Szezlong – co to jest i jak zaaranżować go we wnętrzu?

Jeśli zadajesz sobie pytanie: "szezlong, co to jest?", to już odpowiadamy! Mebel ten doskonale sprawdzi się w Twoim salonie, domowym gabinecie czy sypialni. Taki element wyposażenia wnętrza pozwoli Ci wypoczywać w luksusie i nadać aranżacji wyszukany charakter. Dowiedz się więcej! 
szezlong co to jest

Szezlong - co to jest?

Najłatwiejszym sposobem na wyjaśnienie czym jest szezlong, jest odwołanie się do pochodzenia tego słowa. Chaise longue, czyli z języka francuskiego "długie krzesło" to właśnie jedna z definicji tego mebla. Szezlong bywa określany mianem leżanki lub sofy, ale tak naprawdę jest to każdy wydłużony fotel, który zapewnia podparcie naszym nogom. Ze względu na swoje pochodzenie, szezlongi kojarzą się z wyposażeniem dworków i pałaców, stąd ich design jest z natury bardzo wyszukany i elegancki. Większość szezlongów - nawet tych nowoczesnych - wprowadzi do wystroju nutę stylu glamour. 

szezlong

Jakie funkcje pełni szezlong?

Leżanka szezlong to miejsce stworzone do wypoczynku w ciągu dnia. Z tego powodu mebel ten najczęściej spotkamy w salonie, w gabinecie, a niekiedy także w sypialni. Szezlongi są niezwykle wygodne, ponieważ ich charakterystycznymi elementami są oparcie oraz wydłużona konstrukcja, która podpiera nogi. Mebel ten zdaje się łączyć w sobie funkcje fotela i sofy. Nie zajmuje tak wiele miejsca jak kanapa, gdyż zwykle jest wąski jak fotel. Jednocześnie dorównuje sofie pod względem wygody użytkowania.

Wypełniony elastyczną pianką szezlong pozwala wypoczywać, a nawet drzemać w ciągu dnia - bez obaw o dyskomfort. Jest także niesamowicie efektownym elementem wystroju wnętrza, zwłaszcza jeśli posiada luksusową tapicerkę w ciekawym kolorze.

Szezlong rozkładany idealnym miejscem leżakowania

Szezlong może zamienić się w wygodne, jednoosobowe łóżko, dzięki któremu nie będziemy musieli udawać się do sypialni na drzemkę w ciągu dnia. Dzięki miękkiemu oparciu na leżance możemy również wygodnie czytać książki i oglądać telewizję. Możliwość rozprostowania nóg pozwoli nam się zrelaksować i zregenerować siły, a pozycja leżąca odciąży kręgosłup lepiej niż siedzenie w fotelu czy na kanapie.

Szezlong nie musi rozkładać się na płasko, aby zagwarantować komfortowy wypoczynek. Wystarczy usunąć z jego powierzchni elementy oparcia, aby zwiększyć ilość miejsca i położyć się "na płasko". Jeśli więc zdarzy Ci się zasnąć przy lekturze lub na filmowym seansie, szezlong nowoczesny zadba, abyś nie narzekał później na ból pleców. 

Szezlong z funkcją spania zamiast rozkładanej sofy

Kiedy chcemy urządzić swój salon stylowo i szykownie, często stajemy przed wyborem: sofa rozkładana, sofa z funkcją spania czy bez? Często te najbardziej gustowne modele nie pozwolą nam korzystać z nich tak samo, jak z rozkładanej wersalki. Jeśli jednak potrzebujemy tej dodatkowej powierzchni snu, na przykład dla swoich gości, kanapę możemy bez obaw uzupełnić szezlongiem z funkcją spania, który zapewni wygodny wypoczynek jednej osobie. Mebel ma zwykle uniwersalną konstrukcję lub występuje w dwóch orientacjach - lewej i prawej. Dzięki temu szezlong do salonu połączymy bez trudu z sofą ustawioną w dowolnym miejscu. 

szezlong z funkcją spania

Szezlong w gabinecie - czy to dobre rozwiązanie?

Szezlongi najczęściej spotykamy w salonie. Ma to związek z ich luksusowym, eleganckim designem oraz faktem, że leżanka służy przede wszystkim do wypoczynku w ciągu dnia. Równie dobrym rozwiązaniem powinno okazać się jednak wstawienie szezlongu do domowego biura. Jeśli lubimy spędzać w nim czas, taki mebel stworzy idealne miejsce do wypoczynku w przerwach od pracy przy biurku - odciąży plecy, pozwoli rozprostować się i pozbyć dyskomfortu.