Rodzaje płyt pilśniowych przy produkcji mebli

Płyty pilśniowe są coraz bardziej popularne. Ich zaletą jest o wiele niższa cena od surowców naturalnych, przy równie dobrej stabilności i trwałości, dzięki czemu bez problemu zastąpi drewno.
meble z płyty pilśniowej

Co to jest płyta pilśniowa?

Płyty pilśniowe – to tworzywa drzewne powstałe w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających, w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Płyty pilśniowe produkowane w odmianach: MDF, LDF, HDF. Jest to materiał o niemal jednorodnej gęstości i składzie surowcowym w całym przekroju, dzięki czemu posiada doskonałe właściwości estetyczne i mechaniczne. W zależności od rodzaju płyty pilśniowe wykorzystywane są na płaskie i krzywoliniowe elementy konstrukcyjne stelaży mebli tapicerowanych. Minimalna zawartość związków chemicznych gwarantuje wysoką jakość higieniczną płyt pilśniowych dlatego uważane są za przyjazne dla środowiska i ludzi. Mogą być używane w budynkach służby zdrowia, placówkach oświatowych oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do przechowywania żywności.

płyta pilśniowa zastosowanie

Rodzaje płyty pilśniowej

Rodzaje płyt pilśniowych:

MDF - Medium Density Fibreboard - jest to płyta pilśniowa o średniej gęstości wytworzona z włókien drzewnych. Jest podstawowym materiałem do produkcji mebli oraz artykułów wykańczania wnętrz takich jak listwy ozdobne, panele ścienne, kasetony a także do produkcji artykułów stolarki budowlanej np. drzwi. Ze względu na walory powierzchni nadają się do uszlachetniania zewnętrznych, widocznych elementów konstrukcyjnych mebli tapicerowanych poprzez pokrywanie cienkimi filmami melaminowymi, lakierowanie oraz oklejanie sztuczną i naturalną okleiną. MDF jest doskonałym substytutem drewna wytwarzanym zgodnie z wymaganiami gospodarki o obiegu zamkniętym.

LDF - Low Density Fibreboard - jest to płyta pilśniowa charakteryzująca się zmniejszoną gęstością. Płyta LDF jest materiałem bazowym do produkcji wypełnień wewnętrznych w meblach tapicerowanych. Jest materiałem wytwarzanym zgodnie z wymaganiami gospodarki o obiegu zamkniętym.

HDF - High Density Fibreboard - jest to płyta pilśniowa z włókien drzewnych, charakteryzująca się dużą twardością i podwyższoną gęstością. W meblach tapicerowanych płyty HDF są przeznaczone do konstruowania warstw podtrzymujących i zamykających ramy tapicerskie, a także pojemniki i szuflady mebli wielofunkcyjnych. Są także doskonałym materiałem do konstruowania elementów toczonych i graniakowych zastępujących odpowiednie elementy z drewna. HDF jest doskonałym substytutem drewna wytwarzanym zgodnie z wymaganiami gospodarki o obiegu zamkniętym.

Zastosowanie płyt pilśniowych

Zastosowanie płyt pilśniowych jest bardzo szerokie. Nadają się do produkcji frontów mebli, frezowanych elementów, czy blatów. Niektóre z nich można malować, co bardzo przybliży ich wygląd do prawdziwego drewna, a przy tym produkty wykonane z płyty pilśniowej będą znacznie tańsze od naturalnych surowców. Innym rozwiązaniem jest laminacja w dowolnym wzorze. Są również łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu porządku.

Materiał opracowany przez prof. dr hab. inż. Jerzego Smardzewskiego.