Jak dbać o meble tapicerowane?

Meble tapicerowane to produkty obite eleganckim materiałem, które od wielu lat cieszą się ogromna popularnością ze względu na ich styl i funkcjonalność. Aby zawsze wyglądały dobrze, należy o nie odpowiednio dbać. Chcesz wiedzieć, jak dbać o meble tapicerowane? Przeczytaj nasz artykuł! 
jak dbać o meble tapicerowane

Meble tapicerowane w Twoim wnętrzu

Jest to popularne rozwiązanie do zaaranżowania salonu lub sypialni. Meble tapicerowane, oprócz funkcji użytkowej, łączą również w sobie funkcję ozdobną. Aby służyły nam przez długi czas, musimy o nie odpowiednio dbać i troszczyć się o ich kondycję. Pielęgnacja mebli tapicerowanych jest ważną i konieczną czynnością, która w dużej mierze zależy od typu i jakości materiału, jakim zostały obite.

Poniżej przeczytasz o kilku ważnych czynnikach, z którymi warto się zapoznać przed zakupem mebli tapicerowanych oraz przed ich pierwszym czyszczeniem.

Aktualnie w sklepach meblowych możemy znaleźć bardzo dużo materiałów, którymi obite są meble. Każda z tkanin ma inna specyfikację oraz wymaga odpowiedniego sposobu pielęgnacji, dzięki której materiał pozostanie na długo świeży i lśniący jak nowy.

meble tapicerowane czyszczenie

Miejsce ustawienia mebli tapicerowanych ma znaczenie

Jednym z czynników jest ustawienie mebli tapicerowanych w odpowiednim miejscu naszego domu. Kiedy kupujemy narożnik lub fotel i zastanawiamy się, gdzie będzie dla nich najlepsze miejsce, należy pamiętać, aby żaden z mebli nie został ustawiony bezpośrednio na słońcu. Silne działania promieni słonecznych powoduje powstawanie odbarwień i wyblaknięcie materiału, a w skutek tego mogą pojawiać się jaśniejsze plamy niemożliwe do wyczyszczenia. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana mebla lub jego obicia.

Wykonanie mebli tapicerowanych - sposób czyszczenia

Drugim czynnikiem jest zapoznanie się z typem materiału i sposobem konserwacji mebli tapicerowanych. Kiedy codziennie korzystamy z kanapy czy szezlonga zdarzają się zabrudzenia. W zależności od materiału, którym mebel został obity musimy w każdym przypadku działać szybko.

Kiedy mamy do czynienia z eko-skórą musimy zwrócić uwagę na to, żeby nie czyścić jej bardzo mokra ścierką. Delikatnie wilgotna ściereczka będzie dużo lepszym rozwiązaniem. Do czyszczenia dodajemy również szare mydło lub specjalny dedykowany środek czystości do skóry ekologicznej. Na co dzień meble tapicerowane eko-skórą utrzymamy w czystości przy pomocy miękkiej ścierki - ma to na celu zbieranie kurzu, który osadza się na meblach. Zalecane jest również raz na pół roku czyszczenie mebli specjalnymi środkami. Unikajmy środków chemicznych, które mogą przyczynić się do powstania szkód i zniszczenia mebla. Są to na przykład: mydła w płynie, wybielacze, rozpuszczalniki czy płyn do naczyń.

wykonanie mebli tapicerowanych

Meble obite tkaninami tapicerskimi najlepiej czyści się za pomocą specjalnej nasadki do czyszczenia tapicerki lub miękką szczotką z naturalnego włosia. Do pomocy przy codziennych, delikatnych zabrudzeniach sprawdzi się szmatka wykonana z mikrofibry. Przy czyszczeniu należy unikać środków czyszczących na bazie alkoholu i rozpuszczalnika.

Meble tapicerowane skórą naturalną należy czyścić na bieżąco. Podstawą utrzymania ich w czystości jest częste odkurzanie i regularne usuwanie delikatnych plan za pomocą wilgotnej szmatki. Natomiast raz na 6 miesięcy wskazane jest pełne czyszczenie skórzanego obicia przy użyciu miękkiej gąbki i specjalnych środków przeznaczonych do mycia i konserwowania mebli obitych skórą.

Sposób konserwowania mebli tapicerowanych

Przy zakupie mebli warto jest zaopatrzyć się również w specjalny płyn do czyszczenia zabrudzeń z mebli tapicerowanych. Płyny te nie tylko pomogą usunąć plamy z mebli, ale również będą pielęgnować materiał. Specyfik należy przetestować w niewidocznym miejscu na meblu - sprawdzamy wtedy, czy na pewno nie powodują odbarwień.

Niezwykle ważnym elementem, który nowy posiadacz musi sprawdzić, jest ustalenie konkretnego materiału, z którego wykonane są nowe meble tapicerowane. Wtedy należy dobrać pielęgnację do materiału i dbać o nowe artykuły meblowe w Twoim mieszkaniu. Odwdzięcza się one, goszcząc Cię w swoich miękkich poduchach przez lata.

czyszczenie meble tapicerowane