Czym czyścić ekoskórę?

Meble pokryte ekoskórą doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach - zwłaszcza tych urządzonych w stylu industrialnym. Aby tapicerka ze skóry ekologicznej dobrze się prezentowała, należy jednak odpowiednio o nią dbać. Czym czyścić ekoskórę w przypadku zabrudzeń? 
Czym czyścić ekoskórę

Jak wyczyścić meble z ekoskóry?

Ekoskórą pokrywane są dzisiaj przede wszystkim kanapy oraz krzesła. Tapicerka tego typu jest bardzo praktyczna, ponieważ płyny w głównej mierze ściekają z niej, zamiast wsiąkać w samą strukturę. Niemożliwe jest jednak uniknięcie zwykłych zanieczyszczeń, zwłaszcza na efektownej sofie z jasnej ekoskóry. Tapicerkę skórzaną możemy czyścić specjalnymi preparatami, które są dostępne w sklepach. Są to środki na bazie wody, a nie alkoholu, dlatego nie powinny w żadnym stopniu uszkodzić skóry ani jej przebarwić.

Jak wyczyścić meble z ekoskóry

Nie musimy jednak kupować dedykowanych preparatów, bowiem w roli środka czyszczącego świetnie sprawdzi się także domowa mikstura z wody i szarego mydła lub płynu do mycia naczyń. Jak wyczyścić meble z ekoskóry w domu? Wystarczy użyć przygotowaną mieszankę, namoczyć w niej gąbkę i dobrze ją odcisnąć, a następnie przetrzeć powierzchnię tapicerki. W następnym kroku wystarczy wytrzeć obicie suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Nie zaleca się przeprowadzania rutynowego czyszczenia mebli skórzanych częściej niż raz na dwa tygodnie. 

Czym czyścić meble z ekoskóry, a czego lepiej unikać?

Wybierając lub komponując własne preparaty do czyszczenia mebli pokrytych ekoskórą, należy unikać pewnych składników, które sprawiają, że skóra przesusza się, sztywnieje i zaczyna pękać. Kategorycznie zabronione są specyfiki z dodatkiem alkoholu, wosku oraz nafty. Tak naprawdę najlepiej sprawdzi się w tej roli zwykła woda lub woda z dodatkiem mydła. Warto pamiętać również, że skóra ekologiczna bardzo różni się od skóry naturalnej, m.in. porowatością, odpornością na działanie takich czynników jak ciepło czy środki chemiczne, a tym samym również trwałością. Ekologicznego wariantu skóry nie można szorować szczoteczką ani przesuszać. Należy dbać natomiast o delikatną pielęgnację i używać do czyszczenia tapicerki wyłącznie miękkich ściereczek. 

Czym czyścić meble z ekoskóry

Pielęgnacja i konserwacja

Właściciele krzeseł i kanap pokrytych skórą powinni pomyśleć nie tylko o tym, czym czyścić meble z eko skóry, ale także jak je zaimpregnować. Impregnacja syntetycznej skóry pozwala odnowić nieco zużyte obicia, dokładnie usunąć z nich kurz i inne zabrudzenia, a nawet uzupełnić drobne ubytki. W celu jej przeprowadzenia musimy jednak wyposażyć się w specjalny preparat. Zabieg konserwacyjny pozwoli również zabezpieczyć tapicerkę przed zabrudzeniami i odbarwieniami, odświeży jej kolor i ochroni skórę przed promieniowaniem UV. Po każdym wyczyszczeniu skórzanej tapicerki warto przeprowadzić więc impregnację, która stworzy na powierzchni mebla warstwę zabezpieczającą.

Czyszczenie mebli ze skóry ekologicznej

Czyszczenie mebli ze skóry ekologicznej - o czym warto pamiętać?

Czyszczenie mebli ze skóry ekologicznej nie jest trudne, kiedy zrozumiemy, że materiał ten ma niewiele wspólnego ze skórą naturalną. Jest syntetyczny, co oznacza, że nie będzie wchłaniał kremów czy olejków, jak skóra prawdziwa. Stosowanie takich produktów do pielęgnowania kanapy obitej ekoskórą może skutkować wykwitem plam, których nie uda nam się usunąć. Jeśli nie chcemy korzystać ze specjalnych preparatów dedykowanych skórze ekologicznej, postawmy na podstawowy sposób utrzymania jej w czystości, czyli wodę, mydło i miękką ściereczkę.

Zasady są proste: obicie myjemy optymalnie zwilżoną szmatką lub gąbką kolistymi ruchami, a następnie błyskawicznie wycieramy do sucha, aby zminimalizować kontakt tapicerki z wilgocią. Warto zawsze upewnić się wcześniej, że wybrane mydło nie przesusza nadmiernie skóry. Zabiegu tego typu nie powtarzamy zbyt często - wystarczy regularne czyszczenie kanapy raz na miesiąc. Dzięki temu unikniemy głębokich zabrudzeń, a jednocześnie ochronimy tapicerkę przed zniszczeniem na skutek stosowania detergentów.