Wybieramy świąteczne świece – zadbaj o klimat w swoim domu

Nic tak nie tworzy świątecznego klimatu, jak ciepło i blask zapalonej świecy. Jeśli dodatkowo wydziela ona przyjemny słodki lub korzenny zapach, to może zabrać nas w podróż do Bożego Narodzenia z dziecięcych lat. Jakie świąteczne świece mamy do wyboru? Jak wykorzystać je w aranżacji? 
świeca świąteczn

Świeca świąteczna - czyli jaka?

Po czym poznamy świąteczną świecę? Wiele świeczek, które używamy na co dzień, sprawdzi się również na wigilijnym stole. Co ważne warto taką świecę ustawić we wnętrzu nawet kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem, aby zadbać o stworzenie świątecznego nastroju, który będzie towarzyszył nam w radosnym oczekiwaniu na Gwiazdkę. Za określeniem "świeca świąteczna Boże Narodzenie" może kryć się zarówno świeczka w szkle o zapachu przypraw, które kojarzymy z wypiekami, jak i świeca w świątecznych kolorach lub w świątecznym kształcie. 

świeca zapachowa świąteczna

Świece zapachowe świąteczne - dlaczego zapach ma znaczenie?

Świeca, która pachnie piernikami, błyskawicznie przenosi nas myślami do wigilijnego wieczoru, przedświątecznych przygotowań czy dekorowania choinki. Podobnie jest z innymi świątecznymi zapachami. Z Bożym Narodzeniem kojarzy się aromat wanilii, cynamonu, pomarańczy i goździków, zielonego drzewka czy ogólnie pojętych wypieków i przypraw korzennych. Aromat świecy w połączeniu z blaskiem tańczącego płomienia to sprawdzony sposób na stworzenie we wnętrzu klimatu, w którym znacznie przyjemniej jest pakować prezenty, kroić warzywa na sałatkę czy ugniatać ciasto na pierniki. Świece zapachowe świąteczne możemy zapalić w salonie czy sypialni już na początku grudnia, aby wejść z radością w ten szczególny czas w roku. Nie zapomnij również o tym, że świece należy odpowiednio wyeksponować. Postaw na eleganckie świeczniki na Boże Narodzenie!

Świeca zapachowa świąteczna - stwórz ją sam!

Nie zawsze świeca świąteczna, która podoba nam się wizualnie, oferuje jednocześnie przyjemny zapach. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać zwykłą, nawet bezzapachową świecę do wyzwolenia we wnętrzu świątecznego aromatu. Wystarczy wybrać odpowiedni świecznik lub świece ozdobne świąteczne w szkle, a następnie wzbogacić je przyprawami lub olejkami eterycznymi. W towarzystwie płomienia związki zapachowe zawarte na przykład w lasce cynamonu, w gwiazdkach anyżu czy skórce pomarańczy unoszą się i wypełniają całą przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także kominek zapachowy z tealightem. W takim prostym urządzeniu pozostawiamy kilka kropli olejku eterycznego, który pod wpływem ciepła uwalnia we wnętrzu przepiękny i bardzo intensywny zapach. 

Robimy stroik świąteczny ze świecą!

Stroik świąteczny ze świecą to obowiązkowa pozycja na wigilijnym stole, ale nie tylko! Stroiki można ustawiać również na komodzie czy półce kominka. Jak je stworzyć? Bazą będą oczywiście świece ozdobne świąteczne, które musimy zamocować w bezpieczny sposób, na przykład w doniczce wypełnionej piaskiem, w słoiku, na drewnianej podstawce czy nawet ozdobnej tacy.

W zależności od stylu dekoracji, do świecy należy dobrać odpowiednie ozdoby. Uniwersalne będą gałązki igliwia, które dodatkowo wypełnią dom świeżym zapachem. Pozostałe dodatki uzależnione są od charakteru stroika. Ten bardziej rustykalny warto ozdobić szyszkami, orzechami czy ostrokrzewem. Elegancki dobrze zaprezentuje się w towarzystwie pozłacanych kwiatów, bombek czy wstążek. Stroik w wydaniu glamour należy wypełnić błyszczącymi elementami w kolorze złota czy srebra, a całość okrasić połyskującym w świetle świecy brokatem. Całą dekorację warto przyprószyć też sztucznym śniegiem. 

stroik świąteczny ze świecą