Płyty meblowe – rodzaje i zastosowanie przy produkcji mebli

Na rynku jest wiele rodzajów płyt meblowych. Różnią się ceną, zastosowaniem, ciężarem, czy trwałością. Przy zakupie mebli do domu, warto zwrócić uwagę z jakich płyt są wykonane. W zależności do jakiego pomieszczenia są potrzebne oraz jakie to produkty, należy dobrać odpowiednie surowce. 
płyty meblowe

Czym są płyty meblowe

Płyty meblowe są używane w wielu branżach, m.in. w meblarstwie. Każde z nich posiadają inne parametry i zalety. Są to materiały drewnopodobne, cieszące się bardzo dużą popularnością na rynku. Dzięki temu, produkcja mebli z nich wykonanych, jest tańsza od prawdziwego drewna. Bez problemu są w stanie zastąpić naturalne surowce, z równie dobrą specyfikacją. Produkty z nich wytworzone mogą być stosowane w pomieszczeniach oraz na zewnątrz, oczywiście po odpowiednim dobraniu rodzaju płyty.

płyty meblowe i ich zastosowanie

Rodzaje płyt meblowych

-Sklejka - to materiał sklejany z cienkich warstw drewna. Jest to bardzo popularny rodzaj płyty, często stosowany w meblarstwie. Mogą być wytwarzane z różnych typów drewna, najczęściej jest to sosna, brzoza, czy olcha, ale również zdarzają się z drzew egzotycznych.

-Płyty pilśniowe - wytwarzane są w warunkach wysokich temperatur i ciśnienia. Podczas takiego zabiegu włókna drzewne zostają sprasowane i utwardzone. Ich dużą zaletą, jest to, że posiadają minimalną zawartość związków chemicznych oraz są przyjazne dla środowiska. Dzielą się na trzy podgrupy: MDF, LDF i HDF. Pierwsza z nich jest średniej gęstości, wytwarzana jest z włókien drzewnych. LDF posiada zmniejszoną gęstość, a HDF podwyższoną.

-Płyta wiórowa - posiada strukturę trzywarstwową oraz zewnętrzną powierzchnię szlifowaną. Do jej produkcji wykorzystywane są wióry oraz mikrowióry, przy zastosowaniu żywicy mocznikowo - formaldehydowej, która działa jako spoiwo. Ich powierzchnia ma bardzo niską chropowatość oraz wytrzymałość.

Zastosowanie płyt meblowych

Sklejka wykorzystywana jest przy produkcji szuflad, ścian tylnych mebli, wieńców. Są to materiały, które można łatwo modelować. Są również przyjazne dla środowiska, co oznacza, że można je wykorzystywać nawet w budynkach, które mają specjalne wymogi jak placówki oświatowe, czy pomieszczenia przechowujące żywność. Płyty MDF natomiast są wykorzystywane do wykończeń jak np. frezowania, czy ozdobnych listew. Mogą być stosowane przy widocznych elementach, dzięki pokryciu filmem melaminowym, lakierowaniem oraz stosowanie oklein naturalnych, bądź sztucznych. Płyta pilśniowa typu LDF stosowana jest przy produkcji wypełnień wewnątrz mebli skrzyniowych, a HDF do produkcji ścian tylnych mebli, dołu szuflad oraz ramiaków np. witryn. Mogą również bardzo dobrze zastępować elementy drewniane, przy tworzeniu elementów toczonych. Do produkcji mebli skrzyniowych oraz tapicerowanych idealnie nadają się płyty wiórowe. Oklejone są laminatem, folią lub fornirem, dzięki czemu są bardzo estetyczne. Stosowane są w meblach łazienkowych, kuchennych, czy biurowych. Szerokie zastosowanie zawdzięczają wysokiej odporności na zarysowania oraz wpływy wysokich temperatur.

Materiał opracowany przez prof. dr hab. inż. Jerzego Smardzewskiego.