Wada kręgosłupa – wybierz odpowiedni materac!

Ból kręgosłupa i wady postawy to powszechny problem Polaków. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, a także długotrwałe siedzenie w nieprawidłowej pozycji. Jak dobrać materac, aby nie pogłębiać wad postawy i złagodzić ból? 
Wada kręgosłupa

Jaki materac do spania na kręgosłup z wadami postawy?

Po zdiagnozowaniu konkretnej wady postawy niezwykle istotną kwestią jest dobranie materaca, który nie tylko nie będzie szkodził kręgosłupowi, ale będzie wspomagał proces rehabilitacji. W zależności od rodzaju schorzenia, zaleca się materace o różnych właściwościach.

Lordoza

Nadmierne wygięcie kręgosłupa lędźwiowego ku przodowi jest nazywane plecami wklęsłymi, albo lordozą. W tym przypadku materac powinien idealnie dopasowywać się do krzywizn kręgosłupa i wypełniać puste obszary, które tworzą się pomiędzy jego linią, a materacem. Dla osób z lordozą polecane są produkty o średniej twardości, a szczególnie dobrze sprawdzą się te wykonane z pianki termoelastycznej.

Kifoza

Kifoza jest przeciwieństwem lordozy i objawia się wygięciem odcinka piersiowego i krzyżowego kręgosłupa do tyłu. Materace na kręgosłup z tą wadą postawy powinny być twarde, ale elastyczne. Takie rozwiązanie zapewni jednocześnie dobre podparcie kręgosłupa i zminimalizuje ryzyko wystąpienia dodatkowych ucisków. Właśnie takie właściwości gwarantują m.in. materace piankowe lateksowe.

jaki materac przy skoliozie

Skolioza

Ponad połowa Polaków cierpi na wadę kręgosłupa, w której wygina się on na kształt litery „S”, czyli skoliozę. Może mieć ona podłoże genetyczne, ale często jej wystąpieniu sprzyja nieprawidłowa postawa siedząca i zbyt mała ilość lub całkowity brak ruchu. Na jaki materac przy skoliozie warto się zdecydować?

Specjaliści polecają materace z wydzielonymi strefami twardości. Takie rozwiązanie gwarantuje optymalne rozłożenie nacisku ciała na podłoże i pozwala na odpowiednie dopasowanie powierzchni materaca do kręgosłupa. Dobrze sprawdzą się materace kieszeniowe albo te z wypełnieniem w formie pianki wysokoelastycznej. Przy skoliozie lepiej unikać klasycznego materaca sprężynowego, ponieważ nie zapewnia on właściwego podparcia, może uciskać niektóre partie ciała i nie gwarantuje pełnego odpoczynku i rozluźnienia mięśni.

Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym jest często spotykanym schorzeniem. W celu zminimalizowania, albo całkowitej redukcji bólu w tym miejscu, należy zaopatrzyć się w materac, który będzie dopasowywał się perfekcyjnie do sylwetki, podeprze kręgosłup w każdym odcinku i nie będzie wywoływał ucisków, które mogłyby zaburzać właściwą cyrkulację krwi w organizmie.

Pierwszym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest wypełnienie materaca. W przypadku materaca sprężynowego, zarówno kieszeniowego jak i bonelowego, najistotniejszą kwestią jest duża ilość punktów podparcia. Im więcej materac ich ma, tym lepiej. Typ materaca multipocket składa się z wielu niewielkich kieszonek, dzięki czemu świetnie dopasowuje się do ciała.

materac na ból kręgosłupa

Materac na chory kręgosłup w odcinku lędźwiowym może być wypełniony pianką. Wyróżnia się materace piankowe termoelastyczne, dopasowujące się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury, a także piankowe lateksowe, które reagują na ruch ciała, amortyzują kręgosłup i przybierają formę idealnie kompatybilną do ciała.

Przy wyborze materaca równie ważną kwestią, co jego wypełnienie, jest pozycja spania. Osoby, które śpią w łóżku na plecach, mają najszerszy wachlarz produktów do wyboru. Mogą zdecydować się na materace kieszeniowe jak i piankowe. W przypadku spania na boku lepiej sprawdzi się materac miękki lub średnio twardy wykonany z pianki termoelastycznej, natomiast osobom śpiącym na brzuchu poleca się materace o średniej lub wysokiej twardości.

-12%
SPUMO, https://konsimo.pl/kolekcja/spumo/ Materac- sprężyny kieszeniowe, Visco biały - zdjęcie

KONSIMO

SPUMO

Materac- sprężyny kieszeniowe, Visco

1499
PLN
1699
PLN

ból kręgosłupa twardy czy miękki

Materac na ból kręgosłupa – twardy czy miękki?

Przeważnie mówi się, że na chory kręgosłup najlepiej wybrać twardy materac. Okazuje się jednak, że jest to mit. Materac ma być przede wszystkim wygodny i zapewniać właściwe podparcie. Specjaliści rekomendują wybranie takiego materaca, który podczas bocznego ustawienia ciała pozostawia kręgosłup w pionowej pozycji bez przegięć. Dla jednego ten warunek będzie spełniony już podczas spania na materacu miękkim, a dla innego dopiero na twardym.

Istnieją też zalecenia, które na podstawie wagi ciała podpowiadają, jaki materac na bolący kręgosłup będzie najefektywniejszy. Wyglądają one następująco:

-waga niższa niż 60 kg – odpowiedni będzie materac miękki

-waga w granicach 60 – 80 kg – zalecany materac o średniej twardości

-waga większa niż 80 kg – należy wybrać materac twardy.