Jaka zastawa wielkanocna zachwyci Twoich gości?

Planujesz zaprosić gości na wielkanocne śniadanie i już głowisz się nad tym, jak nakryć dla nich świąteczny stół? Masz przed sobą szereg możliwości. Podpowiadamy, jaka zastawa wielkanocna sprawdzi się tej wiosny! 
zastawa wielkanocna

Zastawa Wielkanoc - nowoczesna czy tradycyjna?

Zanim wybierzesz wielkanocną zastawę, musisz podjąć ważną decyzję: czy nakrycie stołu ma mieć nowoczesny, czy tradycyjny charakter? To zależy natomiast przede wszystkim od stylu aranżacyjnego Twojej jadalni oraz od tego, kogo zapraszasz na wielkanocne śniadanie. Jeśli Twoje mieszkanie jest urządzone nowocześnie, możesz podkreślić jego charakter modną, minimalistyczną zastawą. Będą to zatem serwisy pozbawione nadmiaru zdobień, za to w ciekawym kolorze lub kształcie (przede wszystkim na bazie kwadratu). W przypadku, kiedy na świątecznym śniadaniu mają pojawić się seniorzy, preferujący zasadniczo klasyczne elementy wyposażenia wnętrza, być może lepiej będzie postawić na serwis obiadowy wielkanocny z tradycyjnej porcelany, dekorowany tłoczeniami lub złoceniami. 

zastawa stołowa wielkanocna

Zastawa stołowa Wielkanoc - serwis w wiosennym kolorze

Jeśli nie zdecydujesz się na tradycyjną, zdobioną zastawę stołową, do wyboru pozostanie szeroka gama nowoczesnych serwisów, wśród których na szczególną uwagę zasługują dwa warianty:

- kolorowe (gładkie, jednolite), na przykład niebieskie lub różowe,

- zdobione, zwłaszcza kwiatowymi, barwnymi motywami.

Zastawa na Wielkanoc nie musi być klasycznie biała ani kremowa. Wiosenne święta powinny skłaniać nas ku takim rozwiązaniom, jak nakrycie stołu w kolorze. Niebieskie talerze z pewnością zrobią na gościach ogromne wrażenie, a jednocześnie pozwolą Ci nie martwić się o dodatki i dekoracje. Wystarczy, że ułożysz taki serwis na białym obrusie, a na środku stołu postawisz bukiet świeżych kwiatów. Całość z pewnością zaprezentuje się fenomenalnie. Nie gorszym wyborem będzie też komplet różowy, zwłaszcza jeśli zestawisz go z energetycznymi żółtymi dodatkami. 

Wielkanocna zastawa w kwiaty

Wielkanocna zastawa może balansować również między klasyką a nowoczesnością. Talerze i miski zdobione florystycznymi motywami również skutecznie odświeżą wygląd świątecznego stołu i nadadzą mu wiosenny charakter. Wykorzystamy je przy tym nie tylko podczas rodzinnych spotkań, ale również na co dzień. Do wyboru mamy serwisy w stylu prowansalskim, zdobione kwiatami lawendy, a także talerze i miski z wzorem magnolii czy kwiatów polnych. Wybór pomiędzy tymi modelami może wydawać się trudny, jednak wystarczy zastanowić się, który motyw lepiej pasuje do stylu naszej jadalni, aby podjąć najlepszą decyzję. 

Tradycyjna zastawa stołowa wielkanocna - jak nadać jej świąteczny charakter?

Kiedy pod uwagę brana jest zastawa świąteczna Wielkanoc narzuca nam pewne motywy i kolory. Nie musisz kupować jednak serwisu zdobionego żółtymi kurczakami czy kolorowymi pisankami. Taki komplet byłby bardzo niepraktyczny. Zamiast niego możesz postawić na nową, ale uniwersalną zastawę stołową, która sprawdzi się w różnych okolicznościach, także podczas świąt Bożego Narodzenia. Wybierz klasyczny wariant w kolorze śnieżnej bieli lub ecru, decydując przy tym o stylu serwisu: tradycyjny lub nowoczesny. Na świątecznym stole dobrze zaprezentuje się zarówno minimalistyczna, gładka zastawa, jak i ta zdobiona, dekorowana złoceniami. Lepiej zrezygnować jednak z nowoczesnych czarnych kompletów, które nie do końca wpisują się w pozytywny charakter wiosennej celebracji. Z czym połączyć uniwersalny serwis obiadowy, aby nadać mu świąteczny charakter?

zastawa stołowa wielkanoc

Uniwersalna zastawa i świąteczne dodatki

Wielkanocna zastawa powstanie na stole wtedy, kiedy obok klasycznych misek i talerzy pojawią się charakterystyczne dla wiosennych świąt dodatki. Możesz postawić więc na zwykły biały serwis, układając jego elementy na obrusie z wiosennymi lub wielkanocnymi motywami. Do tego dołóż świeże kwiaty, takie jak tulipany czy żonkile. Dobierz także barwne serwetki, które ożywią aranżację i nadadzą jej świąteczny szyk.