Oświetlenie w salonie

Ciepłe barwy światła naszych lamp wprowadzą przytulny klimat nawet do pomieszczeń o surowej stylistyce!

OŚWIETLENIE W SALONIE

Salon to miejsce, w którym spędzamy najwięcej wolnego czasu. Warto zadbać o komfortowe umeblowanie, ale również wystrój, aby odpowiadał naszym oczekiwaniom i wymaganiom estetycznym. Aranżacja nie powinna ograniczać się wyłącznie do wyboru kolorystyki ścian i umeblowania, ponieważ istotną kwestię stanowi również oświetlenie. Ciepłe barwy światła wprowadzą przytulny klimat nawet do pomieszczeń, które zostały zachowane w surowej stylistyce. Nie mówiąc już o samym wyborze lamp – wiszące, kinkiety, stojące – każde z nich pełni inną funkcję i gwarantuje odmienne efekty w zakresie wystroju.

Czy światło sufitowe jest wystarczające?

Światło sufitowe z reguły występuje w każdym pomieszczeniu, jednak w salonie jest nieodzowne. Nie musi to być jedyne źródło światła, ponieważ to dodatkowe lampy dopiero wprowadzą niepowtarzalny, przytulny klimat. W rogu pokoju świetnie sprawdzi się lampa stojąca, zwłaszcza jeśli obok znajduje się fotel do czytania. Dodatkowe źródło światła wpłynie na naszą wygodę, ale również ochroni wzrok. Rozwiązania tego typu podkreślają również poszczególne strefy, i tak np. możemy zwrócić uwagę na kącik roślinny albo zawieszone na ścianach obrazy.

Rodzaje oświetlenia do salonu

Najważniejszym oświetleniem jest sufitowe, które powinno być nastawione na stół – wiszące lampy skierowane w dół pozwolą zwrócić uwagę na mebel, a także okażą się przydatne podczas spożywania posiłku. Miękkie światło przydaje się również przy czytaniu, ponieważ jest bezpieczne dla oczu i kojące wzrok. Kinkiety potrafią wydobyć piękno obrazów, ale także fakturę cegły. Podkreśli ją światło typu góra-dół. Wśród rodzajów oświetlenia, triumfy święcą także listwy LED znajdujące się pod sufitem. Optycznie powiększają pomieszczenie, a do tego świetnie wpisują się w nowoczesną aranżację wnętrza.

Kwestia gustu i stylistyki

Wybór określonego modelu lampy zależy oczywiście od indywidualnych upodobań, ponieważ jedni preferują wiszące lampy z kloszem w różnorodnej kolorystyce, inni wybierają modele minimalistyczne bez dodatkowej obudowy. Również w innych kwestiach, takich jak chociażby forma, upodobania mogą być odmienne. Kinkiety zwrócą większą uwagę na ściany, z kolei lampy podłogowe oświetlą całą przestrzeń, tym samym umożliwiając swobodne czytanie. Jeśli w salonie znajduje się biurko do pracy, nieodzownym elementem wyposażenia jest również lampka biurkowa, dzięki której zyskamy dodatkową wiązkę światła skierowaną w określony punkt. Również stojące na regałach czy stolikach lampki nadadzą niepowtarzalną, klimatyczną atmosferę, szczególnie jeśli zdecydujemy się na kolorowe klosze.

Barwa oświetlenia a wystrój wnętrza

Jako światło centralne można również zastosować plafon – choć zwykle montowany był raczej w łazience czy kuchni, ostatnimi czasy zyskał także popularność, jeśli chodzi o urządzanie salonu w stylu nowoczesnym. Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na samą kolorystykę pomieszczenia, ponieważ chłodny klimat nie będzie dobrze prezentował się z chłodnym oświetleniem – raczej trzeba tutaj postawić na ciepłe barwy, które nieco ożywią przestrzeń, jednocześnie wciąż nawiązując do skandynawskiej stylistyki.