Jak urządzić salon w stylu art deco?

Salon to serce domu, miejsce, w którym odbywają się najważniejsze wydarzenia. Nic więc dziwnego, że pragniemy urządzić go tak, aby cieszył nasze oko przez długi czas. Bez wątpienia art deco jest sztuką dekorowania. To styl z bogatą historią, pochodzący z okresu międzywojennego. 
salon w stylu art deco

Styl art deco - poznajmy się bliżej.

ak zmienił się styl art deco, aby wpasować się w wymagania XXI wieku? Jak urządzić salon w stylu art deco? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska.

Art deco wnętrza to jedne z najbardziej klasycznych i eleganckich stylizacji. Pomimo tego, że nie jest nowością, wciąż zachwyca ogromne grono odbiorców. Wiele osób decyduje się na urządzenie własnego salonu w stylu art deco, gdyż powraca on w odrodzonej formie. Jakie są sztandarowe cechy art deco, których nie może zabraknąć w żadnej aranżacji? 

Styl arystokratyczny

Aranżacja salonu w stylu art deco to swego rodzaju odwzorowanie kunsztownych wnętrz domów i mieszkań najbogatszych Polaków z okresu międzywojennego. Dawniej arystokracja mieszkała w dworach, pałacach, kamienicach czy willach, których pomieszczenia były pokaźne i wysokie. Salon był reprezentatywną częścią domu i to nie zmieniło się do dziś!

Artdeco - styl
Salon art deco

Sofa z fotelami

Główną cechą, której nie może zabraknąć w salonie w stylu art deco jest duża, wygodna sofa oraz fotele. Wypoczynek powinien być funkcjonalny i wygodny, ale również niespotykanie elegancki i szykowny, wyłożony miękką tkaniną - najlepiej aksamitem. Najpopularniejsze kolory, w których wybiera się meble w stylu art deco, to butelkowa zieleń, turkus czy morski odcień niebieskiego. Na sofie obowiązkowo muszą pojawić się pikowania, marszczenia, ćwieki czy ozdobne błyszczące taśmy. Ważnym elementem są drewniane podłokietniki czy fikuśne nóżki, wykonane z wysokogatunkowego drewna i lakierowane na wysoki połysk. Jednym słowem - sofa oraz fotele w salonie w stylu art deco powinny być synonimem luksusu. Interesują Cię również inne pomieszczenia? Sprawdź, jak urządzić mieszkanie w stylu art deco!

Geometryczne wzory

Co ciekawe w aranżacji salonu w stylu art deco nie powinno zabraknąć geometrycznych wzorów, które są jedną z jego cech rozpoznawczych. Symetryczne pikowania na kanapie czy geometryczny, abstrakcyjny obraz, postawią kropkę nad "i" naszego wnętrza.

Jak urządzić salon w stylu art deco

Artdeco - styl i jego pokaźne, wysokie pomieszczenia.

Rozmiary mieszkań podczas okresu międzywojennego były znacznie większe niż te, w jakich mieszkamy obecnie. Wielkość naszego mieszkania czy domu nie powinna jednak stanowić przeszkody do urządzenia naszego salonu w stylu art deco. Wręcz przeciwnie, to styl powinien dopasować się do panujących warunków, a nie odwrotnie. W dawnych czasach nie do pomyślenia byłoby połączenie salonu z kuchnią, a obecnie jest to częsta i powszechnie stosowana praktyka, nawet wówczas, gdy wnętrza są w stylu art deco. Wystarczy zastosować geometryczny wzór na ścianie w mocnych, nasyconych barwach. Do tego zastosujmy elegancki, luksusowy stolik kawowy czy stół jadalny z krzesłami. A kuchnia? Przede wszystkim powinna być funkcjonalna. Aby wpisać się w kanon stylu art deco, wystarczy zastosować klasyczne fronty szafek. Myślenie " nie mam dużego mieszkania, styl art deco nie jest dla mnie" to najbardziej mylne założenie, z jakiego możemy wyjść. Poszukaj nowej odsłony i zastosuj ją we własnym mieszkaniu. W naszym asortymencie dostępna jest m.in. kolekcja BRITON, która idealnie sprawdzi się we wnętrzach w tym stylu. 

Salon art deco - dodatki tworzą charakter i klimat.

Każdy profesjonalny projektant czy architekt wnętrz doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że dobór odpowiednich dodatków nadaje całej aranżacji stylu i charakteru. Skupienie uwagi na detalach jest kluczowe w uzyskaniu założonego efektu. Podobnie jest w przypadku urządzenia salonu w stylu art deco. Przede wszystkim nie może zabraknąć lamp stojących, z fikuśnymi abażurami, błyszczących, ze złotymi zdobieniami lub pożądanym, geometrycznym wzorem. 

wnętrza są w stylu art deco

Jeśli chodzi o popularnie nazywane " bibeloty", styl art deco nie wyznaje zasady minimalizmu. W salonie powinny znaleźć się lustra w bogato zdobionych ramach. Nie powinno zabraknąć błyszczących karafek, pater, tac, które podkreślą elegancki i klasyczny styl wystroju. Wazony w ciekawych wzorach, figurki porcelanowe zarówno na meblach, jak i na podłodze. Jednym słowem, eleganckie gadżety to nieodzowny atrybut salonu w stylu art deco

Choć na rynku pojawia się wiele nowych, innowacyjnych aranżacji, styl art deco nie wychodzi z mody. Jedni go kochają, inni nienawidzą, a wszystko jest oczywiście kwestią gustu. Nie bez przyczyny istnieje tak szeroki wachlarz dostępnych aranżacji wnętrz. Jedno można jednak stwierdzić z całą pewnością - salon w stylu art deco stanowi synonim elegancki, luksusu i szyku. Jak urządzić przytulny salon? Przeczytaj na Konsimo.pl!