Jak urządzić gabinet psychologiczny?

Mając do umeblowania własne mieszkanie lub dom, mamy możliwość wyboru takich mebli, które będą nam najbardziej pasowały. W przypadku mebli do gabinetu psychologa jest zupełnie inaczej, ponieważ mamy do czynienia z drugim, obcym człowiekiem i pewnym rodzajem pomocy w postaci rozmowy czy terapii. 
gabinet psychologiczny

Wyposażenie gabinetu psychologicznego - dlaczego to takie ważne?

Nie od dziś wiadomo, że to, w jakim otoczeniu przebywamy, wpływa przede wszystkim na nasz nastrój. Rodzaj mebli, kolor ścian czy nawet światło to podstawowe elementy, na których warto się skupić, meblując przyszłe miejsce pracy psychologa. Dlaczego więc jest to takie ważne? To, do jakiego miejsca przyjdzie klient/pacjent, ma znaczenie, ponieważ wystrój powinien wzbudzać pozytywne odczucia. Sprawiać, że dana osoba poczuje się bezpieczne i komfortowo, a także będzie mogła z łatwością otworzyć się podczas sesji terapeutycznej. Odpada zatem niewygodne, drewniane krzesło, krzykliwe kolory ścian czy podłoga z płytek.

Bardzo ważnym aspektem, który należy tutaj poruszyć, jest też to, w jakim nurcie pracuje dany psycholog czy psychoterapeuta. Zupełnie inaczej wyglądać będzie pomieszczenie u psychologa pracującego w nurcie psychodynamicznym, a całkiem inaczej będzie prezentować się gabinet psychologa skupiającego się na nurcie humanistycznym, do którego należy Gestalt.

Meble do gabinetu terapeutycznego

Meble dla psychologa - jakie wybrać?

Meble do gabinetu terapetycznego muszą łączyć w sobie dwie funkcje - użytkową oraz budzącą pozytywne skojarzenia. Przykładowo, wybierając jasną drewnianą podłogę, należy pamiętać, żeby zamówić do niej meble również wykonane z drewna w postaci komody czy szafek. Będzie to pewien rodzaj spójności, który na pewno zaprezentuje się dobrze. Kolory na ścianach powinny przyjąć jasną barwę - bez zbędnych wzorów, które mogłyby zwracać na siebie uwagę i odciągać od tematu rozmowy. Z tego też powodu warto również zrezygnować ze wszelkiego rodzaju pstrokatych tapet. Biurko należy wybrać takie, które nie przytłoczy nas swoją ciężkością oraz nie będzie przypominało gabinetu lekarskiego. 

Z punktu widzenia nurtu, w jakim pracuje psycholog/psychoterapeuta, bardzo ważną częścią i chyba najważniejszą jest wybór fotela, w którym będzie siedział pacjent przez całą sesję terapetyczną. Musi być to bardzo wygodny mebel. Pracując w nurcie psychodynamicznym warto skupić się na rodzaju mebla, na którym będzie możliwość położenia się bardzo wygodnie. Przyjęło się i praktykuje od wielu lat ten rodzaj rozmowy terapeutycznej, w którym to psychoterapeuta znika z pola widzenia pacjenta i siada za plecami tej osoby, pozwalając jej na swobodny potok słów. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku może być szezlong prawy albo szezlong lewy. Wybór strony, na której będzie usytuowana głowa, zależy od tego, jak zdecyduje psycholog. 

Z kolei praca w innym nurcie - systemowym, poznawczo-behawioralnym czy Gestalt, nie wymaga już takiego rozwiązania jak wyżej, więc wybór dwuosobowej sofy na nóżkach drewnianych będzie w tym przypadku strzałem w dziesiątkę. Warto wybierać sofy dwuosobowe, bo bywa też tak w gabinecie psychologa, że może przyjść więcej niż jedna osoba na sesję terapeutyczną, na przykład para małżeńska. Sofa to jednak nie wszystko, a na niej nie kończy się wyposażenie gabinetu psychologa

wyposażenia profesjonalnego gabinetu psychologa

Wybór lampy do gabinetu jest również ważny, ponieważ psycholog przeważnie nie przyjmuje swoich pacjentów jedynie za dnia, a spotkania mogą odbywać się w późnych godzinach wieczornych. Należy wtedy postawić przede wszystkim na trzy rodzaje lamp: lampa stołowa na biurko, lampa sufitowa, która da właściwą dawkę światła, aby widzieć się w sposób odpowiedni oraz lampa podłogowa dająca dodatkowo trochę światła przy bokach ścian lub w kątach. Kluczową kwestią niezależnie od tego, w jakim nurcie pracuje dany psycholog, jest posiadanie szafki na klucz, w której przechowuje się wszystkie potrzebne informacje o pacjencie. Jest to rodzaj danych szczególnie chronionych dlatego należy stosować się do przepisów o Ochronie Danych Osobowych.

Gabinet psychologa w domu lub mieszkaniu - czy ma to sens?

Ważnym powodem, dla którego psycholog decyduje się na zorganizowanie przestrzeni dla siebie i pacjenta w domu czy mieszkaniu, są przede wszystkim niższe koszty i oszczędność czasu, który w innym wypadku byłby stracony na dojazdy do biura. Należy jednak pamiętać, aby w takim przypadku zainwestować w oddzielne pomieszczenie, które będzie przeznaczone tylko do takich sesji, aby pacjent czuł się bezpieczne i wiedział, że po naszej stronie wszystko mamy uporządkowane. 

meble do gabinetu psychologa

Jedną z głównych rzeczy, na którą trzeba zwrócić uwagę, są drzwi, które będą miały funkcję tłumienia dźwięków dochodzących z zewnątrz. Jest to ważne i z punktu widzenia psychologa, gdy część rodziny przebywa w tym samym czasie w domu i z punktu widzenia pacjenta, dla którego komfort rozmowy oraz poczucie intymności to sprawa priorytetowa. Tutaj również warto skupić się na wyposażeniu takiego pomieszczenia korzystając z wyżej wymienionych propozycji wyposażenia profesjonalnego gabinetu psychologa.

gabinet psychologa

O czym jeszcze warto pamiętać?

Stworzenie idealnego gabinetu psychologa jest możliwe dzięki odpowiednio dobranym meblom, które można znaleźć na stronie internetowej Konsimo.pl. Potrzebna jest tutaj wizja i umiejętność dobrania mebli w taki sposób, aby pomogły poczuć się lepiej danemu pacjentowi, a z drugiej strony nie przytłaczały swoimi rozmiarami i nie wprowadzały niepotrzebnego chaosu. Bogaty asortyment oraz wybór stylu, w jakim pragnie się urządzić konkretne pomieszczenie, sprawią, że każda osoba, która zjawi się w takim miejscu, poczuje się bezpiecznie i przyjemnie, a przecież to jest priorytet dla każdego psychologa czy psychoterapeuty.