Domy w stylu rustykalnym i ich najważniejsze cechy
Domy urządzone w stylu rustykalnym przenoszą nas do czasów dzieciństwa spędzonego w wiejskim domu dziadków. Całość skomponowana jest jednak w doskonałym guście, stąd, pomimo swojskiego charakteru, współczesne wnętrza z rustykalną nutą wyglądają jednocześnie przytulnie i stylowo. Co tworzy ten styl w aranżacji? Najważniejsze są naturalne materiały, czyli przede wszystkim drewno - stare lub wyglądające na stare (przecierane bądź bielone).
Na podłodze może gościć również kamienna posadzka, jednak zależy to od rodzaju pomieszczenia. Kolorystyka dominująca w stylu rustykalnym bazuje na odcieniach jasnych i naturalnych, czyli takich, które dobrze współgrają z drewnem. Będzie to więc beż, ecru, biel oraz mocniejsze akcenty w kolorze brązowym.
Jakie dekoracje do domu w stylu rustykalnym?
Niekiedy już przy pomocy kilku ozdób jesteśmy w stanie całkowicie odmienić charakter wnętrza. W przypadku domów rustykalnych dekoracje mają ogromne znaczenie - to głównie one decydują o stworzeniu w mieszkaniu swojskiego klimatu. Dekoracje do domu w stylu rustykalnym powinny nawiązywać do przedmiotów z dawnych lat. Mogą to być elementy z kutego żelaza, gliny lub metalu. Dużą wartość mają także przedmioty, które opowiadają jakąś historię - może to być lampa naftowa, zegar z kukułką czy maszyna do szycia. Całość dopełnią miękkie i naturalne tkaniny i tekstylia, takie jak len czy wełna. Doskonale, jeśli znajdą się na nich ludowe akcenty w postaci folkowych wzorów czy koronek.
Jak wyposażyć wnętrza domów w stylu rustykalnym?
Meble rustykalne to meble w starym, ludowym stylu. Ich kolorystyka pozostaje zgodna z ogólnymi założeniami tego nurtu, co oznacza, że mamy do czynienia głównie z elementami wyposażenia w odcieniach bieli i pastelach (błękit, jasna zieleń). Niezbędnym elementem jadalni powinien być stół z drewnianym blatem oraz piękny kredens z przeszkleniami, przez które można zobaczyć serwisy stołowe z porcelany lub gliny.
Drewniane powinny być także krzesła przysunięte do stołu. Na nich warto ułożyć kolorowe, zdobione poduszki. Z kolei w salonie nie może zabraknąć stolików i komód udekorowanych dzierganymi serwetkami. Kanapa w stylu rustykalnym powinna być przede wszystkim wygodna, a charakteru może dodać jej efektowna narzuta w kwiaty. W swojskiej sypialni musi być natomiast ciepło i przytulnie, dlatego prym wiodą jasne meble i miękkie, puchate tekstylia, czyli włochate dywany i niezliczona liczba poduszek.
Wnętrze domu w stylu rustykalnym - jak stworzyć elegancki i przytulny efekt aranżacyjny?
Wystrój domu w stylu rustykalnym nie powinien być mylony z wystrojem w stylu wiejskim, chociaż oba te nurty łączy prostota i naturalność. Przy odpowiednich zestawieniach kolorów oraz z użyciem właściwych mebli i dekoracji, możemy stworzyć aranżację rustykalną, która zachwyca swoją klasą i szykiem, a jednocześnie pozostaje ciepła i przytulna. Ważne jest zatem zestawienie dwóch podstawowych materiałów, czyli drewna oraz kamienia - w tym na przykład czerwonej lub białej cegły.
Barwy rustykalne uwzględniają przede wszystkim odcienie bieli - również w kontekście mebli i dodatków. To właśnie elementy wyposażenia odgrywają w tym stylu główną rolę. Rustykalne drewniane meble współgrają z drewnianymi podłogami, a nawet z odsłoniętymi celowo belkami sufitowymi. Pięknie łączą się z bielą ścian i tekstyliami - w tym z charakterystycznymi ażurowymi serwetami. Sofy i fotele pokrywa miękka, przyjemna w dotyku tapicerka, a na łóżkach gości puszysta, wypełniona puchem pościel. Całość dopełniają odpowiednie lampy - najlepiej zabytkowe lub z abażurami z tkanin naturalnych. Charakter aranżacji podkreślają także ozdoby z wikliny, miedziane naczynia i rośliny w ceramicznych doniczkach.