Stół skandynawski do jadalni i salonu – najmodniejsze aranżacje tego sezonu!

Zgodnie z przewidywaniami wielu dekoratorów wnętrz, styl skandynawski w dalszym ciągu jest jednym z najbardziej pożądanych w aranżacji wnętrz. Marzysz o nowoczesnej jadalni rodem z dalekiej północy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki wybrać stół skandynawski do jadalni i salonu. 
Stół skandynawski do jadalni

Stół w stylu skandynawskim

Styl skandynawski uwielbia towarzystwo naturalnych elementów. Nic więc dziwnego, że drewno jest jednym z najczęściej pojawiających się w nim materiałów. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem stołu, postaw więc na model z drewna. Ciekawą jego alternatywą są również stoły o drewnianym blacie.

Stoły w stylu skandynawskim inspiracje

Stół drewniany

To must have w jadalni skandynawskiej! Styl ten ceni sobie obecność jasnych kolorów, dlatego warto postawić na modele wykonane z drewna o jasnej barwie. Jaki jeszcze powinien być stół – styl skandynawski? Przede wszystkim funkcjonalny, dlatego lepiej będzie zrezygnować z bogato dekorowanych modeli. Stół w stylu skandynawskim powinien być prosty i nieskomplikowany w swojej formie. Stworzy on świetny duet w połączeniu z krzesłami z tapicerowanym siedziskiem.

Drewniany blat

To znakomita alternatywa dla osób, które ze względu na cenę stołu drewnianego, szukają czegoś innego. Równie ciekawym rozwiązaniem jest zakup stołu z drewnianym blatem i nogami wykonanymi na metalowym stelażu. Taki designerski stół przyciągnie uwagę wszystkich. Zwłaszcza jeżeli na blacie zostaną wyeksponowane słoje drewna. Taki model można zestawić w parze z klasycznymi krzesłami z miękkimi poduszkami.

Stoły w stylu skandynawskim – inspiracje

Stoły skandynawskie to przede wszystkim klasyczne i proste w swojej formie modele. Poniżej zamieszczamy najciekawsze pomysły na stoły w stylu skandynawskim.

Biały stół

Biel to najczęściej pojawiający się kolor w skandynawskich wnętrzach. Jeżeli więc szukasz ciekawej alternatywy dla stołu z drewna – postaw na stół lakierowany białą farbą. Znakomicie wpisze się on w stylistykę skandynawskiego salonu. Biel rozświetli wnętrze i sprawi, że stanie się ono optycznie większe. Taką aranżację warto również uzupełnić elementami w kolorze jasnych brązów lub beżu. Dzięki temu jadalnia nabierze głębi oraz harmonii.

Okrągły stół

Stoły okrągłe to świetny wybór do dużych i przestronnych jadalni. Zasiadający przy nich goście zyskają lepszą widoczność oraz poczują więź z innymi – nie bez powodu bowiem stoły okrągłe stały się symbolem braterstwa. Stoły okrągłe są znacznie delikatniejsze od modeli prostokątnych. Niestety jednak nie prezentują się dobrze w małych jadalniach lub postawione pod ścianą. Z drugiej strony nie mają kantów, przez co są bezpieczniejsze dla dzieci.

Stół skandynawski rozkładany

Styl skandynawski z ciemnymi krzesłami

Ciemne kolory będą stanowić znakomity kontrast dla bieli i jasnych barw, które królują w skandynawskich aranżacjach. Jeżeli więc chcesz ożywić to pomieszczenie – stół skandynawski z krzesłami w ciemniejszym odcieniu brązu lub szarości, sprawdzi się w tej roli znakomicie. Warto również wykorzystać barwy pośrednie – np. decydując się na dekoracje w kolorze kawy z mlekiem lub kolorze popielatym.

Stół na jednej nodze

To innowacyjny pomysł, który sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jedna noga zamiast czterech doda meblowi nuty tajemniczości. Z pewnością wzbudzi on również zainteresowanie wszystkich gości – obok takiego stołu nie da się przejść obojętnie! Warto również zaznaczyć, że pod względem stabilności modele te dorównują tradycyjnym stołom z oparciem na czterech stronach. Co więcej – dostępne są stoły rozkładane

stół skandynawski z krzesłami

Stół skandynawski rozkładany – praktyczny i komfortowy

Urządzając jadalnię w stylu skandynawskim, należy pamiętać o tym, że w aranżacjach tych najlepiej sprawdzą się funkcjonalne meble. Stół rozkładany do jadalni jest więc znakomitym pomysłem na nowoczesną jadalnię – zwłaszcza wtedy, gdy lubisz zapraszać do siebie gości. Z jego pomocą zawsze znajdzie się miejsce przy stole dla wszystkich. Po złożeniu może pełnić funkcję kwadratowego lub okrągłego stołu - używanego na co dzień. Natomiast po rozłożeniu powiększy się nie tylko powierzchnia blatu, ale i zmieni się jego kształt. Okrągły model nabierze kształtu owalu, a z kwadratowy zmieni się w podłużny prostokąt.

Na uwagę zasługują również nowoczesne systemy rozsuwania, które w szybki i łatwy sposób pomogą Ci rozłożyć blat. Stół skandynawski rozkładany to rozwiązanie dla osób, które uwielbiają zapraszać do siebie znajomych i rodzinę. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest to, że pod blatem mebla mogą zbierać się okruchy i resztki posiłku. Pomimo tego warto jednak wziąć go pod uwagę w trakcie urządzania jadalni.