencjonalne! Kolekcja GAIA w domyśle została stworzona z myślą o najmłodszych, jednak regały i kontenerki z tej serii w kolorze miętowym, idealnie sprawdza się we wnętrzach eklektycznych. Wysokie nóżki i pastelowe kolory będą świetnie kontrastować z meblami w intensywnych kolorach. To samo dotyczy kolejnej kolekcji z naszego sklepu — BUBO, w której także połączono ciekawą bryłę z pastelowymi kolorami — nie zapominając o funkcjonalności mebla! Loftowa komoda RUGO będzie świetnie kontrastować z intensywnymi odcieniami czerwieni i turkusu, gdyż idealnie łączy balans drewna i czerni, który jest ponadczasowy. Koniecznie zapoznaj się również z kolekcją MORIO i SCAVO — jest to gwarancją niestandardowego połączenia kolorystycznego, designerskich dodatków i najwyższej jakości wykonania!
3. Oświetlenie
Wybór idealnego oświetlenia do wnętrza wbrew pozorom nie jest łatwy, a przecież światło w naszym mieszkaniu jest niezwykle ważne! Warto dokładnie przemyśleć to, jakie lampy — wiszące, stołowe czy podłogowe, będą dla nas najbardziej odpowiednie. W przypadku aranżacji w stylu eklektycznym można poszaleć z kolorami, o czym już wspominaliśmy wcześniej, dlatego również lampy oświetleniowe mogą być w zwariowanych i niestandardowych barwach. TUBER to niezwykła lampa wisząca w czerwonym, jaskrawym kolorze, którą możesz zawiesić bezpośrednio nad stołem. Inną propozycją jest pomarańczowy NOKIS — idealny nie tylko do salonu, ale także sypialni lub przedpokoju. Turkusowy HULAR postawisz na stole lub szafce RTV, a różową LOSA rozświetlisz komodę lub witrynę.
Urządzając salon w stylu eklektycznym, pamiętaj o jednej, najważniejszej zasadzie — spójnym wnętrzu. Nie oznacza to, że wszystkie elementy powinny być w tym samym kolorze i kształcie, ale całościowo zależy nam na tym, aby uzyskać przyjemny dla oka obrazek. Jeżeli szukasz większej ilości inspiracji i porad dotyczących urządzania salonu lub innych pomieszczeń, to koniecznie zapoznaj się z artykułami dostępnymi na naszym blogu!