Jakie są rodzaje kołder?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kołdra jest odpowiedzialna za jakość snu. Rynek oferuje nam różnego rodzaju wypełniania, tkaniny, a także kołdry w różnej klasie ciepła, które podnoszą komfort naszego wypoczynku. Jakie są rodzaje kołder? Mamy nadzieję, że nasz artykuł ułatwi Wam podjęcie decyzji! 
jakie są rodzaje kołder

Rodzaje wypełnienia kołder

Obecności kołder możemy doszukiwać się już w czasach starożytnego Egiptu i Chin. Jeszcze niedawno o zamożności domu stanowiły puchowe kołdry i pierzyny - przekazywane pannom w posagu. Dziś są towarem ekskluzywnym i na stałe zagościły w naszych domach. Niezwykle trudno byłoby nam sobie wyobrazić komfortowy sen bez odpowiednio dobranego przykrycia.

W obecnej ofercie na rynku znajdziemy wiele propozycji wypełnienia kołder. Mogłoby się wydawać, że jej zakup to przysłowiowa “bułka z masłem”, jednak biorąc pod uwagę jakość i komfort snu, wypełnienie odgrywa tutaj istotną rolę.

rodzaje wypełnienia kołder

Kołdry puchowe

Są nie tylko lekkie, ale też świetnie izolują przed zimnem, dlatego są traktowane jak produkty najbardziej luksusowe. Ich ogromną zaletą jest to, że w zimie grzeją, natomiast w porze letniej nie dopuszczają byśmy się przegrzali.

Kołdry z pierza

To surowiec pochodzący od ptactwa wodnego, aczkolwiek jego parametry będą nieco gorsze od puchu. Będzie on mniej sprężysty i gorzej izolujący przed ciepłem. Z pewnością nie będzie to najlepsza opcja dla alergików.

Kołdry z jedwabiu

Z pewnością okaże się najlepszym wyborem dla osób z alergiami choćby ze względu na to, że nie uczula i nie przyciąga roztoczy. Wkład jedwabny jest towarem luksusowym i jednocześnie bardzo drogim w porównaniu np. z innymi produktami z tej półki. Niebywałą zaletą jedwabiu jest jego delikatność oraz właściwości antystatyczne - niepozwalające na przyciąganie kurzu.

rozmiary kołder

Kołdry wełniane

Najczęściej pozyskiwane z wełny owiec, jagniąt i wielbłądów. Podobnie jak kołdry puchowe posiadają świetne właściwości izolacyjne, ale także oddają nadmiar wilgoci (zimą - ciepłe, latem - przyjemnie chłodne ). Szczególnie polecane dla osób zmagających się z problemami reumatycznymi czy bólami mięśni i kręgosłupa. Najbardziej ekskluzywne kołdry są z wełny merynosów australijskich oraz alpak południowoamerykańskich.

Kołdry z włókna poliestrowego

Stosunkowo niska cena powoduje, że włókno poliestrowe stało się najpopularniejszym wypełnieniem stosowanym w kołdrach. Są one dzięki temu elastyczne, lekkie i antystatyczne, ale nie są w stanie zapewnić takiego ciepła, jak kołdry wypełnione puchem czy pierzem. Przy wyborze odpowiedniego przykrycia warto pamiętać, że włóknem poliestrowym najczęściej są wypełniane kołdry letnie.

Kołdry z włókna silikonowego

To włókno poliestrowe dodatkowo pokryte warstwą silikonu. Lepsza, a zarazem zdecydowanie bardziej luksusowa wersja poliestru. Silikon zapewnia ochronę nie tylko przed bakteriami, ale też przed kurzem, dlatego często stosowany jest przy wypełnieniu kołder dla alergików. Z pewnością ich zaletą będzie niewielka waga oraz odporność na odkształcenia.

Kołdry z włókna bambusowego

W ostatnim czasie wypełnienie bambusowe zyskało na popularności. Kołdry bambusowe cieszą się nie tylko dobrą opinią użytkowników, którzy docenili je pod względem sprężystości czy wyjątkowej gładkości, ale także trwałością. Kołdry z tym wypełnieniem są nie tylko bardziej miękkie niż wełniane, ale także bardziej wytrzymałe. Warto dodać, że kołdra bambusowa doskonale zabezpiecza przed zimnem, a z kolei latem zapewnia wentylację.

przeznaczenie kołder

Rozmiary kołder

Na rynku znajdziemy ogromny wybór kołder w różnych rozmiarach. Istotną kwestią jest dopasowanie rozmiaru kołdry do naszego łóżka. Dobrze dobrana zagwarantuje nam nie tylko zdrowy, ale i spokojny sen.

Kołdra 140x200

To jedna z bardziej popularnych kołder. Idealnie będzie pasować nie tylko do wersalek, ale też do łóżek w rozmiarze 80x200, 90x200, 100x200, 120x200. Najczęściej jest to kołda dedykowana dla jednej osoby.

rodzaje wypełnienia kołder

Kołdra 160x200

Doskonały wybór w przypadku większego materaca jednoosobowego czy rozkładanej sofy. Świetnie sprawdzi się dla łóżek o rozmiarach 80x200, 90x200, 100x200, 120x200 i 140x200.

Kołdra 180x200

Jest jednym z rzadziej wybieranych rozmiarów. Idealnie będzie pasować dla łóżek o wymiarach 120x200, 140x200 i 160x200. Najczęściej wybierana przez użytkowników posiadających niestandardowy rozmiar materaca.

Kołdra 200x200

Model w szczególności polecany osobom o wysokim wzroście. Jest jednym z częściej wybieranych modeli. Idealnie będzie pasować do łóżek dwuosobowych o wymiarach 160x200, 180x200 oraz 200x200.

Przeznaczenie kołder

Pamiętajmy, że kołdra kołdrze nie równa. Nie każda będzie dla nas odpowiednia, więc jej zakup nie jest wcale tak prostą sprawą jakby się wydawało. Zanim rzucimy się wir zakupów, warto zapoznać się z przeznaczeniem poszczególnych kołder.

skala ciepła kołder

Kołdry całoroczne

Są jednym z bardziej komfortowych rozwiązań ze względu na to, że kołdra całoroczna latem chłodzi, a zimą grzeje. Pod tym kątem jest wygodna dla użytkownika. Świetnie sprawdzi się w małych mieszkaniach, gdy zabraknie miejsca na przechowywanie.

Kołdry na lato

Choć kołdry letnie są cienkie i delikatne, to skutecznie ogrzewają nasze ciała i chronią przed ewentualnym wychłodzeniem. W tej kategorii możemy sięgnąć także po modele antyalergiczne oraz antystresowe z możliwością do samodzielnego prania w domu.

Kołdry na zimę

Odpowiednia ilość wypełnienia gwarantuje nam utrzymanie ciepła. Będzie miała na to wpływ nie tylko jego ilość, ale też rodzaj. Pamiętaj, że to przełoży się z pewnością na Twój komfort snu.

Skala ciepła

Jednym z istotnych podziałów kołder jest klasa ciepła. Czy wiedziałeś, że właściwości cieplne określa się za pomocą gramatury kołdry? Aby określić oznaczenie cieplne przyjęto kilka rodzajów skali. Najpopularniejsze to:

Skala TOG

Skalę rozpoczyna wartość 3 TOG, która jest dedykowana kołdrą ultralekkim. Natomiast kończy ją wartość na poziomie 16,5 TOG z przeznaczeniem dla kołder bardzo ciepłych. Skalę tą najczęściej stosuje się w Europie Zachodniej i w Wielkiej Brytani.

Sezonowa skala ciepła

Określa zastosowanie kołder dla konkretnych pór roku jak np. kołdra letnia, kołdra zimowa. Jest to popularny sposób określenia klasy ciepła używany w Polsce.

Liczbowa skala ciepła

Jest to skala sześciostopniowa . Od 1 z przeznaczeniem dla kołder najchłodniejszych do 6 dla kołder, które są najcieplejsze.

Pamiętajmy, że o wyborze kołder najczęściej decydują warunki panujące w sypialni. Materiały, z których są uszyte, są dla nas wyznacznikiem, które z nich sprawdzą się w cieplejsze dni, a które będą idealne w chłodne noce. Jeżeli z kolei w naszym mieszkaniu zazwyczaj utrzymuje się wysoka temperatura, wystarczy zakup kołdry całorocznej lub letniej, a dodatkowo zaopatrzenie się w koce lub narzuty.