Jakie świeczniki na Boże Narodzenie wybrać?

Nic nie tworzy nastroju lepiej, niż tańczący na zastawionym stole ciepły płomień świecy. Chcąc zadbać o świąteczną oprawę wigilijnej kolacji, nie można zapomnieć o tak istotnym dodatku, jakim są świeczniki na Boże Narodzenie. Jakie modele mamy do wyboru? Czym udekorować świeczniki? 
jakie świeczniki na boże narodzenie

Świecznik ze słoika na Boże Narodzenie - jak zrobić?

Świąteczne dekoracje stołu nie muszą kosztować fortuny. Tak naprawdę najzwyklejsze świeczniki możemy stworzyć z tego, co z pewnością mamy pod ręką w swojej kuchni lub spiżarni. Wystarczy wykorzystać dżem do ciasta lub ogórki do sałatki, a uzyskany w ten sposób słoik umyć i odpowiednio udekorować. W takim świeczniku zmieści się zarówno tealight, jak i nieco większa świeczka.

Warto pamiętać jednak, że taka ozdoba DIY nie sprawdzi się w każdej aranżacji stołu. Świecznik na święta Bożego Narodzenia wykonany ze słoika, będzie prezentował się ładnie jako element oprawy w stylu rustykalnym, boho czy skandynawskim. Jeśli wigilijny stół ma być w stylu nowoczesnym lub glamour, lepiej będzie udekorować go nieco bardziej ozdobnymi świecznikami. 

jak ozdobić świecznik na boże narodzenie

Jak ozdobić świecznik na Boże Narodzenie?

Niezależnie od tego, czy na stole planujemy ustawić własnoręcznie wykonane świeczniki ze słoików lub szklanek bez ucha, czy też zamówione świeczniki szklane, bądź ceramiczne, cała dekoracja będzie pełna dopiero wtedy, gdy umieścimy w niej pasującą świecę - najlepiej zapachową.

Odpowiednio dobrany aromat z pewnością wpłynie na efekt, jaki ma gwarantować oprawa wigilijnego stołu. Doskonale sprawdzą się w tej roli świece o zapachu korzennym, pomarańczy i goździków, wanilii czy innych świątecznych przypraw. Świeczniki szklane na Boże Narodzenie można również udekorować - od wewnątrz i od zewnątrz. Obok świecy do naczynka warto wrzucić na przykład gwiazdki anyżu, goździki czy suszone plastry pomarańczy. Z kolei od zewnątrz świecznik można ozdobić wstążką w starannie dobranym kolorze. W tym roku wspólnie wybieramy świąteczne świece. Sprawdź sam!

Świeczniki na stół Boże Narodzenie - inspiracje

Jaki świecznik na święta Bożego Narodzenia wybrać na tradycyjnie lub nowocześnie nakryty stół? A jaki model nada aranżacji luksusowy charakter? Do wyboru mamy przede wszystkim świeczniki wykonane z ceramiki oraz ze szkła. Te pierwsze sprawdzą się lepiej na stole zastawionym w sposób tradycyjny, czyli w towarzystwie kolorowego bieżnika, barwnych serwetek i zdobionej zastawy stołowej. Szkło jako surowy materiał dobrze odnajduje się natomiast w aranżacji nowoczesnej. Od tej reguły jest jednak wyjątek, bowiem dekoracyjne szklane świeczniki przypominające drogocenny kryształ, to zdecydowanie najlepszy wybór do oprawy stołu w stylu glamour. Ozdobne świeczniki na Boże Narodzenie z pewnością odmienią wygląd wigilijnego stołu!

Niski czy wysoki - jaki świecznik wybrać?

To, jakiej wielkości świecznik wybierzemy, będzie wpływało przede wszystkim na bezpieczeństwo korzystania ze świeczki, a także na efekt wizualny, który zapewnia palący się knot. Niski świecznik nie sprawdzi się w domu rodzin z małymi dziećmi, ponieważ odsłoni płomień, jego światło oświetli stół bezpośrednio, co daje nieco inny efekt niż światełko, które przebija się przez ściankę ze szkła. 

świeczniki na boże narodzenie inspiracje

Wysokie świeczniki są nieco bardziej nastrojowe. Mają też bardziej elegancki charakter. Ciekawym rozwiązaniem jest natomiast połączenie świeczników z tej samej linii w pary: świeczników niskich i wysokich, osadzonych na nóżce. Takie duety przypominają kieliszek i ozdobną szklankę, a dzięki różnicy wysokości ułatwiają stworzenie na stole naprawdę niebanalnej aranżacji, która zaimponuje wszystkim gościom. Jak ozdobić dom na święta? Sprawdź naszego bloga!