Jak urządzić pokój niemowlaka?

Urządzanie i dekorowanie pokoju dla niemowlaka może stanowić dla rodziców wyzwanie - zwłaszcza, jeśli pomieszczenie ma bardzo ograniczony metraż. Istotne są przede wszystkim potrzeby dziecka i nasze, ale także estetyka wnętrza. Jak urządzić pokój niemowlaka? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!  
jak urządzić pokój niemowlaka

Jakie meble do pokoju niemowlaka?

Wyposażenie pokoju niemowlaka to podstawa, od której warto rozpocząć urządzanie bezpiecznej i komfortowej przestrzeni. Najważniejsze jest dziecięce łóżeczko, które musi spełniać szereg wymagań technicznych. Rodzice w pierwszej kolejności powinni zdecydować się czy chcą wyposażyć pokój dziecka w łóżeczko tradycyjne, czy wolą skorzystać z takich rozwiązań jak łóżeczko turystyczne, kołyska lub modny kosz Mojżesza.

Na dłuższą metę najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie uniwersalne łóżko z regulacją wysokości materaca, gdyż gwarantuje ono bezpieczeństwo i rośnie wraz z dzieckiem, spełniając jego potrzeby nawet przez kilka pierwszych lat życia. Do wyboru mamy także tradycyjne łóżeczka z blokowanymi kółkami, które są praktyczne w parterowych mieszkaniach, jeśli mama w ciągu dnia przebywa z dzieckiem np. w salonie.

meble do pokoju niemowlaka

Drewniane łóżeczko do pokoju niemowlaka

Drewniane łóżeczko dla niemowlaka to tradycyjny wybór. Mebel musi być solidny, trwały i bezpieczny, co oznacza, że powinien mieć zaokrąglone krawędzie i regulację wysokości materaca. Siedzące niemowlę może podciągnąć się na szczebelkach i wypaść za barierkę, dlatego materac należy opuszczać wraz ze wzrostem dziecka i jego postępującym rozwojem. Łóżeczko powinno zostać także pomalowane - bezpieczną, nietoksyczną farbą, najlepiej dedykowaną meblom dziecięcym. Praktycznymi rozwiązaniami w przypadku tego typu mebli są wyjmowane szczebelki lub cała ścianka, niekiedy zastępowana krótką barierką. Taki wariant łóżeczka posłuży nawet kilkuletniemu maluchowi. 

Gdzie postawić łóżeczko dla niemowlaka?

Łóżeczko w pokoju niemowlęcym jest niezaprzeczalnie najważniejszym meblem w tym pomieszczeniu. Warto więc postawić je w miejscu widnym, aby naturalne światło pomogło wykształcić u dziecka prawidłowy rytm odpoczynku. Należy unikać jednak miejsc narażonych na skrajne temperatury, na przykład okolic grzejnika. Łóżeczko nie powinno stać również w przeciągu. Jeśli zależy nam na komforcie nocnych karmień, mebel można zlokalizować w pobliżu wygodnego fotela lub łóżka rodziców. Łóżko dla dziecka powinno zostać wybrane bardzo starannie. Ważnym elementem jest stabilność i jakość wykonania łóżeczka dla niemowlaka, gdyż musimy mieć pewność, że nic złego się w nim nie stanie.

drewniane łóżeczku do pokoju niemowlaka

Pozostałe meble do pokoju niemowlaka

Jaki mebel przyda się w pokoju niemowlęcym? Poza łóżeczkiem będzie to przede wszystkim komoda, która pomieści dziecięce ubranka i kosmetyki. Przed urodzeniem dziecka powinno się przygotować wszystkie ubrania, bieliznę oraz pieluszki i zaopatrzyć komodą świeżymi i wyprasowanymi ubraniami oraz kosmetykami do higieny pierwszej potrzeby.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, jaką komodę do pokoju niemowlaka wybrać, to najlepiej zainwestować i wybrać model z przewijakiem, a jeśli znajduje się on na łóżeczku dziecka, ustawić komodę w zasięgu ręki. Jest to istotne ze względu na bezpieczeństwo malucha - rodzic nie może zostawiać niemowlęcia samego na przewijaku, aby pójść po pieluszkę czy chusteczki. Dobrym rozwiązaniem dla karmiącej mamy będzie wyposażenie pokoju w wygodny fotel rozkładany i stolik nocny.

Jakie kolory do pokoju niemowlaka?

Kolory w pokoju niemowlęcym powinny być delikatne, ciepłe i jasne. Pastelowe odcienie farb tworzą idealną, przyjazną aurę, którą można urozmaicić o kontrastujące dekoracje. Jeśli rodzicom zależy na bardziej energetycznej przestrzeni, mogą zestawić soczysty kolor jednej ściany z uniwersalną bielą. Dobrym rozwiązaniem są także wzorzyste tapety z motywami dziecięcymi - na przykład w kropki, gwiazdki czy zwierzątka. Coraz częściej pokój dla niemowlaka urządzany jest spójnie z pozostałą częścią domu - w stylu nowoczesnym lub skandynawskim.

Wtedy na ścianach powinny zagościć barwy neutralne, takie jak biel, beż czy szarość. Stonowane kolory farb urozmaicą dekoracje w postaci obrazków, maskotek czy tekstyliów. Przy wyborze farby do pokoju dziecięcego musimy pamiętać, żeby nie zawierały one szkodliwych substancji oraz rozpuszczalników, które możemy wdychać z powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie farb dedykowanych dla dzieci lub posiadających zapewnienie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego o braku negatywnego wpływu na zdrowie dzieci i rodziców.

gdzie postawić łóżeczko dla niemowlaka

Akustyka oraz styl pokoju dla niemowlaka

Kiedy mamy w domu niemowlaka, musimy zadbać również o spokojne i ciche miejsce do odpoczynku dziecka. Planując pokoik dziecięcy, powinniśmy sprawdzić akustykę w naszym domu i wybrać najbardziej ciche miejsce na aranżację pokoju dla niemowlaka.

Częstym rozwiązaniem, jest sytuacja, gdy dziecko śpi z rodzicami w sypialni dorosłych. Przed przyzwyczajeniem dziecka do przebywania w sypialni, gdzie kolory oraz akustyka znacząco różnią się od pokoju dziecięcego, warto jest przyzwyczaić dziecko do pokoju z delikatnymi ścianami oraz delikatnej muzyki z zabawek. Pozwoli to pokazać dziecku, że rodzaje dźwięków będą inne w zależności od pomieszczenia.

Oświetlenie pokoju niemowlaka

W pokoju niemowlęcym nie powinien panować półmrok. W ciągu dnia wnętrze musi być słoneczne, dlatego dobrze sprawdzą się rolety dzień-noc lub delikatne zasłony. Z kolei nocne oświetlenie powinno pozwolić na dostosowanie intensywności światła do potrzeb dziecka i rodziców. Podczas karmienia najlepsze jest światło rozproszone, które nie rozbudzi malucha, lecz podczas przewijania, niezbędne okaże się już mocniejsze oświetlenie, dzięki któremu rodzic będzie w stanie odpowiednio wypielęgnować okolice pieluszkowe niemowlęcia.