Jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopaka?

Człowiek jest istotą kreatywną i potrzeba wykorzystywania tego daru niejednokrotnie ujawnia się w kwestii urządzania wnętrz. Kreowanie przestrzeni dla dzieci i młodzieży nie jest łatwym zadaniem, dlatego dzisiaj ''na tapet'' bierzemy pokój młodzieżowy dla chłopaka. Życzmy Ci miłej lektury! 
jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopaka

Poznaj gusta swojego syna w aranżacji wnętrz

Mawia się, że o gustach się nie dyskutuje. Jednak odmienne zdanie trzeba przyjąć w kontekście aranżowania pokoju dla syna. Absolutnie nie chodzi o próbę zmiany gustów, a właśnie o dyskusję na temat tego, co zdaniem dorastającego mężczyzny powinno znaleźć się w pokoju. Jeżeli chłopak jest zapalonym muzykiem, fascynuje go sport lub uwielbia śledzić przygody Avengersów, należy omówić swoją wizję z samym zainteresowanym. Co najistotniejsze – uwzględnić sugestie zaproponowane przez młodego człowieka, który potrafi już wyrazić siebie oraz swoje pasje i zainteresowania.

pokój młodzieżowy dla chłopaka

Skorzystajcie ze współczesnych rozwiązań w aranżacji pokoju nastolatka

Niemniej jednak panująca kolorystyka czy dominujący motyw stanowi niewielki ułamek, dla którego tworzy się wnętrze dla nastolatka. Choć chłopaki w tym wieku lubią zaimponować innym dosłownie wszystkim, to jednak pokój ma im służyć także do nauki, czasami rozwijania pasji czy do spędzania czasu z przyjaciółmi. Warto, wobec tego zwrócić uwagę na podział wnętrza na strefy pracy!

Także meble powinny być dostosowane do potrzeb lokatora zajmującego pokój. Sztuką jest stworzyć balans pomiędzy rozwiązaniem modnym, wygodnym i zaspokajającym gust wieku nastoletniego. Musimy również pamiętać, o tym, aby zaaranżować strefę relaksu oraz strefę nauki w pokoju nastolatka. Dzięki temu rozwiązaniu jasno pokażemy granicę, gdzie dziecko powinno się uczyć, a gdzie może pograć z kolegami w karty. 

Kolory ścian, które nadają klimat

O ile ciemne odcienie farb ściennych, a w nich barwa czarna, o której marzy wielu chłopców w tym wieku, brzmi niecodziennie, to jednak jej obecność w pokoju nie jest kategorycznie wykluczona. Przecież paleta barw nie kończy się na tym kolorze, a dzięki bardziej barwnym dodatkom da się umieścić ją na ścianie lub meblach. Do młodzieżowego pokoju dla chłopca dedykowane są:

meble do pokoju nastolatka
meble do pokoju nastoletniego chłopca

Odcienie niebieskiego. Być może podział na róż dla dziewczynki oraz niebieski dla chłopca odbija swoje piętno na społeczeństwie, jednak kolor to tylko kolor i musimy pamiętać, że nie ma on płci! Głęboki granat łatwo jest zestawić z klasycznymi barwami (czerń, brąz) oraz z bardziej energetycznymi (żółć). Błękit przełamuje nudną biel oraz uspokaja krzykliwe wnętrze. Turkus zaś to propozycja dla facetów o niebanalnej osobowości!

Odcienie zieleni. Butelkowa zieleń to hit ostatnich sezonów. Równie modne są teraz naturalne odcienie zieleni, które w połączeniu z brązami pozwalają zbliżyć się do natury. Neonowa zieleń bez trudu przełamuje klasyczne barwy i symbolizuje typową dla nastolatków niepohamowaną energię.

Kolor różowy. W dzisiejszych czasach, gdy przełamuje się stereotypy, śmiało można wprowadzić róż do pokoju nastolatka. Oczywiście nie chodzi o upstrzenie wnętrza różowymi dodatkami we wszystkich odcieniach – lepszym rozwiązaniem będzie jeden dodatek w intensywnym odcieniu, który rozjaśni pokój. Róż jest kolorem łagodnym, który działa uspokajająco, dlatego z powodzeniem możemy wprowadzić go do pokoju naszego nastolatka - niezależnie od jego płci!

Szarość niejedno ma imię! I to pozwala stworzyć pokój w 90% szary i jednocześnie nienudny! Dostępność odcieni umożliwia taką manipulację, że jeden zielony czy żółty dodatek wystarcza w zupełności i prezentuje się świetnie w pełnym klasycznej barwy wnętrzu.

Meble – strefa snu w pokoju dla chłopca

Strefy do pracy (biurko) czy odpoczynku (łóżka młodzieżowe) kapitalnie wyznaczają meble. Można oprzeć się na propozycjach katalogowych lub zregenerować i nieco stuningować meble już obecne w pokoju. Ważne, aby odbyło się to zgodnie z preferencjami nastolatka.

Łóżko. Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz, a zatem warto postawić na łóżko z wygodnym materacem. Sen w tym wieku odpowiada nie tylko za leniuchowanie, ale pełni istotne dla rozwoju procesy. Jeżeli nie pozwala na nie współdzielenie pokoju z bratem, to świetnie sprawdzi się łóżko piętrowe. Trzeba wiedzieć, że łóżko właśnie jest według statystyk miejscem, na którym spędzamy najwięcej czasu.

meble dla chłopaka

Meble — strefa pracy w pokoju młodzieżowym

Naturalną częścią egzystencji nastolatka jest konieczność porzucenia przyjemności na rzecz odrabiania zadań domowych czy nauki. Strefa pracy powinna być dobrze doświetlona oraz posiadać przynajmniej dwa istotne meble.

Biurka. Nie ma się co łudzić – zdarza się, że biurko w oczach nastolatka jest wszystkim, tylko nie miejscem do nauki. Raczej takim, w którym wygrywa się kolejne pojedynki, czy zdobywa punkty. Mowa oczywiście o grach komputerowych. Tak czy siak, biurko musi zapewniać wygodę i komfort. Musi być na tyle duże, aby nastolatek mógł swobodnie rozłożyć książki, czy zeszyty, kiedy już musi przysiąść do nauki.

Regały. Po skończonej nauce chcielibyśmy, aby nieużywane już przedmioty znalazły się na swoim miejscu. Wobec tego koniecznie trzeba zapewnić chłopakowi regał na książki oraz tonę innych mniej lub bardziej istotnych rzeczy. 

meble dla chłopaka

Meble użytkowe w pokoju nastoletniego chłopca

Oczywiście nie zawsze przestrzeń pozwala na ekstrawagancję, jednak brak garderoby bywa mocno komplikującym życie problemem.

Szafy. Stanowią jeden z nieodzownych elementów pokoju. Powinny być dosyć pakowne, aby nastoletni chłopak mógł pomieścić wszystkie swoje ubrania, dodatki i gadżety. Jako największy mebel w pokoju jest jego dużym atutem, dlatego pozostałe elementy powinny z nim współgrać.

Tekstylia i dodatki. Minimum tekstylne to rolety i pościel. Aczkolwiek mile widziane są także dywany. Pamiętać także należy o designerskiej lampie czy dodatku podkreślającym pasję młodzieńca. Ich ilość zależy od preferencji nastolatka; trzeba jednak wiedzieć, że potrafią w diametralny sposób odmienić charakter wnętrza i sprawić, że będzie dużo częściej spędzał czas w pokoju niż wcześniej.