Konstrukcja mebli twardych

Konstrukcja mebli twardych jest bardzo ważna i warto pamiętać przy zakupie, aby sprawdzić z czego są wykonane. Poszczególne materiały posiadają różne zastosowania. Wiele zależy również od tego czy dany mebel będzie w kuchni, łazience, czy pokoju, ponieważ wilgoć i gorąco ma także wpływ na wykonanie. 
konstrukcja mebli skrzyniowych

Z czego wykonywane są meble skrzyniowe?

Meble skrzyniowe przeznaczone są głównie do przechowywania. Wykonanie mebli twardych może być z drewna oraz tworzyw drzewnych. Meble wysokiej jakości wykonuje się głównie z drewna drzew krajowych lub pochodzących ze strefy tropikalnej. Można również spotkać konstrukcje mebli których korpus wykonano z tworzyw drzewnych zaś fronty (szuflady, drzwi, uchylne płyty) z drewna. Najbardziej popularne są jednak meble wytwarzane z tworzyw drzewnych.

konstrukcja mebli

Zastosowanie drewna w meblach

Drewno posiada o wiele mniejszą gęstość oraz większość wytrzymałość w porównaniu do konkurencji. Do produkcji mebli wykorzystuje się głównie drewno liściaste, jak i iglaste ze względu na wysoką trwałość. W zależności od rodzaju przekroju drewno ma niepowtarzalne kolory i wzory. Wykorzystywane jest do konstrukcji frontów i korpusów. Może być stosowany bez farb i lakierów oraz wykończeń. W obu przypadkach nadaje meblom wyjątkowej ekspresji i bliskości z naturą. Najczęściej spotykane rodzaje mebli to dąb, jesion, brzoza, olcha, orzech, klon, wiąz i drzewa tropikalne.

Sklejka przy konstrukcji mebli

Sklejkę wykonuje się z różnych gatunków drewna, najczęściej brzozowego, olchowego, sosnowego, rzadziej bukowego czy egzotycznego. Warstwa wewnętrzna sklejki jest zwykle wykonana z innego, tańszego gatunku niż warstwa zewnętrzna. Ze względu na różne rodzaje kleju stosowanego do produkcji, sklejkę dzieli się na suchą i wodoodporną (w odniesieniu do kleju). Sklejka jest łatwa do modelowania, dzięki czemu można wykorzystać do wykonania mebli skrzyniowych, zwłaszcza zaokrąglonych krawędzi, szuflad, drzwi i tylnych ścian.

meble z płyty mdf

Płyty pilśniowe w meblach

Produkowane odmiany płyt pilśniowych to: LDF, HDF i MDF. Posiada doskonałe właściwości mechaniczne oraz estetyczne, dzięki prawie jednolitej gęstości i składzie. W zależności od rodzaju płyta pilśniowa stosowana jest na płaskie i zakrzywione elementy konstrukcyjne ram mebli tapicerowanych. Najczęściej stosowana to MDF, która posiada średnią gęstość i nadaje się do konstrukcji szuflad, czy wykonywania listew ozdobnych. LDF ma zmniejszoną gęstość, natomiast HDF podwyższoną i może być stosowana do konstrukcji tylnych ścian, czy drzwi.

Płyta wiórowa do konstrukcji mebli skrzyniowych

Konstrukcja mebli skrzyniowych może być również wykonana z płyty wiórowej. Powierzchnia płyty wiórowej może być zdobiona papierem dekoracyjnym, folią, laminatem lub fornirem. W zależności od tego jaki poziom odporności na zarysowania, otarcia, działanie płynów oraz działanie wysokich temperatur na powierzchnię jest wymagany, można odpowiednio zabezpieczyć mebel. Warto dodać, że są pozbawione wad typowych dla naturalnego drewna oraz są jego tańszym zamiennikiem.

Materiał opracowany przez prof. dr hab. inż. Jerzego Smardzewskiego.