Style wnętrzarskie – poznaj je wszystkie!

Style wnętrzarskie są jak modowe trendy, a biorąc pod uwagę dynamikę i elastyczność tej branży, możliwości aranżacyjnych jest wiele! Niektóre meble, akcesoria i kolory tworzą spójne połączenia, które wychodzą poza ramy eklektyzmu i powołują do życia odrębną formę zwaną stylem wnętrza.  
style wnętrzarskie - poznaj je wszystkie!

Modne style wnętrzarskie

Style we wnętrzach przychodzą, odchodzą, wracają w zmodyfikowanej formie lub przekształcają się w coś zupełnie nowego. Nie zmienia się natomiast jedno, a mianowicie fakt, że to, jakie style wnętrzarskie w domu są na czasie, jest odzwierciedleniem obowiązującego stylu życia.

Wyraźnie widać ten trend zwłaszcza w odniesieniu do obecnej sytuacji, w której w sposób znaczny należało ograniczyć kontakty towarzyskie i spędzać więcej czasu w domach. Stąd mniejszy nacisk na to, aby wnętrza były mocno reprezentacyjne, a większe parcie jest na to, aby były przytulne, dawały poczucie bezpieczeństwa, zapewniały wygodę i maksymalną ergonomię.

Osiągnąć ten cel można różnie, stosując np. tak popularne ostatnio modne style wnętrzarskie o modernistycznym rodowodzie. Jest to m.in.: styl skandynawski, industrialny czy art deco, które charakteryzują się dużą ilością naturalnych materiałów o ciepłej i przyjemnej fakturze w obłych, miłych dla oka formach. Dzięki tego typu rozwiązaniom przestrzeń mieszkalna staje się bardziej przyjazna domownikom.

Ponadto bardzo popularny staje się ostatnio styl Grand Millennial, który najprościej można przedstawić jako zmodyfikowany na współczesną modłę charakter wnętrz naszych dziadków i babć. Tapety, hafty, marszczenia, kwiatowe wzory, wiklina i słodkie kolory tworzą sielski, przyjemny klimat, którego wielu z nas tak bardzo potrzebuje.

Style wnętrzarskie: rodzaje

Zestawienie mebli, dodatków, dominujących barw i akcesoriów tworzy kompleksowe aranżacje. Jakie są style wnętrzarskie i jakie są ich charakterystyczne elementy?

style wnętrzarskie w domu

Style wnętrzarskie - poznaj je wszystkie!

Nowoczesny – charakteryzuje się prostotą, oszczędną formą i brakiem zbędnych dekoracji. Zadomowił się we wnętrzach na początku XX wieku.

Styl skandynawski – jego cechą charakterystyczną jest biel jako kolor bazowy, stosowanie dużej ilości naturalnych materiałów i miękkich tkanin

Klasyczny – dominują w nim ciepłe beże i brązy, a ze względu na jego ponadczasowy charakter duży nacisk kładzie się na trwałość wykorzystanych materiałów

Industrialny – przestronne, otwarte wnętrza, nietypowe połączenia, surowe materiały,

Rustykalny – zastosowanie dużej ilości drewna i kamienia, meble nadgryzione zębem czasu, ludowe wzory

Glamour – blichtr i przepych, dodatki i meble na wysoki połysk, kryształy i lustra

Vintage – harmonijne połączenie tradycji z nowoczesnością, meble z drugiej ręki, łagodne formy, odważne połączenia

Boho – patchworkowe wzory, nieoczywiste połączenia wzorów i kolorów, wiklina, bambus, drewno

Hampton – wnętrza inspirowane nadmorskimi klimatami, cechy charakterystyce to harmonia, spokój i ład

Deco – najbardziej rozpowszechniony okresie międzywojennym, pikowane meble, wzorzyste materiały, stonowane barwy

Style łączone np. shabby chic, steampunk, eklektyczny, japandi charakteryzujące się nieoczywistymi połączeniami i aranżacjami na pograniczu stylów. 

Style wnętrzarskie w domu

Wybierając aranżację przestrzeni prywatnych, czyli mieszkań i domów, najczęściej kierujemy się ich komfortem i funkcjonalnością, a nie dopasowaniem do obowiązujących trendów. Stąd tak popularne jest obecnie mieszanie stylów we wnętrzach. Nieoczywiste, będące gdzieś na pograniczu style wnętrzarskie takie jak shabby chic, steampunk czy japandi często nie są stosowane rozmyślnie, ale konstytuują się niejako przy okazji personalizowania przestrzeni pod potrzeby jej użytkownika.

Urządzanie wnętrz ściśle według jednego kierunku jest zadaniem trudnym i niekoniecznie w pełni odpowiada na indywidualne potrzeby i gusta domowników. Eksperymentowanie i przekraczanie granic w imię wygody, funkcjonalności i dobrego samopoczucia jest znakomitą zabawą, warto jednak wybrać spójny kierunek stylizacji życiowej przestrzeni, a poznanie stylów we wnętrzach jest niezbędne, aby w pełni zrozumieć własne preferencje estetyczne.

style wnętrzarskie rodzaje