Gdzie postawić telewizor w salonie?

Telewizor w salonie jest zwykle głównym centrum rozrywki całego domu, często łączonym z kinem domowym, które wprowadza do wnętrza filmową atmosferę. Ekrany są jednak coraz większe, a wraz z tym trudniej jest je ustawić. Gdzie postawić telewizor w salonie i która opcja będzie najkorzystniejsza? 
Gdzie postawić telewizor w salonie

Na czym postawić telewizor?

Jest to pytanie, które pojawia się dość często, a w dzisiejszych czasach mamy wiele opcji, z których możemy wybierać. Jeszcze jakiś czas temu bardzo popularnym rozwiązaniem były meblościanki, które pozwalały pięknie obudować telewizor, jednocześnie redukując widok okablowania. Problem z tą opcją jest jednak dość prosty – przy zmianie telewizora na większy, meblościanka może go po prostu nie zmieścić. Jej demontaż jest często kosztowny i nieopłacalny. Ponawiając pytanie – na czym postawić telewizor?

Telewizor na środku pokoju

Świetną opcją będą tutaj szafki i komody pod telewizor, które są niskimi meblami, dzięki którym otrzymamy nie tylko podstawę pod sprzęt, ale również wiele miejsca w środku do przechowywania. Dodatkowe miejsce można wykorzystać w jakikolwiek sposób, umieszczając tam naszą kolekcję płyt, filmów czy winyli. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest komoda z czarnymi uchwytami z kolekcji Brugia, która jest białym, klasycznym meblem, umożliwiającym wygodne ustawienie telewizora każdych rozmiarów, jednocześnie świetnie prezentująca się w nowoczesnych wnętrzach.

Oczywiście zawsze zostaje opcja powieszenia telewizora. Wymaga to jednak często specjalisty, który zrobi to tak, aby nie uszkodzić ściany. Warto jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie, które często nie będzie możliwe do realizacji, np. z powodu wynajmu mieszkania.

Telewizor na środku pokoju, a może gdzie indziej?

Kiedy wyobrażamy sobie salon, najczęściej widzimy telewizor na środku pokoju. Czy jednak zawsze jest to najlepsza opcja? Wszystko zależy od kilku warunków, które miejsce to musi spełnić.

Przede wszystkim telewizor nie może zostać ustawiony naprzeciwko okna, gdyż wiązać się to będzie z irytującym światłem w ciągu dnia, zmniejszającym komfort oglądania. Kolejnym problemem może być to, że na środku głównej ściany salonu może już znajdować się kominek, co całkowicie wyklucza postawienie obok telewizora – ryzykuje to przegrzaniem i w rezultacie zepsuciem urządzenia.

Gdzie ustawić telewizor? Środek salonu jest opcją najczęściej wybieraną, gdyż stawia to telewizor w centrum wydarzeń. Jednak nie zawsze tego pragniemy. Ciekawą opcją jest wybór mniejszego ekranu i umieszczenie go bardziej w tle, gdzie będą mogły być wyświetlane potrzebne informacje, nie przyciągając jednak wzroku każdego, kto aktualnie przebywa w pomieszczeniu.

Jak widać, telewizor na środku pokoju to nie zawsze najlepsza opcja. Co jednak z innymi parametrami, takimi jak odległość od sofy do salonu?

telewizor w salonie

Gdzie ustawić telewizor w salonie?

Niezależnie od tego czy wybraliśmy środek ściany salonu, a może inne miejsce, warto stosować się do kilku zasad, bez których oglądanie będzie niekomfortowe, a nawet i niezdrowe. O czym trzeba pamiętać?

Na czym postawić telewizor

-Odpowiednia wysokość – tutaj wiele zależy od samych mebli, ale przyjmuje się, że idealna wysokość to 110 cm mierzone od środka telewizora do podłogi. W ten sposób nie trzeba będzie zadzierać głowy ani się pochylać.

-Optymalna odległość od kanapy – zasada jest tutaj dość prosta, gdyż im większa przekątna ekranu, tym dalej powinniśmy ustawić miejsce siedzące. Najlepszą opcją będzie zawsze trzykrotność długości przekątnej, co pozwoli zredukować natężenie światła dostającego się do oczu.

-Unikanie grzejników – niektóre mieszkania mogą mieć kaloryfery i grzejniki w niefortunnych miejscach. Warto wystrzegać się ich bliskiej odległości, gdyż łatwo o usterki.

Wiedząc już, gdzie ustawić telewizor w salonie, warto też pomyśleć o dodatkowych meblach, które posłużą do trzymania przekąsek i pilota. Mały i poręczny stolik kawowy, np. z kolekcji Imperio sprawdzi się w tym przypadku świetnie. Wszystko to dostarczy długich godzin rozrywki, pozwalając na świetną zabawę samemu lub z rodziną i przyjaciółmi