Jak zrobić choinkę z kartonu? Daj drugie życie kartonom po meblach!

Mini-choinka z papieru może stanowić znakomitą ozdobę świąteczną, którą postawimy na stole bożonarodzeniowym. Mimo, że jej wykonanie nie jest najprostsze, to z pewnością sprawi mnóstwo frajdy zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Podpowiadamy, jak zrobić choinkę z kartonu domowymi sposobami. 
jak zrobić choinkę z kartonu?

Ozdoba z recyklingu. Jak się robi choinkę z papieru?

Zużytym kartonom, np. po meblach, sprzętach domowych czy butach możemy dać drugie życie. Tektura, która i tak trafiłaby do kosza, może zostać przez nas zrecyklingowana w warunkach domowych. Świetnym pomysłem w kontekście zbliżających się świąt, jest wykonanie ozdobnych motywów bożonarodzeniowych, dzięki którym nasza przestrzeń zyska nieco kolorytu.

Wiele osób zastanawia, jak się robi choinkę z papieru, a my w dzisiejszym artykule zaprezentujemy najlepsze pomysły i wskazówki. Przed rozpoczęciem prac należy przygotować wymagane przybory. Nieodzownym elementem okażą się nożyczki. Przyda się także ołówek, ozdobny brokat, bibuła, klej albo papier samoprzylepny. Warto także wybrać karton w miarę sztywny – tak, aby zachowywał swój kształt nawet po naruszeniu jego struktury. Poszczególne narzędzia gromadzimy na wcześniej przygotowanym blacie lub dużym stole. Przyda się nam bowiem swoboda ruchu, w szczególności, gdy zdecydowaliśmy się tworzyć rozłożystą choinkę kartonową.

duża choinka z kartonu

Spora część osób każdego roku decyduje się na zakup nowej choinki. To zaś sprawia, że drzewka muszą być ścinane systematycznie, gdyż jest wysoki popyt na tego typu produkty. Trendy zaczynają się jednak powoli zmieniać, a ludzie chętniej korzystają z możliwości ponownego wykorzystywania różnych przedmiotów. Jeśli posiadamy kartony, np. po telewizorze bądź meblach, to w znakomity sposób możemy spożytkować tekturę z opakowań. Jak się do tego zabrać?

-Duża choinka z kartonu może zostać zwyczajnie wycięta po wcześniejszym odrysowaniu szablonu na rozłożystym kartonie. Nie musimy nawet korzystać ze wzorów dostępnych w sieci – wystarczy, że wyobrazimy sobie jaki kształt ma choinka i zaczniemy odrysowywać jej kształt. Warto tworzyć szkic za pomocą ołówka, gdyż w razie konieczności możemy nanieść ewentualne poprawki. Następnie wycinamy kształt i choinka jest gotowa, np. do powieszenia na ścianie (na haczyku).

-Jak zrobić samemu choinkę z kartonu innym sposobem? Kolejna możliwość to stworzenie prostego, trójkątnego obiektu. Wycinamy długi pasek kartonu o szerokości ok. 15-25 centymetrów, po czym składamy go w trójkąt. Możemy także wykorzystać oddzielnie wycięte paski – wówczas sklejamy poszczególne elementy ze sobą. Uzyskaną bryłę możemy ozdobić nićmi, suszonymi owocami, szyszkami, brokatem, a nawet świecidełkami.

jak wyciąć choinkę z kartonu

Jak wyciąć choinkę z kartonu, którą postawię na stole?

Tworzenie niewielkiej ozdoby na stół wymaga nieco więcej skrupulatności i cierpliwości. O ile w przypadku dużej choinki kartonowej nie musimy przesadnie dbać o dokładność, to w kontekście tworzenia małego obiektu, warto zachować precyzję. Jak wyciąć choinkę z kartonu na stół? Rozpoczynamy od stworzenia szkicu stożka, który następnie wycinamy nożyczkami. Tekturę składamy w stożek i łączamy ze sobą tak, aby mógł stabilnie stać. Następnie nakładamy solidną warstwę kleju na zewnętrzną część stożka. Inwencja należy do nas – na tym etapie możemy:

-obkleić tekturowy stożek zielonym papierem,

-karton owinąć grubą zieloną włóczką,

-całość posypać dekoracyjnym brokatem w kolorze zielonym.

I gotowe. Rękodzieło możemy przykleić do dodatkowego krążka tekturowego lub przyozdobić jeszcze innymi elementami. Taka ozdoba będzie znakomicie prezentować się na stole świątecznym – jako dowód samodzielnej, kreatywnej pracy świadczącej o zdroworozsądkowym podejściu do recyklingu. Małe dekoracje wprowadzą do Twojego mieszkania niezwykły klimat! Dowiedz się, jak ozdobić dom na święta, aby całość była spójna.