Obrzeża meblowe – rodzaje i zastosowanie

Obrzeża meblowe to nic innego jak wykończenie krawędzi płyty meblowej. Dodają wyjątkowej estetyki i mają swoje funkcjonalności. Posiadają wiele różnych kolorów oraz rodzajów, wszystko jest zależne od mebla w jakim ma być zastosowany.
obrzeża zastosowanie

Czym są obrzeża meblowe?

Obrzeża stanowią dekoracyjne wykończenie wąskich powierzchni elementów meblowych. Obrzeże pełni w meblu rolę nie tylko dekoracyjną, ale także użytkową i zabezpieczającą elementy na działanie uszkodzeń mechanicznych a także oddziaływanie wilgotności. Posiadają również różne rozmiary, wzory i gramaturę. W zależności od koloru mebla, wykonania, czy stylu dobierane są odpowiednie obrzeża meblowe. Zastosowanie mają na przykład przy blatach stołu, komody, czy półkach. Obrzeża PCV cechują się wysoką łatwością obróbki, a do tego ich ceny nie są wysokie. Konkurencją dla nich jest ABS, który posiada możliwość recyklingu, co oznacza, że jest bardziej przyjazny dla środowiska. Nie posiada w swoim składzie niebezpiecznych substancji.  

obrzeża ABS

Rodzaje obrzeży meblowych

Obrzeża meblowe możemy podzielić na kilka rodzajów. Każde z nich mają swoje zastosowanie, wady i zalety. Najczęściej mogą być wykonane z materiałów termoplastycznych (PCV i ABS) oraz papierowych. Taśmy papierowe stanowią najniższej jakości obrzeże stosowane do mebli użytkowanych w stabilnych warunkach klimatycznych. Obrzeża PCV są najbardziej popularne i zapewniają meblom trwałą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz oddziaływaniem podwyższonej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Obrzeża ABS to nowoczesne obrzeża przyjazne dla środowiska, bezpieczne ze względu na odporność na wysokie temperatury i podwyższoną wilgotność. Nie traci koloru w wyniku wystawienia na ekspozycję słoneczną, łatwo utrzymać je w czystości. Dla osób, które urządzają lub remontują kuchnię, nie bez znaczenia pozostaje fakt, że obrzeże ABS jest odporne na działanie ognia oraz wysokich temperatur.

Obrzeża meblowe można również podzielić na rodzaje struktury, takie jak:

- drewnopodobne,

- gładkie,

- matowe.

Obrzeża drewnopodobne mają głęboko wytłaczane wzory, aby jak najbardziej przypominały prawdziwe drewno. Daje ładny efekt wizualny, ale jest również przyjemny w dotyku. Gładkie krawędzie pięknie uzupełnią meble, które są wykonane w połysku, dopełniając je w estetyczny sposób. Matowe natomiast, wykorzystywane przy meblach w tej samej strukturze. Zarysowania oraz odciski palców nie są na nich za bardzo widoczne.

Materiał opracowany przez prof. dr hab. inż. Jerzego Smardzewskiego.

obrzeża PCV