Jak wyprać kanapę? Sprawdzone sposoby

Wybierając kanapę w pięknym kolorze lub pokrytą efektowną tkaniną, nie chcemy zakrywać jej pokrowcami czy pledami. Jednocześnie musimy dbać jednak o jej estetyczny wygląd, dlatego warto wiedzieć, jak wyprać kanapę domowymi sposobami, czyli bez pomocy specjalistów.  
Jak wyprać kanapę

Czyszczenie tapicerki meblowej uzależnione jest od rodzaju materiału

Tapicerowane meble mogą zostać pokryte różnymi rodzajami materiałów. Najpopularniejsze są tapicerki ze skóry ekologicznej oraz materiałowe - w tym szczególnie modne tapicerki welurowe. Każdy typ tkaniny oczyszcza się w inny sposób oraz przy użyciu innych środków po to, aby zachować jego oryginalny wygląd i dobrą kondycję. Czego użyć przy poszczególnych rodzajach obić?

Jak wyczyścić kanapę z trudnych zabrudzeń

Czym wyczyścić kanapę pokrytą skórą ekologiczną?

Skóra naturalna i skóra ekologiczna są wbrew pozorom bardzo wrażliwymi materiałami. Czym wyczyścić kanapę lub sofę skórzaną? Można użyć w tym celu przede wszystkim środków przeznaczonych do skórzanej tapicerki. W ostateczności sprawdzi się także zwykła letnia woda połączona z niewielką ilością płynu do mycia naczyń lub oliwa wymieszana z octem. Podczas czyszczenia należy wykonywać ruchy skierowane od centralnej części mebla do brzegu. Ważne jest także użycie miękkiej gąbki lub ściereczki, której nie dociskamy zbyt mocno do obicia. 

Czym wyczyścić kanapę pokrytą tkaniną?

Poza kanapami skórzanymi, często mamy do czynienia także z tapicerką materiałową. Takie obicia możemy wyczyścić przy pomocy wody z płynem do mycia naczyń lub wody z proszkiem do prania. Przy silnych zabrudzeniach sprawdzi się także woda z sodą oczyszczoną. Podczas czyszczenia materiału należy wykonywać okrężne ruchy, pamiętając o unikaniu zbytniego przemoczenia materiału, ponieważ trudno będzie go później wysuszyć. Wyjątkiem od tej reguły będzie tapicerka welurowa. Czym wyprać kanapę pokrytą aksamitnym welurem? W tym przypadku sprawdzą się tylko dedykowane preparaty lub woda z amoniakiem, którą spryskujemy zabrudzenia po odkurzeniu mebla i szczotkujemy go w kierunku "z włosem". 

Pranie tapicerki meblowej krok po kroku

Od czego zacząć zabieg czyszczenia tapicerki meblowej? W pierwszej kolejności mebel warto zawsze dokładnie odkurzyć, stosując do tego celu specjalne końcówki do tapicerki i szczelin. Jeśli mamy w domu zwierzęta, konieczne może okazać się użycie specjalnej rolki do sierści, dzięki której pozbieramy wszystkie włoski powbijane w materiał. Ostatecznie możemy użyć również zwykłej, szerokiej taśmy. Kanapę warto prać domowymi sposobami - stanowi to oszczędność pieniędzy i bardzo często pozwala zadbać o doskonałą kondycję materiału ze względu na użycie delikatnych, naturalnych środków usuwających zabrudzenia.

Czym wyczyścić kanapę

Najpopularniejsze domowe mieszanki sporządza się na bazie wody wymieszanej z sokiem z cytryny i sodą. Jak wyczyścić kanapę sodą oczyszczoną? Wystarczy przygotować w tym celu roztwór z dwóch łyżeczek proszku i soku z jednej cytryny. Składniki rozpuszczamy następnie w dwóch litrach wody i namaczamy w mieszance ściereczkę, którą później przecieramy tapicerkę. Zawsze warto jednak sprawdzić, czy domowy specyfik nie odbarwia tkaniny, testując go w mało widocznym miejscu.

Jak wyczyścić kanapę sodą oczyszczoną

Jak wyczyścić kanapę z trudnych zabrudzeń?

Największą zmorą posiadaczy tapicerowanych mebli są plamy z takich produktów spożywczych, jak herbata, kawa i czerwone wino. Zawarte w nich substancje działają silnie barwiąco, dlatego konieczne jest błyskawiczne podjęcie odpowiednich czynności. Jeśli mamy do czynienia ze świeżą plamą, warto w pierwszej kolejności postarać się o wchłonięcie maksymalnej ilości płynu z tapicerki przy pomocy ręcznika papierowego lub ściereczki. Później plamy można usunąć roztworem wody i kwasku cytrynowego o stężeniu 5 - 10%. Na koniec całe obicie warto przeprać wodą z proszkiem piorącym. Jeśli problemem są plamy po czerwonym winie, równie dobrze, co kwasek cytrynowy, powinno sprawdzić się białe wino wytrawne. Wystarczy polać nim plamę, a następnie przepłukać dane miejsce wodą i przetrzeć je wilgotną ściereczką.