Lampa do kuchni

JAK WYBRAĆ OŚWIETLENIE DO KUCHNI?

Wybór oświetlenia zależy od rodzaju pomieszczenia. Lampy sufitowe doskonale sprawdzą się w salonach, a kinkiety w łazience, szczególnie w okolicach lustra, gdzie zapewniają odpowiednie warunki do przeglądania się. Do pokoju dziecka, które odrabia lekcje i uczy się, idealnie pasuje dodatkowa lampka na biurko. Także kuchnia ma swoje wymagania względem rodzaju oświetlenia. Tu najlepiej sprawdzi się oświetlenie sufitowe, jako główne źródło światła, ale przydatne okazać się może także dodatkowe oświetlenie, które podniesie komfort przebywania w pomieszczeniu i ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków.

PODZIEL KUCHNIĘ NA STREFY
W kuchni, jak i w innych pomieszczeniach, oświetlenie centralne to oczywiście obowiązek, ale oprócz niego warto zainstalować dodatkowe źródła światła, które mogą zapewnić niepowtarzalną atmosferę. Duże znaczenie ma rozmieszczenie lamp, ponieważ po podzieleniu kuchni na strefy okazuje się, że niektóre z nich powinny być oświetlone bardziej od innych. Mowa tu chociażby o blacie, na którym przyrządzamy posiłki. Tam, gdzie operujemy ostrym nożem, musimy mieć lepszą widoczność, dlatego oświetlenie zadaniowe znacznie ułatwi pracę i uczyni ją bezpieczniejszą.
Lampa wisząca KARI

STREFA ROBOCZA
Miejsce przygotowywania posiłków jest tym najważniejszym, dlatego oświetlenie przestrzeni roboczej powinno być przemyślane. Świetnie sprawdzą się punkty świetlne – mogą to być równomiernie rozmieszczone punkty z żarówkami LED, ale także listwa montowana pod szafkami. Takie rozwiązanie sprawi, że będziemy lepiej widzieć daną przestrzeń, a tym samym gotowanie stanie się przyjemniejsze. Co więcej, jeśli zgasimy centralną lampę i pozostawimy włączoną listwę, może okazać się, że nowoczesne oświetlenie LED nada kuchni oryginalny klimat.
Lampa wisząca ACOS Lampa wiszaca BRASSI Lampa wisząca TRIAN Lampa wisząca Prifo

ARANŻACJA WYSPY KUCHENNEJ
Wyżej wymienione rozwiązania dotyczą oczywiście klasycznych kuchni, ale w wielu mieszkaniach możemy spotkać się także z wyspą kuchenną. Zwykle to na jej blacie kroimy poszczególne składniki, dlatego oświetlenie powinno być skierowane w dużej mierze na to miejsce. Doskonale sprawdzą się lampy wiszące nad blatem, które nie tylko są funkcjonalne, ale również dekoracyjne. Oświetlenie do kuchni sufitowe nie musi więc być monotonne – wystarczy zdecydować się na niepowtarzalne, nowoczesne lampy w finezyjnym kształcie i zachowane w wybranej stylistyce. Warto skierować również oświetlenie na stół, przy którym spożywamy posiłki – tutaj doskonale nadaje się oświetlenie podwieszane. Korzystnie jest wybierać nieprzezroczyste klosze, ponieważ unikniemy sytuacji, w których światło będzie raziło nas w oczy.
Lampa wiszaca do kuchni BRASSI

OŚWIETLENIE W KUCHNI
Ważną kwestię stanowi również wybór oświetlenia – zimnego czy ciepłego. Jeśli pomieszczenie jest dobrze nasłonecznione, doskonale sprawdzi się zimne światło, a ciepłe z kolei pasuje do zacienionej kuchni, aby ją rozjaśnić. Jeśli już zdecydujemy się na określone lampy czy listwy LED montowane pod szafką, przychodzi moment na dobór oświetlenia dekoracyjnego. Oczywiście najważniejsze, aby było ono funkcjonalne, ale kwestia estetyki również ma niemałe znaczenie. W nowoczesnej kuchni świetnie sprawdzi się oświetlenie LED i delikatne listwy oraz prosty, elegancki klosz. Miłośnicy przepychu mogą wybrać kolorowe lampy lub w określone desenie..
Lampa do kuchni PLISO Lampa wisząca TUBER lampa wisząca VISCARI Lampa wiszaca do kuchni MARANTA