Lampy skandynawskie – rozświetl swoje wnętrze!

Skandynawskie wnętrza przepełnione są światłem - w ciągu dnia tym słonecznym, zaś po zachodzie tym sztucznym, ale jednocześnie bardzo klimatycznym. Lampy skandynawskie pełnią nie tylko rolę punktów oświetleniowych, ale również dekoracji. Jak je dobierać? 
Lampy skandynawskie

Lampa skandynawska - czyli jaka?

Tak, jak wspominaliśmy, styl skandynawski bardzo lubi światło! Właśnie dlatego w Twoim wnętrzu powinno być go naprawdę dużo. Jeśli chodzi o żyrandol styl skandynawski nie stosuje zbyt restrykcyjnych ograniczeń. Tak naprawdę do wnętrz w tym nurcie aranżacyjnym dopasujemy wiele bardzo różnych lamp - zarówno tych bardziej klasycznych, jak i nowoczesnych. Skandynawskie abażury tworzone są z przeróżnych materiałów: od naturalnego drewna, tkanin i papieru, poprzez szkło, aż po metal czy plastik. Co ciekawe lampa skandynawska wisząca może nawet łączyć pozornie niepasujące do siebie surowce, na przykład metal i drewno czy metal i tworzywo sztuczne. Efekt zawsze okazuje się zaskakująco estetyczny. 

Lampa styl skandynawski do salonu

Jak zaplanować oświetlenie wnętrza w stylu skandynawskim?

Mieszkania w stylu skandynawskim powinny charakteryzować się dużymi przeszkleniami, które wpuszczają do wnętrz światło słoneczne. Nocą, rolę doświetlania pomieszczeń przejmuje z kolei odpowiednio rozmieszczone oświetlenie sztuczne. W skandynawskim wnętrzu zawsze spotkamy więcej niż jeden główny punkt oświetleniowy. Tak naprawdę światło lamp wyznacza w takich aranżacjach funkcjonalne strefy, nadaje klimat i pełni rolę dekoracji.

Jeśli chodzi o lampy do sypialni styl skandynawski powinniśmy zastosować w tym wnętrzu zarówno lampę umieszczoną centralnie, jak również dodatkowego oświetlenia pod postacią lampy podłogowej lub lampy stołowej. Podobnie będzie również w salonie, a jeśli jest on pomieszczeniem typu open space, należy liczyć się z koniecznością zamontowania punktu oświetleniowego nad stołem jadalnianym i w strefie dziennej. Całość powinna uzupełnić także elegancka lampa podłogowa do czytania i/lub dodatkowa lampka stołowa, dająca rozproszone światło - niezwykle ważne dla zdrowia oczu podczas oglądania telewizji wieczorami. 

Lampy w stylu skandynawskim - co mamy do wyboru?

Ponieważ żyrandol skandynawski występuje w wielu rozmaitych wariantach, pozwala nam to w bardzo efektowny sposób zmieniać lub udoskonalić wystrój wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na model z naturalnych materiałów, takich jak drewno, papier, tkanina czy wiklina, skutecznie ocieplimy aranżację i nadamy jej bardziej rustykalny charakter. Z kolei wybierając żyrandol w stylu skandynawskim z metalu lub szkła sprawimy, że wnętrze nabierze nuty surowego industrialnego stylu, który efektownie ożywia subtelny i delikatny wystrój nordycki.

Lampa w stylu skandynawskim przykładowe propozycje

Jaką lampę w stylu skandynawskim możemy dobrać do poszczególnych wnętrz? W przytulnie urządzonej sypialni doskonale sprawdzi się mała, ceramiczna lampka na stolik nocny oraz duża lampa wisząca, z abażurem z jasnej tkaniny lub papieru. Z kolei w salonie utrzymanym w neutralnych barwach ziemi, warto ustawić lampę podłogową na wysokich drewnianych nóżkach, a nad sofą i stolikiem kawowym zawiesić odpowiednio: lampę z czarnego metalu, jeśli ozdoba ma ożywiać aranżację lub lampę z tkaniny lub wikliny, jeśli zależy nam na bardzo ciepłym, przytulnym efekcie aranżacyjnym. 

żyrandol styl skandynawski
lampa skandynawska wisząca

Lampa styl skandynawski do salonu otwartego

Pomieszczenie typu open space wymaga szczególnie uważnego rozmieszczenia punktów oświetleniowych. Jeśli salon łączy się z jadalnią i kuchnią, niezbędne będzie wiele różnych źródeł światła, które umożliwią funkcjonalne korzystanie z poszczególnych stref wnętrza i nadadzą całemu pokojowi nastrojowy charakter.

Lampa nad stół - styl skandynawski jest produktem ponadczasowym, który nie narzuca nam żadnych konkretnych rozwiązań. Oświetlenie tego typu dopasowujemy do kształtu i wielkości blatu, dlatego najczęściej będzie to kilka punktów oświetleniowych rozmieszczonych w jednej linii. W części przeznaczonej na pokój dzienny należy zamontować lampę wiszącą i/lub lampę podłogową bądź stołową, a w kuchni można zdecydować się na klimatyczne podświetlenie szafek.