Konstrukcja siedzisk i oparć w meblach tapicerowanych

Kupując sofę, fotel, czy narożnik warto sprawdzić jak są wykonane. Stelaż mebla jest szkieletem, który decyduje czy konstrukcja mebli tapicerowanych będzie stabilna i zapewni wysoki komfort użytkowania. Ważne, aby materiał obiciowy był wysokiej jakości i dopasowany do wymagań użytkownika. 
materiał obiciowy w sofie

Tkanina obiciowa

Tkanina powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek, osnowy i wątku. Jest zdecydowanie mniej elastyczna niż dzianina i zwykle bardziej elegancka. Dzianina powstaje z jednej nitki, która uformowana w oczka tworzy prostopadłe, połączone ze sobą rzędy. Tkaniny tapicerskie stanowią dekoracyjne wykończenie powierzchni mebli, jak np. oparcie tapicerowane. Do najczęściej stosowanych i sprawdzonych w meblarstwie należą: szenile, plusze (welur, welwet), żakardy, floki.

Tkaniny szenilowe to grube, miękkie materiały o lnianym lub gazejskim splocie, zawierające przędzę szenilową w osnowie i/lub wątku. Z wyglądu szenil przypomina drobny sztruks. Takie siedzisko tapicerowane wyróżnia się swoją nieregularną powierzchnią. Jest wyjątkowo wytrzymały na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, takie jak rozciąganie, rozdarcie czy ścieranie. 

jaka tkanina obiciowa

Plusz to rodzaj tkaniny, natomiast welur i welwet to rodzaje pluszu. Ma okrywę włosową lub włókienną, która odpowiada za jego charakterystyczną miękkość i puszystość. Wszystkie plusze, niezależnie od techniki wykonania, w celu wyrównania utworzonej okrywy są w procesie wykańczania poddawane strzyżeniu. Pluszowe materiały są mniej narażone na wyblaknięcie, dzięki czemu meble nim obite mogą stać w naświetlonych miejscach, a dodatkowo cieszą się wysoką odpornością na peeling.

Tkaniny żakardowe doskonale sprawdzają się w meblach stylowych i stylizowanych. Zastosowane w meblach nadają wnętrzom elegancki, luksusowy charakter. Żakardy są charakterystyczne dzięki dużym i złożonym wzorom przypominającym ornamenty.

Cechą charakterystyczną floków jest ich miękkość, duża gęstość i przyjemność w dotyku, którą uzyskuje się dzięki długiemu włosiu. Flok różni się od pluszu tym, że nie jest tkany, tylko przyklejany termicznie do tkaniny zasadniczej, co m.in. utrudnia zaciąganie przez nity dżinsów lub pazury zwierząt. Dlatego wykonanie mebli tapicerowanych flokiem, może być przydatne, gdy mamy w domu psa, czy kota.

Zastosowanie owaty w siedzisku

Owata to włóknina tapicerska o małej gęstości wykonywana z wysokiej jakości poliestru. Jest materiałem o znacznej hipersprężystości, który doskonale dopasowuje się do różnego rodzaju elementów meblowych, również niezbyt równych o wyrazistych krawędziach i krzywoliniowych. Używana jest do pokrywania górnych warstw siedzisk i leżysk wykonanych z pianek poliuretanowych lub formatek sprężynowych, do przeszywania tkanin tapicerskich w celu uzyskania charakterystycznych pikowań oraz do pokrywania twardych części szkieletów mebli tapicerowanych celem nadania bryle delikatnej miękkości. Owata jest właściwym materiałem wykańczającym akceptowalnym przez alergików i osoby wrażliwe na uczulenia lub podrażnienia. 

Materiał opracowany przez prof. dr hab. inż. Jerzego Smardzewskiego.