Po co toaletka w domu?
Mężczyzno - nigdy nie zadawaj tego pytania żadnej kobiecie! Wiele z nich marzy o toaletce, ale nie ma odpowiednich warunków mieszkalnych. Toaletka to nie tylko przedmiot. To również miejsce, w którym można zadbać o siebie - przeprowadzać różnorodne zabiegi pielęgnacyjne, wykonywać wspaniałe makijaże, przechowywać w sposób uporządkowany kosmetyki czy biżuterię, a także układać włosy. Warto stworzyć również taką toaletkę, która wkomponuje się w istniejące wyposażenie meblowe oraz panujący styl w danym pomieszczeniu czy nawet całym domu. Jak więc to zrobić, aby dobrać odpowiednią górę, ale też wygodny dół?
Z czego składa się toaletka?
Przed wybraniem odpowiednich mebli do naszej toaletki, należy zastanowić się na początek, gdzie ją ustawić? Najbardziej popularnym miejscem jest sypialnia, ale toaletki można również spotkać w garderobie, a nawet w łazience. Zazwyczaj wystarczy jedynie fragment wolnej ściany. Należy zwrócić uwagę na to, czy w wybranym przez nas miejscu jest odpowiedni poziom światła. Jeżeli już wiemy, w jakim miejscu postawić toaletkę, warto pomyśleć o odpowiednim kolorze i stylu.
Jeżeli w domu dominuje styl klasyczny czy elegancki, można postawić na toaletkę wykonaną z drewna w kolorze spójnym z kolorem na ścianach czy na meblach. Jeżeli cenimy styl skandynawski, to warto postawić na bardzo delikatne odcienie bieli, szarości, beżu czy błękitu. Tutaj również toaletka może być wykonana z elementów drewnianych, które wniosą trochę ciepła i swobodnego nastroju, a przy tym zadbają o minimalistyczny wygląd, tak bardzo charakterystyczny w tym stylu.
Toaletka w stylu modernistycznym będzie z kolei charakteryzowała się niebanalnym designem oraz dużą prostotą, a w połączeniu z detalami i ciekawymi dodatkami, stworzy niepowtarzalny klimat nowoczesności z nutą elegancji.
Wybór wymarzonej toaletki powinno się zacząć od idealnego biurka. Najczęściej wybierane do tego celu biurka w Konsimo to biurko SOFTLINE w różnych delikatnych kolorach, biurko SOMA do ciemnych mebli i modernistycznego stylu, a także nieco cięższe i z większą ilością szuflad biurko FARGE abo biurko HESTON. Zawsze, nie ważne w jakim stylu wybierzesz biurko do toaletki i jak duże ono będzie, trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie jest zbyt wysokie i na odwrót - czy nie jest też zbyt niskie.
Gdy usiądziesz przy takim biurku, warto przetestować czy łokcie w sposób wygodny są oparte na blacie. Ważny jest też również to, czy biurko ma szeroki blat, bo na takim można poukładać dużą liczbę interesujących nas rzeczy. Dodatkowo istotna jest też liczba szuflad, ponieważ im więcej ich, tym więcej rzeczy można sobie w nich poukładać, a to jest zawsze na plus dla każdej kobiety. Nieodłącznym i szalenie ważnym elementem każdej toaletki jest miejsce do siedzenia. Najlepiej postawić w tym przypadku na komfort. Należy dobrać takie krzesło, aby było dopasowane do wysokości biurka, a przy tym zachowując spójność wystroju całego wnętrza.
Na co zwracać uwagę przy wyborze krzesła do toaletki?
Najważniejszymi elementami, na które należy zwracać uwagę przy wyborze krzesła do toaletki są:
Wymiary - należy zachować odpowiednie proporcje gabarytowe pod względem dopasowania krzesła do biurka - z uwagi na fakt wygody użytkowania. Krzesło powinno choć częściowo wsuwać się pod blat biurka, ponieważ wtedy mamy pewność, że jest ono odpowiednio dopasowane. Jeżeli zależy nam na tym, aby nie zabierać zbyt dużej ilości metrażu w danym pomieszczeniu, możemy zdecydować się na taboret tapicerowany, który po zakończonych czynnościach makijażowo-pielęgnacyjnych spokojnie można wsunąć pod biurko lub umieścić w inne dowolne miejsce. Jeżeli pomieszczenie jest małe, to aby jeszcze bardziej go nie przytłaczać, warto kupić przezroczyste krzesło. Optycznie nie zabierze nam potrzebnego miejsca w danym pomieszczeniu.
Materiał - mamy 4 rodzaje krzesła do toaletki: drewniane, metalowe, tapicerowane oraz plastikowe. To, jaki styl panuje w danym pomieszczeniu i czy nie znajdują się w nim też inne elementy meblowe, uzależnione jest od wyboru takiego krzesła. Krzesła tapicerowane czy fotele tapicerowane to świetny wybór, ale warto zwracać uwagę na materiał łatwoczyszczący - szczególnie wtedy, gdy wiemy, że makijaż może być wykonywany na ostatnią chwilę i nietrudno wtedy o zabrudzenia. Krzesła plastikowe czy krzesła metalowe można uzupełnić o poduszki, więc mamy jednocześnie piękno połączone z funkcjonalnością. Natomiast krzesła drewniane to idealne uzupełnienie i dopasowanie do już istniejących mebli drewnianych w wybranym kolorze i stylu.
Kolor - krzesła białe, krzesła czarne i drewniane to wybór dość uniwersalny, który na pewno znajdzie dopasowanie do już istniejących elementów w danym wnętrzu. Problem zaczyna się wtedy, gdy zależy nam na tym, aby krzesło do toaletki było akcentem wyróżniającym w danej przestrzeni. Przykład? Krzesło w kolorze butelkowej zieleni, krzesło tapicerowane bordowe albo musztardowe. Tutaj trzeba z rozwagą dobrać odpowiedni kolor, aby uzyskać pożądany efekt.
Styl - dziś jest tak szeroki wybór krzeseł do toaletek, że może być nam ciężko zdecydować się na konkretny produkt. Ważny jest dobór krzesła do estetyki wnętrza i do już istniejącej kompozycji meblowej. Na styl wpływa również kolor, dlatego warto postawić na spójność kolorystyczną.
Krzesło spójne ze stylem pomieszczenia!
Mamy już toaletkę, ale nagle widzimy, że nie jest ona zgodna z panującym stylem w danym pomieszczeniu. Jak temu zapobiec i na co zwracać uwagę? Oto kilka przykładów:
Sypialnia w stylu romantycznym - styl romantyczny kojarzy się lekkością, delikatnością i z jasnymi kolorami. Można zakupić taboret tapicerowany w kolorze pudrowego różu albo białe, krzesło drewniane, które celowo jest miejscami poprzecierane.
Sypialnia w stylu klasycznym - styl klasyczny to elegancja oraz szyk, więc krzesła z ciemnego drewna w połączeniu z tapicerką z delikatnym pikowaniem, to dopełnienie tej pomyślności wnętrzarskiej.
Sypialnia w stylu skandynawskim - styl skandynawski kojarzy się z minimalizmem oraz z jasną kolorystyką, a także z drewnianymi akcentami. W tym przypadku warto postawić na krzesła drewniane, białe krzesła a także na krzesła z siedziskiem z tworzywa sztucznego w kolorze jasnym z nóżkami drewnianymi. Aby zachować komfort siedzenia można dobrać też stylową, miękką poduszkę.
Sypialnia w stylu nowoczesnym - styl nowoczesny to przede wszystkim proste kształty i funkcjonalność. Tutaj można postawić na krzesła z tworzywa, ale też idealnie sprawdzą się krzesła tapicerowane posiadające proste kształty.
Sypialnia w stylu glamour - styl glamour to luksus, elegancja i wyrazistość. Na myśl przychodzą tutaj tylko krzesła welurowe z pikowaną tapicerką. Można też postawić na krzesła welurowe w charakterystycznych i dziś bardzo modnych kolorach jak: butelkowa zieleń, bordo, granat czy pudrowy róż.
Sypialnia w stylu loftowym - loft to styl, w którym dominują ciemniejsze kolory, a na główny plan wskakuje cegła. Do takich pomieszczeń idealnym rozwiązaniem będzie czarne krzesło, krzesło skórzane z metalowymi nóżkami lub po prostu krzesła z tworzywa w ciemniejszych kolorach.
Krzesło z oparciem czy bez - który wariant wybrać?
Mówi się, że wszystko posiada swoje plusy i minusy. Tak też jest w przypadku krzesła do toaletki. Wybierając wariant z oparciem zyskujemy przede wszystkim komfort oraz stabilność siedzenia. Z drugiej jednak strony, krzesła z oparciem są czasami zbyt duże, aby móc schować je pod toaletkę i tym samym zabierają nam metry w danym pomieszczeniu.
Krzesło bez oparcia to na przykład taboret, pufa czy stołek. Mogą być one tapicerowane lub nie, dodatkowo mogą posiadać funkcję obrotową, która czasami jest przydatna. Krzesło bez oparcia można w prosty i szybki sposób schować pod toaletkę i tym samym zyskać więcej przestrzeni w danym pomieszczeniu. Jest to jednak rozwiązanie mniej wygodne, gdyż trzeba ciągle utrzymywać prostą postawę, aby móc dokonać czynności makijażowo-pielęgnacyjnych. Na dłuższą metę jest to po prostu męczące.